Peeter Koppeli nutisõltuvus algas kümme aastat tagasi Steve Jobsi ja Lehman Brothersi süül

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Postimees / Scanpix

SEB privaatpanganduse strateeg, majandusanalüütik ning arvamusliider Peeter Koppel on suur tehnoloogiafänn, kes on tuntud selle poolest, et proovib või võtab kasutusele uued seadmed, äpid ja muud IT-vidinad kas esimesena või kohe pärast seda.

Tehnoloogia on mänginud ja mängib siiani tema elus suurt rolli. Nii võib tinglikult tema nutisõltuvuse süüdlaseks pidada Steve Jobsi ja Lehman Brothersit. Esimene tõi 2007. aastal turule geniaalse toote nimega iPhone. Teise pankrot 2008. aasta sügisel põhjustas üleilmse finants- ja majanduskriisi. Sel ajal võis iga sekund midagi dramaatilist juhtuda ning Koppel avas sageli oma uhiuues iPhone’is äppi “Stocks”.

Kes: Peeter Koppel, SEB privaatpanganduse strateeg

Asukoht: Tallinn, vahetevahel Riia, Vilnius ja Stockholm

Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: multitasking

Arvuti: Kokku kolm. Üks sülearvuti ja kaks lauaarvutit kontoris, mis on üle-eelmise aasta omad. Ühes lauaarvutis on Bloombergi Terminal ja teisega teen tööd. Sülearvuti on Fujitsu ja eelmise aasta mudel.

Telefon: iPhone 7, eelmise aasta mudel, kuna olen esimesest iPhone’ist peale just seda kasutanud

Kirjeldage, kuidas algas teie karjäär?

Läksin majandust õppima ja teisel kursusel tuvastasin, et kõige huvitavam asi sellest on finantsturud. Ma ei ole kindlasti mingi raamatupidaja tüüpi inimene. Lisaks koolis õpitule õppisin ise päris palju juurde just finantsturgude alal. Kui ma tööle kandideerisin, siis see mis, oli koolis saavutatud, ja see, mis oli ise juurde õpitud, oli piisav selleks, et esimene töökoht oli maakler Forex pangas.

Inimestel on erinev ettekujutus strateegi tööst. Kuidas teie tööpäev välja näeb?

Peamine töö on ikkagi arvuti taga ning see hõlmab investeerimisportfellide juhtimist ja kliendikommunikatsiooni ja kõike seda, mis on sellega seotud.

Kui suurt ja millist rolli on tehnoloogia areng teie elus mänginud?

Tehnoloogia areng on mänginud minu elus suhteliselt suurt rolli. Ma mäletan väga hästi, kuidas minu lähenemist tehnoloogiale muutis see, kui esimesel iPhone’il oli ikoon “Stocks” ehk tekkis pidev aktsiahindadega kursisolek üle nutitelefoni. See on mõjutanud päris palju ja ma arvan, et ma olen ikkagi suhteliselt suur nutitelefoni kasutaja töö eesmärgil.

Millised tehnoloogilisi seadmeid või tarkvara praegu kindlasti töös kasutate?

Kõige olulisemad asjad on Microsoft Office ja Bloombergi Terminal, need on strateegi töö jaoks hädavajalikud.

Kas kasutate igapäevatöös klassikalises mõttes töökohta? Mis seal kindlasti olema peab?

Loomulikult peab olema internet, peab olema ühendatud tööandja üldisesse võrku ja olemas peab olema telefon. Kuigi mul on neli laiekraani, siis on see tegelikult tavaline kontorivärk ja midagi väga erilist siin ei ole.

Kui palju kirju päevas saate ning kuidas neis korda peate?

Viimasel paaril kuul olen täheldanud, et sissetulevate e-mailide voogu on suhteliselt keeruline hallata ja just sellist voogu, mis nõuavad vastust. Nendega tuleb järk-järgult tegeleda ja kui ma võtan kõik päevas saadavad kirjad kokku, mis nõuavad vastust, mis on lihtsalt informeerivad ja mis sisaldavad mingit muud infot, siis ma julgen küll öelda, et saan sada kirja päevas.

Milliseid sotsiaalmeediakanaleid te kasutate?

Instagramis on konto, aga ei kasuta. Facebooki kasutan suhteliselt aktiivselt ja eriti siis, kui mõne asja suhtes tekib isiklik arvamus. See on minu jaoks selline hetk, kus ma saan aja maha võtta. Ma olen koguaeg keskendunud oma tavapärasele tööle ning kui tekib hetk, kus ma tunnen, et mul on vaja hetkeks saada mõtted mujale, siis ma võib-olla kriban midagi Facebooki.

Twitterit kasutan mõõdukalt, sinna kipun panema peamiselt huvitavaid artikleid, erinevaid linke erinevatele analüüsidele, mis võiks huvitada neid inimesi, kellele minu investeerimisfilosoofia meeldib.

