Goodzy on jagamismajanduse musternäidis

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
goodzy_crew.png

Kas oled kunagi mõelnud, et tahad laenata aerupaati, telki, matkavarustust või hoopis mõnd raamatut, kuid oled leidnud end olukorra eest, kus mitte ükski firma ei paku just sinu poolt soovitud asja. Sel puhul tuleb appi eestlaste uus veebiteenus Goodzy, mis on jagamismajanduse musternäidis. Oma idee ning lihtsa ülesehituse tõttu on Goodzy sel nädalal Geeniuse “nädala idufirma”.

Mis on teie suur idee?

Meie suur idee ja Goodzy missioon on inspireerida maailma üksteisega rohkem jagama olles ise eeskujuks.

Me usume, et inimesed on nüüd selleks muutuseks rohkem valmis kui oldi 10 aastat tagasi. On näha, et üha enam näidatakse poolehoidu ülesse jagamismajanduse kontseptsiooni vastu üle kogu planeedi ja tuntakse järjest rohkem huvi igasuguste collaborative consumption (kollektiivne tarbminine) lahenduste vastu, mis on selgeks indikaatoris, et muutus tuleb, varem või hiljem.

Mis on Goodzy?

Goodzy ei ole ainult rahvusvaheline P2P veebiplatvorm, kus saab avaldada kuulutusi tarbeasjade rentimiseks, laenamiseks või ära andmiseks pilves. Goodzy on palju enamat. Goodzy on filosoofia, väärtushinnangud, elustiil. Goodzy on omamoodi revolutsioon traditsioonilise tabrimisühiskonna ja liigse kapitalismi vastu. Tahame näidata inimestele alternatiivset ja paremat teed selles iganevas, kommertslikus, mitte kuigi jätkusuutlikus maailmamudelis.

Collaborative consumption platvormid ei ole iseenesest mitte midagi innovaatilist. Tarbeesemete P2P rendikeskkondi on vahelduva eduga üritatud tuua inimesteni juba ca 10 aastat. Keskkondi on mitmeid, millest osad on nüüdseks ka pillid kotti pannud. Oleme õppinud eelkäiate ebaõnnestumistest ja ka tuttavad täna tegutsevate mõttekaaslaste tugevustega ning puudustega. Arvame, et suudame paremini ja timing on ka õige. Ja see on väga positiivne, et tegijaid on teisigi ja kindlasti lisandumas veelgi. Nad on head liitlased inimeste mõtteviisi ja käitumisharjumuste muutmisel, collaborative consumption juurutamisel. Teisest küljest heaks motivaatoriks ka meile endale, et Goodzy teenuseid veelgi paremaks arendada.

Goodzy ei propageeri sõprade pealt rikastumist. Tagant tõukavaks jõuks peaks olema hoopis heatahtlikus, suuremeelsus ja osavõtlikus. Ning valuutaks pigem “aitäh” või šhokolaad, kui just asja kasutamisest ei kaasne mõningased kulud omanikule, siis on sümboolne tasu õigustatud.

Mul on täna 600 Facebooki ’sõpra’. Mul ei ole vähimatki aimugi, mida 99% sellest 600-st, oleksid valmis mulle laenama või rentima. Ma isegi ei tea kelle käest midagi küsida kui vajadus peaks tekkima. Heal juhul tean sellel 1%-l, mis neil kodus olemas on. Soovime luua ka lisaväärtust oma absurdselt suurele Facebooki sõprusringkonnale.

Goodzy platvormi sihiks on areneda keskkonnaks, kus saab pilvest rentida/laenata ükskõik mida. Eeskätt oma sõpradelt ja seejärel renditeenuseid pakkuvatelt ettevõtetelt. Ja see peab olema super easy.

Kuidas tulite Goodzy ideele, kaua kestis arendus?

