Räppar Reket lendas droonidega juba siis, kui need veel popid polnud ja salvestas oma uusima muusikavideo telefoniga

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: PM/Scanpix

Südametemurdja räppar Reket ehk Tom-Olaf Urb kasutab loometöös tehnoloogiat eesrindlikult. Nii usub ta, et oli Eestis üks esimesi, kes kasutas muusikavideo filmimiseks droone, kui juba kolme aasta eest lennutas neid Lasnamäel Laagna tee kohal.

Nüüd aga astus ta veel ühe huvitava sammu, kui filmis äsja välja antud uue albumi loo “Köievedu” video enda iPhone’iga lennuki aknast. Värske albumiga “Super ei” on seotud teinegi uuendus: see oli Reketi esimene paberivabalt salvestatud ja välja antud album.

Reket alustas oma karjääri aga pärast keskkooli Apple’i esindustes: Los Angeles ja hiljem Londonis. Seetõttu kasutab ta praegu just Apple’i tooteid, mis on tema loometööks kõige sobivamad. Intervjuus Geeniusele rääkis Reket muuhulgas sellest, kuidas räppari tööpäev välja näeb ning kus muusika sünnib.

Kes: Tom-Olaf Urb ehk Reket, muusik, räppar

Asukoht: Tallinn

Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: Mobiilsus

Arvuti: MacBook Pro. Töötasin aastaid Apple’i jaoks ja tunnen nende tooteid. Loometööks sobivad nende tööriistad väga hästi

Telefon: iPhone 6S

Räppari tööst suuresti inimestel ettekujutus puudub. Kuidas näeb välja teie tööpäev?

Minu tööpäev on selline, et nädala sees pean ma ennast hoidma vaimselt ja füüsiliselt hea tervise juures, et nädalavahetuseti jõuda anda kontserte ja olla kaua üleval. See tähendab, et ma teen nädala sees trenne, mul on töised kohtumised ja annan intervjuusid. On päevi, kui ma lindistan stuudios muusikat ning on mobiilseid päevi, kui ma kirjutan muusikat. See võib olla kus iganes – kas lennukis, teises toas või kirjutan märkmikusse või telefoni märkmeid enne magama minekut.

Kas kasutate ka klassikalises mõttes töökohta?

Kui ma lindistan, siis selle jaoks on stuudio. Kuid seal käin kord kuus, vahel isegi harvem. Traditsioonilist töökohta mul ei ole. Töötamiseks on mul vaja ennast lihtsalt mugavalt tunda, vajan vaikust ja omaette olemist, siis ma töötan kõige paremini.

Kui suurt ja millist rolli on tehnoloogia areng teie elus mänginud?

Loen tehnoloogia arengu tõttu vähem raamatuid, ma pole kindel, kui positiivne see on. Aga teistpidi, kui sa oled ettevõtja, siis on võimatu kellelegi öelda, et sind on raske kätte saada. Tänapäeva ettevõtjad peaksid olema kättesaadavad enam-vähem 24/7. Kättesaadavus on paranenud ja lisaks on ka tore see, et kogu maailma ajaloo informatsioon on puudutuse kaugusel ning meil pole kunagi põhjust öelda, et meil on igav.

Milliseid tehnoloogilisi seadmeid või tarkvara praegu kindlasti töös kasutate?

Olen muutunud lihtsamaks ja üritan igapäevaselt kasutada vähem asju. Olen üritanud tehnoloogiamaailmast eemalduda ja ostsin hiljuti fotoaparaadi, selle asemel, et pildistada mobiiltelefoniga. Kui ma varem kirjutasin kõik arvutisse, siis nüüd ma kirjutan paberi peale, nii on minu jaoks tööprotsess sobivam.

Kas te väldite nutisõltuvaks muutumist?

Konkureerime tänapäeval inimestega, kellest enamusel on väga sarnased võimalused muusikat luua. Siin enamasti ei loe, millega sa muusikat teed, vaid praegu loeb see, et sa teed ja teed seda võimalikult hästi, siis on sul võimalik ka silma paista. Selleks pole vahet, missuguseid meetodeid kasutada. Mind on kõige rohkem aidanud Apple Music, et ma saan mobiilist kuulata ükskõik millist muusikat, mille jaoks parajasti soov on. Aga loomingu mõttes ma äppe ja muusikatarkvara ei kasuta.

Kust kuulate muusikat kõige rohkem?

Apple Musicust, kasutan iTunesi digitaalmuusikaportaali, kust ma saan uut muusikat, uusi playliste, uusi artiste.