Milline kanal on kõige tõhusam oma sõnumi kohale viimiseks?

Kõige tõhusam kanal oma sõnumi kohale viimiseks kipub ikkagi olema Facebook. Sellest on saanud inimeste jaoks selline infrastruktuuri osa, et kui mingi teema on kuum ja huvitav ning see hästi formuleerida ja Facebooki üles panna, siis esiteks paljud inimesed saavad sellest teada ja selle suhtes võivad huvi tunda ajakirjanikud, kes seda infot veelgi suuremale avalikkusele laiali jagavad.

Kui palju vabal ajal IT-vahendeid või tehnoloogiat kasutate?

iPhone ikkagi on fantastiline seadeldis, sellega saab päris mitmeid asju ära teha ning tõenäoliselt ma kasutan seda liiga palju. Näiteks kasvõi rattaga sõites või trenni tehes kuulan iPhone’ist juhtmetega kõrvaklappidega erinevaid podcaste alates “Samosti ja Luige” saatest kuni “Economisti” “Audio editionini” välja. Seega iPhone’ii võib paigutada minu tehnoloogiamaailma keskele.

Millised äpid on teie telefonis ja mis on kõige olulisemad?

Ikoon, mida ma iPhone’is kõige rohkem vajutan on “Stocks” ja Bloombergi äpp, mida terminalikasutajad saavad kasutada. Eraviisiliselt on minu elu tõeliselt mugavaks teinud Taxify, Uber ja Wolt. Mulle meeldib, kui ma saan mõne asja mõne klikiga ära teha.

Üks toredamaid asju on Wolt, kui parasjagu ei ole aega süüa teha, siis kohaletoomine, klienditeenindus ja kogu kvaliteet, mis seal taga, on tegelikult päris mõnus.

Millise kõrvaklappe te kasutate?

Korralikud üle Bluetoothi toimivad kõrvaklapid on ikkagi väga tähtis asi. Tööl sellised, mis müra summutavad ja millega on võimalik rahulikku muusikat kuulata ning mis keskendumist soodustavad ja sportides sellised, mis korralikult kõrva käivad ja mis hüppamise, kargamise ja rattaga sõitmise pealt ära ei tule.

Olen viimastel aastatel mitmeid mudeleid läbi kasutanud ja mõnda aega jäänud teatud mudelite juurde, mis mulle meeldivad. Plantronicsi omad on parimad, nii helikvaliteedi kui akude vastupidavuse osas.

Kust jookseb piir puhkuse ja töö vahel teie jaoks?

See piir on väga hägune, sest kui mina lähen töölt ära, siis USA turud on ikkagi lahti. Ma ei saa öelda, et ma Stocksi äppi ei vaataks. Kui me räägime suvepuhkusest, siis ma piiran täiesti teadlikult nutiseadmete kasutamist ja loen raamatuid.

Kas tunnete vahel, et olete nutisõltuv? Mida siis teete?

Minu sõbrad väidavad, et olen nutisõltuv alates esimese iPhone’i saamisest ja sellest ajast kui ma Stocksi liiga palju vajutama hakkasin. Minu esimene iPhone oli mul olemas 2008. aasta finantskriisi ajal, mis tähendas, et iga sekund võis midagi dramaatilist juhtuda. Klikkisin seda päris palju.

Suvepuhkusel olen mobiiltelefoni kuritarvitaja teises mõttes, et kui ma lähen välja sööma või saan kellegagi kokku, siis ma jätan telefoni lihtsalt autosse.

Kas paberil ka midagi tänapäeval loete või kirja panete? Mida ja miks?

Ainult teatud märkmeid, mul pole kunagi kirjatehnika väga tugev olnud.

Mis on parim nõuanne, mille olete saanud?

Wolt ongi üks parimaid nõuandeid, mida sõber mulle soovitas – kuule, see võiks sulle meeldida. See soovitus oli viimasepeal.

Mis on suurim õppetund, mida sooviksite ka teistega jagada?

Mul ei ole läinud olulist informatsiooni kaotsi selle pärast, et see on olnud pilves. Küll on aga läinud vähemolulist infot kaotsi, mis on emotsionaalselt väärtuslik nagu mõned pildid ja see on tinginud sellest, et üldiselt päris sellist informatsiooni, mis ei ole tundlik ja mille kaotamine võib tekitada negatiivseid emotsioone või isegi probleeme, seda ma kipun hea meelega pilves hoidma.

Kellele esitaksite needsamad küsimused? Miks?

Võiks võtta mõne vanakooli juhi ette nagu Jüri Käo või Toomas Luman või Toomas Tamsar ehk sellised tegelased, kes on minust üks põlvkond ees ja kes võib-olla kõiki asju nii varakult ja rõõmsalt ei võta kasutusele.

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.