Robotifirmat juhtiv Allan Martinson on kogu aeg vales ajavööndis ning peab lapsega videokonverentse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: PM/Scanpix

Allan Martinson on selgelt teistest eristuv ettevõtja ja juht, kelle kullipilk oli tehnoloogiale suunatud juba eelmise sajandi viimasel kümnendil, mil ta oli näiteks üks uudisteagentuuri BNS asutajatest. 21. sajandi teisel kümnendil veab ta aga enneolematuid pakiroboteid tootvat ettevõtet Starship Technologies, mis püüab kogu maailma vallutada.

Nende mõjul ei muutu mitte ainult kullerteenuse olemus või mõtteviis, vaid muutmist vajavad ka seadused. Mullu üle 170 lennureisi teinud Martinson on pidevalt justkui vales ajavöötmes, kuid sellest hoolimata leidis pisut aega, et rääkida Geeniusele, kuidas ta töötab.

Kes: Allan Martinson, ettevõtja ja investor, COO at Starship Technologies.

Asukoht: Üks kolmandik päevi Eesti. Teine kolmandik USA, sealhulgas San Francisco piirkond, Washington DC ja paljud teised. Kolmas kolmandik muu maailm ehk London, Saksamaa, muu Euroopa ja Aasia. Eelmisel aastal tegin 173 lennureisi.

Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: Real-time, always-on, timezone-agnostic. Irooniliselt: oma kalendrist kella viieseid ja kella 23seid telefonikonverentse vaadates olen ma kogu aeg vales ajavööndis.

Arvuti: MacBook Pro 2016 kõige võimsam mudel. Kogu mu elu ja tegevus on selles kaasas ja see on parim pill minusugusele rändurile.

Telefon: Samsung Galaxy S7 ja S6, üks USA ja teine Euroopa SIMiga. Lahe disain ja korralik jõudlus koos paindliku võimalusega kõiki asju timmida. iPhone tundub orwellik.

Olete korraga nii ettevõtja, omanik, tegevjuht kui ka investor. Kes te siis olete? Kuidas kõik see teie ellu ära mahub?

Ma olen täna siiski peamiselt global executive rollis, ja ses mõttes teatud tüüpmudeli esindaja. Mis on eriline, on see, et ka mu abikaasa Karoli [Jobbaticali asutaja ja juht Karoli Hindriks- toim.] on sama elustiiliga, ja see juba teeb meie pere pigem erandlikuks. Videokonverentsid lapsega, kohtumised erimaailma otstes ja nii edasi.

Kuidas teie tavaline tööpäev välja näeb?

Sõltub. Ligi kolmandikul päevadest ma lendan kusagilt kuhugi, ja siis on see dikteeritud lennugraafikust. Kui on Eesti tööpäev, siis kuuest poole kaheksani hommikused e-kirjad, üheksast või poole kümnest kuni õhtul seitsme-kaheksani tööl, kõnedel ja kohtumistel, vahel pärast 23 California-kõned. Kui olen Eestis, siis päev on pigem õhtu poole kaldu USA tõttu, kui USAs, siis hommikupoole Euroopa tõttu.

Kas kasutate igapäevatöös klassikalises mõttes töökohta? Mis seal kindlasti olema peab?

Eestis on mul laud, muidu olen nomaad. Sülearvuti ja telefon on mulle piisav.

Täna olete lõviosas seotud tehnoloogiaga, aga kui suurt rolli on tehnoloogia areng teie elus mänginud?

Väga suurt. Ma katsun kõike katsetada ja kui Elon Musk NeuraLinki turule toob, siis kindlasti oleks varajane kasutaja.

Millised tehnoloogilisi seadmeid või tarkvara praegu kindlasti töös kasutate?

Riistvara osas üsna vähe. Kantavad seadmed nagu nutikellad ei ole mulle külge jäänud. Arvutis midagi erilist ei ole, kui Starshipi-spetsiifiline kraam välja jätta. Telefonis kasutan pidevalt ligi 30 äppi, nende hulgas lisaks e-postile, kalendrile ja sotsiaalvõrgustikele näiteks ka Skype, Slack, Wire, Waze, Cityplanner, Runkeeper, Spotify, Shazam, Tripit, Uber, Flightradar24, Kindle, Audible, CNN, BBC, Doordash, Instacart, Wolt, Withings, Google Voice, Vivino, Vikerraadio Õhtujutt.

Olite kunagi uudisteagentuuri BNS asutaja. Kuidas end uudistega praegu kursis hoiate ja mis kanaleid jälgite?

Peamiselt Google News ja Lexis-Nexis meediamonitooring, ka Twitter

Tänapäeval on suhtlemisel väga olulisel kohal sotsiaalmeedia. Mida ise eelistate?

Instagram on vist peamine koht, kus ma oma elu “saiaraasukesi maha puistan”. Muu on episoodiline.

Kas teil vaba aega on?

Väga vähe. Päevas hoian kaks-kolm tundi pere ja noorima tütre jaoks, pluss nädalavahetused.

Lisaks mobiilile ja arvutile, mida kasutate igapäevaselt, mida harvem? Olgu see sportimiseks või kalendri meelespidamiseks?

Telefon ja arvuti aitavad sportida. Kodus kasutan Withingsi netikaalu ja vererõhumõõturit, Amazon Echo on köögi-elutoa lahutamatu osa.

Mis te arvutimängudest arvate? Kas teil on mõni lemmik?

Null.

Kas tunnete vahel, et olete nutisõltuv? Mida siis teete?

Ei saa küsimusest aru. Kas te olete vahel riiete- või kingasõltuv? Mida te siis teete? Nutiseade on sama praktiline osa elust.

Kas tarbite midagi endiselt ka paberil. Ajalehte või raamatut?

Praktiliselt mitte. Vahel jääb lennukisse minnes midagi näppu. Aga see on nii uskumatult ebamugav tehnoloogia.

Kellele esitaksite needsamad küsimused? Miks?

Indrek Neivelt. Tark inimene, aga elutervelt skeptiline.

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.