Üks päev Rain teavitas Riho, et tal on üks asi hoiule tuua ja siis ta tõi 6 meetrise kajaki, kuuks ajaks Riho garaaži tolmu koguma. Riho kasutas kohe ka juhust ja käis sellega paar korda sõitmas ning sai elamuste võrra rikkamaks. See tõstataski sellise küsimuse, et miks selline asi üldse seisab keset suve kasutamata kui mõni Raini sõpradest võiks selle kasutamisest tõeliselt rõõmu tunda. Selline raiskamise tunne oli. Ja majapidamises veidi ringi vaadates avastasime, et selliseid asju on rohkem veelgi, mida igapäevaselt kasutust ei leia samas ei oleks kahju sõpradele laenata. Näiteks vana hea klassika, Koroona laud, millest Rain ei olnud isegi teadlik, et Rihol selline kuskil nurgas vedeleb. Sealt sai Goodzy alguse.

2015 aasta novembris alustasime tootearendusega, kui tõdesime, et midagi suurepärast, mida ise hea meelega kasutaks, turul väljas ei ole. 4.09.2016 tulime MVP-ga kapist välja ja läksime kohe ka Live, et early adopters tagasisidet saada. Nüüdseks oleme siis online olnud 4 kuud.

Kellele teie teenus kõige kasulikum on?

Goodzy on suunatud eeskätt inimesele, kes usub, et elu väärtus seisneb elamustes mitte asjade omamises. Inimesele, kes mõistab, et mõistliku ja jätkusuutlikum on tihtipeale asju laenutada kui osta. Heatahtlikule ja suuremeelsele inimesele, kes ei karda oma asju sõpradele välja laenata/rentida, et ka nemad saaksid nende kasutamisest rõõmu tunda.

Goodzy.com on ühenduslüli kolme osapoole vahel: omanikud, rentijad/laenajad ja rendifirmad.

Kõige enam leiab Goodzy teenuste kasutamises väärtust rentijad/laenajad. Lähitulevikus saab Goodzy olema ka tähtis osa paljude rendiga tegelevate ettevõtete igapäevaelust.

Mõned üksikud juhuslikud näited igapäevaelust kui Goodzy võib Sulle abiks olla:

  • Kui Sul tekib küsimus kuidas oma nädalavahetus sisustada. Vaata mida kõike su sõbrad sulle võimaldavad Goodzy’s. Koorona laud? Vahvlimasin? Playstation?
  • Kui Sa lähed oma esimesele suusareisile ja sul puudub oma varustus. Vaata kas leiad Goodzy’st puuduva varustuse. Veel parem, saad varustuse kohapealt ja vähem pakkimist.
  • Kui Sa tahad proovida uut hobi, nt. squashi aga pole päris kindel kas see on ikka sinu jaoks. Ennem isikliku squashireketi soetamist tasuks veenduda kas squash on ikka sinu jaoks. Rendi/laena reket.
  • Kui Sa tahad uut varustuse elementi soetada, nt. seljakotti ja pole päris kindel, mis sulle sobib. Proovi erinevaid mudeleid, mis Goodzy’st leiad ja leia endale see õige.
  • Kui Sa tahad rohkem ruumi oma pisikesse kesklinna korterisse. Kõige kokku ostmise asemel kaalu rentimise/laenamise variant.
  • Kui Sa vajad seina auku, mitte trelli. Rendi/laena trell, mitte ära osta.
  • Kui Sa elad Tallinna 1-2 toalises korteris ja ei vaja endale oma isiklikku tööriistakasti. Kindlasti mõnel maja ehitanutest/suvila omanikul, leidub kõike, mida vajad selleks 1-2 korraks kui tahad remonti teha.
  • Kui Su laps kasvas lapsevankrist või mänguasjadest välja. Pane need sõpradele Goodzy’sse välja, et nad ei peaks ilmtingimata kõike ostma kui perre uus liige lisandumas on.
  • Kui Sa tahad rõõmustada sõpru, pakkuda neile elamust, jagada oma kirge. Pane oma asjad Goodzy’sse sõpradele välja. Ära eelda, et sõbrad on teadlikud, mida kõike nad võivad sinult küsida.
  • Kui Sa tahad millestki vabaneda aga samas ei raatsi ka ära visata. Pane Goodzy’sse sõprade jaoks välja.
  • Kui Sul on kollektsioon headest raamatutest, mis koguvad lihtsalt riiulil tolmu. Pane Goodzy’sse need sõpradele lugemiseks välja.

