Eesti idufirma Eziil hakkab tehisintellekti abil tootmist paremaks muutma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti idufirma Eziil arendab unikaalset lahendust tootmisettevõtetele, mis nende tööd hulga kiiremaks ja mugavamaks muudab, pakkudes sealjuures ka efektiivset monitoorimislahendust. Geeniuse küsimustele vastas üks firma asutajatest, Maido Janke.

Mis on teie suur idee?

Eziil on visuaalne tootmise planeerimise tarkvara, aga suur idee on tulevikus arendada Eziili tehisintellekti funktsioone. Selleks, et tehisintellekti teha, on vaja tootmistes lahendada igapäevasemaid väljakutseid, nagu visuaalne tööressursi planeerimine, varude juhtimine, töökäskude digitaalne viimine iga operaatorini, operaatoritelt tööseisu info tagasi korjamine ja selle põhjal reaalajas tootmise hetkeseisu kuvamine. See on väljakutse, mida täna lahendame.

Kui selle oleme saavutanud, siis saame hakata tuvastama korduvaid planeeringu mustreid ja selle põhjalt soovitama automaatselt parimaid planeerimise lahendusi, mis on meie AI esimene tase.

Kuidas erineb Eziili lähenemine täna eksisteerivatest tootmist jälgivatest lahendustest?

Kindlasti on meil eeliseid nii tehnoloogilise lahenduse osas kui ka viisis, kuidas toimub klientidega koostöö. Klient saab kasu SaaS-põhise tarkvara eelistest, samas võimaldame vajadusel luua spetsiifilisi lisaarendusi, mida on vaja ainult konkreetses tootmises.

See on klientidele oluline, tootmised on suures plaanis kõik standardsed, aga kui sisse vaadata, on kõigis oma valdkonna või just nendes keskkondades välja kujunenud erisused. Nende arvestamine annab Eziili juurutusel vajaliku paindlikkuse tootmisele.

Mis on see suur probleem, mille ära lahendate?

Tootmises on kõik muutuv, kogu aeg toimub midagi. Täna on number üks väljakutse, kuidas tootmist visuaalselt planeerida ja saada reaalajas hetkeseisust ülevaade. Soovime vabastada tootmisjuhi pidevast vajadusest asju kontrollida. Meie idee on selles, et tootmisjuht saaks planeerida ja siis reageerida ainult sellele, mis ei lähe plaani järgi. Juhil oleks rohkem aega keskenduda juhtimisele, mitte administreerimisele.

Keda näete oma suurimate konkurentidena ja kuidas olete neist ees, mida sooviksite aga veel arendada?

Valdkond on kindlasti väga konkurentsirikas. Samas on suured tegijad teatud mõttes ennast tuleviku tehnoloogiate osas kinni mänginud, millegi muutmine on suur protsess, kuna nii paljud kliendid juba kasutavad ja on süsteemiga harjunud. Samas meil on oluliselt rohkem paindlikkust ja võimalus kasutada tehnoloogiliselt uuemaid lahendusi, mis võimaldavad tulemusi saavutada kiiremini. Samuti arvestada muutustega, nagu näiteks andmete lugemine või kirjutamine teistesse süsteemidesse. See on meil üks olulisi põhiväärtusi, millele on kogu Eziili arhitektuur rajatud.

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

Eziili kolm asutajat on kõik tootmise taustaga, seega kui Eziili alustasime, siis meil kõigil oli reaalne kogemus, mis probleemi oli vaja lahendada. Maido Janke oli juhtinud eelnevalt mitut tootmisettevõtet ning tal oli reaalselt kogemusi, mida tähendab ühe tootmise juhtimine ja kui oluline on õige info õigel ajal.

Kaido Karu on eelnevalt töötanud majandustarkvara konsultandina ja kokku puutunud juurutustega erinevates tootmistes. See andis talle unikaalse vaate, mis on teiste tarkvarade juures kitsaskohad ning mida erinevatel klientidel vaja läheb.

Tiit Remmel töötas enne Eziiliga alustamist ka mitme erilahendusega, mis olid spetsiifiliselt konkreetsetele tootmistele tehtud. See andis talle hea kogemuse, mis on erinevate süsteemide ühisosa ja erinevus, et Eziili arhitektuuri juures seda arvestada.

Ükski ettevõtmine ei saa jääda seisma asutajate peal. Hea meel on näha, et vähem kui kahe aastaga on meil tiimi kaasatud veel lisaks viis liiget ehk täna on meid kokku kaheksa. Seegi on väheks jäänud ja otsime täna otsekontaktide kaudu aktiivseid müügiinimesi, konsultante ja nutikaid arendajaid.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Eziilis nimetame meie number üks investoriteks oma kliente. Nemad on need, kes on meid usaldanud, andes meile väljakutsed, mida lahendame. Kõik, mida Eziilis loome, on meil valideeritud klientidega. See on meile parim tagasiside. Kui me klientide jaoks väärtust ei looks, siis kas nad oleks nõus meile maksma? Ma arvan, et mitte.

Tegelikult on õigem öelda, et ma tean, et ei ole. See ei ole lihtne, aga annab kõige kiirema tagasiside, et teeme Eziilis õiget asja.

Standardses mõttes investoreid me veel kaasanud ei ole.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Väga palju sõltub sellest, mille peale rajad seda, mida lood. Jah, me oleme ettevõttena noor, aga asutajatena oleme igaüks läbi käinud vähemalt 10-15 aastat kogemust selles valdkonnas, mis on meid selleni toonud. Seega see ei ole tekkinud nullist, siin on olnud vajalikud eeldused ja aeg, mis on vajalik ettevõtluses küpsuse saavutamiseks. Ainuüksi see, et oleme suutnud Eziili viia teisel tegevusaastal plussi, näitab seda, et teeme õiget asja.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Võimekust juurutada Eziili kiiremini. Koos klientidega arenemisel on nii tugevaid plusse kui ka väljakutseid, mida on vaja juhtida. Üks suur miinus on see, et juurutus võtab aega. Klientide vajadused on erinevad ja kõigile meil ei ole veel riiulist nii-öelda valuvaigistit võtta. Me peame seda alles looma ja see võtab kohati rohkem aega, kui minu kannatamatu loomus lubab.

Ka sellele on lahendus. Mida rohkem meil kliente on, seda selgemaks saab, millistele klientidele täna Eziil kõige paremini sobib. Oleme tõmbamas oma fookust klientide osas täpsemaks ja valideerime enne igat klienti täpsemalt, et Eziil oleks neile parim lahendus.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Meie eesmärk on, et Eziil oleks 12 kuu pärast kasutusel vähemalt 30 tootmisettevõttes. Selleks, et seda saavutada, on meil mitmeid väljakutseid, millele kindlasti leiame tiimiga lahenduse.

Meile kui asutajatele on täna üks võtmeküsimusi, kas kaasata välist investorit või mitte. Mida investor lisaks rahale saaks kaasa tuua? Kui investori kaasamine võimaldab 12 kuuga ära teha 24 või 36 kuu plaani, siis milleks oodata? Aga kuidas, sest ainult raha pole lahendus? See on vast üks olulisemaid teemasid, mille osas tuleks meil selgus saavutada järgneva 12 kuu jooksul.

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.