Hiljuti nägi ilmavalgust teie album “Super ei”. Kas selle salvestamisel kasutasite mingeid uusi tehnoloogiaid või muusikaprogramme?

Mina tegelesin peamiselt kirjutamise ja räppimisega. See on minu jaoks kõige klassikalisemal moel loodud album ning väga palju sai kirja pandud just lennukis või reisil olles. Ja just märkmikusse, mitte arvutisse. Salvestamine käis stuudios nii, et kõigepealt trükkisin laulud endale arvutisse ja esimest korda lugesin sõnad arvutist maha. Näiteks olulisemad sõnad, millele on vaja rohkem tähelepanu pöörata, tegin boldiks. Tavaliselt olen ma sõnad välja printinud, kuid seda saab vältida. See oli esimene paberivabalt salvestatud ja välja antud album minu jaoks – trükimusta sinna tõepoolest ei kulunud.

Millist tehnoloogiat või arvutiprogramme te kasutate muusikavideote tegemiseks?

Üks meeldejäävam video on minu esimene video “Võit”, kus me kasutasime droone, kui need veel nii populaarsed veel ei olnud. Lennutasime Lasnamäel droone ja püüdsime Laagna teed. See oli aastal 2014. Samas on minu viimane video “Köievedu” minu enda filmitud, justnimelt selle sama iPhone’iga, mida kasutan. See on filmitud lennuki aknast ning on märgilise tähendusega, kuna lugu räägib lendamisest. Minu jaoks on sisu olulisem kui vorm ja olgu video kasvõi väriseva käega filmitud, aga oluline on, et selle mõte oleks õige.

Kui palju saate nii tööalaseid kui fännide e-kirju päevas ning kuidas neis korda peate?

Pean neist hoolega korda, kuna ka see on osa minu tööpäevast. Kõikidele ma ei jõua lihtsalt päeva jooksul vastata, kuid katsun hoida oma fännidega kõige paremat suhet ja pühendan neile nii palju aega, kui on võimalik. Ma pean oma fännikirjadest väga lugu.

Kas haldate ise Reketi Facebooki-lehte?

Haldan ise kõiki oma sotsiaalmeediakanaleid, kasutan põhiliselt Instagrami ja Twitterit. Artisti jaoks ongi kõige olulisem kanal Instagram ja Twitter on kõigi kaasamõtlejate jaoks. Reklaamiplatvormina ta ei tööta, aga on selline koht, kust saab häid mõtteid – Twitteri scrollimine võib olla väga meelelahutuslik.

Kui palju vabal ajal IT-vahendeid või tehnoloogiat kasutate?

Lennupileteid ma vaatan tõepoolest põhiliselt telefonist ja spordimärkmed panen kirja just telefoni. Telefon on kogu aeg kaasas ning seda on lihtne kasutada. Kuigi ma ostsin uue fotokaamera, siis see ei tähenda, et ma mobiiliga kunagi pilti ei tee. Harrastan Brasiilia jiu-jitsut ning olen proovinud leida selle jaoks mõnd head rakendust, kuid pole õnnestunud. Teen märkmeid lihtsalt enda jaoks, et mida olen õppinud.

Millist äppi lennupiletite ostmiseks kasutate?

Lennupileteid vaatan momondo äpist.

Kust jookseb teie jaoks piir puhkuse ja töö vahel?

Puhkus on siis, kui meile ei loe. Jätta telefon lennurežiimi peale ning kasutada rakendust nagu TripAdvisor mõne vaatamisväärsuse või restorani otsimise jaoks. Kui kirju ei ava, siis on suhteliselt kindel, et meel on rahul ja n-ö puhkuserežiim on sisse lülitatud.

Millistest kanalitest uudiseid loete?

Hoian ennast peamiselt kursis jalgpalliuudistega ning need tulevad peamiselt läbi BBC. Uudisteäppe mul ei ole ja uudistekanaleid ma ei jälgi. Põhilised uudised tulevad minuni läbi Twitteri või siis BBC.

Milline on parim nõuanne, mille olete saanud?

Aastaid tagasi ütles üks mu välismaalasest sõber sünnipäeva puhul, et ära unusta olla parim versioon iseendast. See on küll klišee, aga see on asi, mille poole ma pürgin. Kui teha midagi, siis anda endast parim.

Kellele esitaksite needsamad küsimused? Miks?

Esitaksin need samad küsimused paari päeva pärast iseendale, kuna neile on keeruline vastata.

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.
Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.