Kes on Goodzy tegijad ja mis on nende taust?

Goodzy asutajateks on äri- ja süsteemianalüüsi taustaga Riho Laast-Laas ja Rain Kivimägi, tugevate tehnoloogiliste teadmistega lead arendaja Andri Väljaots ja kogu visuali eest vastutav Kuldmuna laureaat ja disainer Martin Härmsalu.

Riho, Andri ja Rain on nüüdseks neli aastat kokku töötanud tiim (alates 2012 aastast). Spetsialiteediks iseteenindusplatvormide arendusprojektid nii Webmedia/Nortal AS ning hiljem Iglu OÜ meeskonnas. Tahame siinkohal tunnustada Iglu’t kui ägedat ja start up sõbralikku tööandjat, kes võimaldab oma töötajatel daily job kõrvalt tegeleda selliste kõrvaliste projektidega.

Goodzy jaoks oluline arenduskompetents on olemas founder tasandil. Rihol ja Martinil on varasem kogemus ka ettevõtluses. Mingi hetk tahame tuua tiimi sisse ka rohkem juriidilist ja turundusliku kompetentsi, sest sellest hakkame varem või hiljem kõige enam puudust tundma.

Kogemustega nõuandjaid/mentoreid ei ole kunagi liiga palju. Kui kedagi sümpatiseerib Goodzy missioon ja soovib oma kogemusi meiega jagada või õpetada meid pisut, siis on see igati tervitatav ja tähelepanuväärne. Me teame, et me ei tea kõike. Head mentorid on kuld.

Kas olete kaasanud investorite raha?

Seni oleme ehitanud toodet ilma välise kapitalita. Kuna meie tegevuskulud on madalad, siis ei ole olnud otsest vajadust ka selle järgi. Meie plaan on kasvada orgaaniliselt, kasutades bootstrapping ideed, nii palju kui saame. Goodzy long-term visiooni jaoks on oluline säilitada maksimaalne finantsiline vabadus. Me tahame anda rohkem maailmale tagasi aga sellest on veel vara rääkida.

Jah, selleks et saaksime agressiivsemalt kasvada on vaja meil suuremat budget’it. Näiteks turundusse võib lõputult raha kühveldada aga selle raha püüame esmajoones ise finantseerida või püüda crowdfunding’ga koguda.

Millega te raha hakkate teenima?

Raha hakkame teenime ettevõtete pealt, kes kasutavad Goodzy B2C teenuseid. Me pakume rendiettevõtetele midagi, mida seni pole keegi teine pakkunud. Me pakume neile midagi, millest nad ei saa keelduda, parafraseerides Don Vito Corleonet filmis Ristiisa. Selle B2C kontseptsiooniga plaanime välja tulla selle aasta numbris.

Siinkohal tahame ka rõhutada, et Goodzy ei võta praegu ja ei hakka kindlasti kunagi võtma mingisugust vahendustasu P2P diilide pealt ja kuulutuste välja panemise pealt. Me oleme rohkem kui veendunud, et collaborative consumption ei toimi nii. Heatahtlikust ja suuremeelsust on väär tasustada.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Meie tegevuskulud on madalad, mis on idufirmade puhul pigem erakordne. Arenduskulud puuduvad, sest kogu kompetents on founder tasemel. Seeõttu meie eksistents ei sõltu niivõrd teenuste tasustamise tulust või investeeringutest, pigem meie enda kirest ja visiooni tugevusest.

Meil on tugev usk ja visioon, et collaborative consumption on tulevik. Ülemaailmne jagamismajaduse hype kogub järjest tuure ülesse. Inimeste suurenev huvi sellise mõtteviisi ja eluviisi vastu on selgeks indikaatoriks, et muutus tuleb varem või hiljem.

Ning nakatavast kirest meil ka puudust ei ole. Küsimus on pigem selles kui suureks õnnestub meil kasvada ja kas Goodzy eestvedamisel saabub see muutus või jääme rohkem tagaplaanile teisi toetama.

Meil on päris selge arusaam, et millise lipu (loe. bränd) alla inimesed tahaksid koguneda, et üheskoos see samm astuda. Jah, brändimine on hästi oluline siin, Goodzy väärtushinnangud ja hääletoon. Heatahtlikus, suuremeelsus, usaldus ja eeskuju peab alguse saama meist endist, brändi väärtushinnangutest, mis inspireeriks meisse uskuma ja meid toetama.

Parimate teenuste välja arendamiseks lähtume me tootearenduse printsiipidest. Meil on visioon kuhu me tahame oma teenustega välja jõuda, kuid me ei ole nii naiivsed arvamaks, et teame täpselt, milliseid teenuseid kasutajad vajavad. Me tahame pakkuda teenuseid, mida kasutajad tegelikult ka vajavad ja tahaksid kasutada. Selle järkjärguliseks saavutamiseks arendame, mõõdame, kuulame, analüüsime, õpime, täiendame ja repeat.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

1) Meil on vaja harida inimesi collaborative consumption kasulikkusest. Levitada Goodzy filosoofiat ja võita inimeste huvi ja usaldus. Veenda inimesi saama üle oma hirmudest ja muutma harjumusi. Inspireerida inimesi rohkem jagama teistega olles ise eeskujuks.

2) Kuigi me oleme loonud kõik eeldused rahvusvahelise kasutajabaasi tekkeks, on meil praegu vaja hoida fookus just siin Eestis, et olemasolevate kommuunides liikmete ja jagatavate asjade kontsentratsiooni kasvatada. Meil on vaja inspireerida liitunud kasutajaid, keda kõnetab Goodzy missioon, näitama ülesse eeskuju ja vähemalt ühte asja jagama oma sõpradega Goodzy’s. Täna on kõigest 1/14 liitunud kasutajast pannud midagi oma sõprade jaoks välja.

3) Me otsime koostööpartnereid kellega me jagame sarnast maailmavaadet. Sealhulgas renditeenuste pakkujaid, kellel oleks huvi testida Goodzy B2C kontseptsiooni. Rendifirmade kaasamine toob Goodzy’sse ka rohkem avaliku skoobiga rendiasju.

4) Kutsume ülesse kõiki Goodzy teenuste kasutajaid näitama ülesse osavõtlikust Goodzy tootearendusprotsessis, andes meile oma hinnalist tagasidet. Mõõtmised kahjuks ei näita alati õiget pilti.

Kõige enam vajab Goodzy oma missiooni ellu viimiseks osavõtlike, heatahtlikuid ja suuremeelseid kasutajaid, kes ei karda oma asju sõpradele välja panna laenamiseks/rentimiseks, et ka sõbrad saaksid nende asjade kasutamisest rõõmu tunda. Või pange midagi üles ja puhtalt sellepärast, et näha millega Teie sõbrad vastavad!

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

  • 1000 aktiivset kasutajat, kelle elu on Goodzy paremaks teinud!
  • Panustame kommunides liikmete ja jagatavate asjade kontsentratsiooni kasvatamisele, eestkätt Eestis
  • Toimub pidev tootearendus. Õpime kasutajate käitumisest ja tagasisidest ning arendame P2P teenused paremaks.
  • Tuleme välja uudse B2C lahendusega ja kaasame rendifirmasid, kes tooks Goodzy’sse avaliku skoobiga rendiasjad.

Foto: Goodzy,¾ Goodzy tiimist: Riho, Andri & Rain

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.