Mina olen Ott Tänaku maailmatasemel ilmaennustaja Hannes Tõnisson ja nii ma töötan

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ott Tänaku ilmaennustaja Hannes Tõnisson. Foto: erakogu

Rallimees Ott Tänaku edu taga on ühe olulise inimesena ka ilmaennustaja Hannes Tõnisson, kes just sportlase soovitusel kaasati M-spordi rallitiimi töösse. Lisaks Tänakule vahetab tuleval hooajal tiimi ka Tõnisson, kes saab Toyotasse üleminnes suuremad ressursid ning ta saab rohkem mõjutada kohapealsete ilmavaatlejate tööd.

Geeniusele antud intervjuus räägib Tõnisson, kuidas maailmatasemel rallide ilmaennustamine käib.

Kes: Hannes Tõnisson, PhD, Tallinna Ülikool, ökoloogia keskus, vanemteadur

Asukoht: Tallinn, Pärnumaa ja paljud muud kohad

Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: pühendunult

Arvuti: Lenovo T440p ja Panasonic Toughbook – välitöödeks ja igaks juhuks, kui üks üles ütleb

Telefon: Vana Nokia Lumia 635, Windows Phone, üks vähestest telefonidest mis minu teadusaparatuuriga ühildub

Kuidas te Ott Tänaku tiimi sattusite?

See oli pikk protsess ja valikut kui sellist ma ise ei tuvastanudki. 2011 aastal osales Ott Saksamaa rallil koos MM-Motospordiga. Kristo Kraag, kes seal vägesid juhatas teadis ühte fotograafi ja fotograaf teadis, et ma vaatlen hobikorras rallisid.

Sain telefonikõne, et kas saan teha kiire prognoosi järgnevateks katseteks. 15 minuti pärast läks välja esimene prognoos, mis läks ülimalt hästi täppi. Samas oli prognoos hoopis teine, kui tehasemeeskondadel, mis tagas Tänakule nendel katsetel suurepärase koha. Ta edestas S2000 autoga enamikku WRC autosid ja sai sellel rallil suurepärase tulemuse.

Tänavuse aasta Korsika ralli eel oli M-Spordi ilmaennustajaga midagi juhtunud ja oli kiiresti asendajat vaja. Ott soovitas mind, minu ja Oti varasemast koostööst teadis ka meeskonna logistikajuht. Osteti lennukipiletid, läksin, ja olen sellest saati teinud M-Spordile kõikidel rallidel prognoose.

Toyotasse rääkis mind juba Ott, viis mind Tommi Mäkineniga kohtuma. Eelnevalt oli Ott Tommile näidanud minu prognoose ja pooletunnise vestlusega oli kokkulepe käes.

Kuidas mõjutab Ott Tänaku tiimivahetus teie tööd?

Uus meeskond, uus töömaneer. Ei oska veel täpselt öelda, kuidas asi toimib. Tean ainult seda, et mulle antakse kätte oluliselt suuremad ressursid ja saan rohkem mõjutada seda mismoodi paigutuvad kohapeal olevad ilmavaatlejad ja mida ja millal nad mulle edastavad. Samas on ka vastutus suurem.

Kui M-Spordis olin kohal lihtsalt oma kahe sülearvutiga, üks alati varuks, siis sama asi jätkub, aga kohapeal saan endale kaks suurt ekraani lisaks. Kui tänaseni tegin pea kõik rallid kodust, siis nüüd lähen enamusele kohale ja saan kasutusse ka sõiduki, et enne rallit korralik plaan paika panna. Võiks öelda, et töö muutub professionaalsemaks.

Kas tunnete oma töös mõnest seadmest, äpist või programmist puudust?

Üldiselt mitte. Võib-olla automaatilmajaamast, aga see investeering oleks liialt suur ja kasu väike. Inimfaktor on rallijuures väga oluline. Ralli on pigem käsitöö, nagu ralliautodki.

Plaan on küll luua mingisugune geoinfosüsteemil põhinev programm, mis suudaks mulle arvutada vajalikud parameetrid kogu katse ulatuses, lähtudes reljeefivarjutusest, taimkatte kõrgusest, teekatte värvist, tuulest, päikesekiirguse langemisnurgast, teele langevast kogupäikesekiirgusest ja nii edasi. Aga sellise süsteemi loomine oleks juba korraliku doktoritöö maht. Isegi samm selles suunas. Kujutage ette, et kunagi arvutab mägedes sõites teie auto teile välja, kas kurvi taga võiks olla must jää või mitte?

Kas tehisintellekt võtab teie töö paari aasta pärast ära?

Ralli on käsitöö, tehisintellekti jaoks oleks vaja turgu ja arendust. Selles valemis on liialt palju muutujaid ja parameetreid. Ei näe, et see tänasel päeval ja ka keskpikas perspektiivis võimalik oleks. Ilmaennustuse teeb ära masin, mina teen sisuliselt selle interpreteerimise.

Millised tehnikaseadmed on teie igapäevased kaaslased, peale telefoni ja arvuti?

Minimaalselt. Kodus on televiisor, veekeetja, elektripliit, mikrolaineahi, triikraud ja pesumasin. Lastel on tahvelarvuti. Töö juures kasutan pea igapäevaselt päris keerukaid asju, näiteks RTK-GPS ehk seade, mis mõõdab 3D-asukoha 2 cm täpsusega) ja georadariaparaat, mis vaatab maa sisse. Lisaks terve rida geofüüsika- ja geoakustikaseadmeid, millega saab vaadata merepõhja sisse ja millega saab teha merepõhja sisuliselt 3D-mosaiigi.

Millist rolli on tehnoloogia areng teie elus mänginud?

Suurt, eriti töö juures. Aparatuur võimaldab vähema vaevaga teha rohkem ja täpsemini. Samas on minna väga pikk tee, eriti merepõhja uurimisega, seal on ikka veel väga palju avastada ja teada saada.

Kui palju e-kirju päevas saate ja kuidas neis korda peate?

Liiga palju, arvan, et 20-40, sõltub päevast. Enamusega tutvun umbes 10 sekundi jooksul ja siis läheb prügikasti, olulisemad jäävad avakuvale ja vastamist nõudvad märgin mitteloetuks. Vastan nii, nagu jõuan. Kui ei jõua ja keegi meelde ei tuleta, siis järelikult võib mingi hetk ära kustutada, midagi ei juhtu. Koopia jääb siiksi igaks-juhuks kuskile serverisse. Kirju vaatan juhuslikul ajal, siis, kui mõni tööprotsess on läbi või mõte kuskile toppama jääb.

Mida eelistate: Facebook, Instagram, Twitter või hoopis oma blogi, miks?

Kasutan kõiki vähe. Instagram ja blogi sisuliselt null. Vahel panen mõned pildid Facebooki, et lähedased ja inimesed kellele ma korda lähen, oleks kursis, mida ma teen. Eriti, kui olen kusagil kaua ära. Twitterit ja Facebooki jälgin ralli ajal. See on sageli ka nagu lisainfo katsetelt. Kui on otsepilt, siis saan näiteks vaadata mis on teeolud, milline näeb välja taevas ja nii edasi.

Kui palju vabal ajal tehnoloogiat kasutate?

Vähe, minimaalselt, telefon ja selles olev GPS, vahel arvuti. Kui aus olla, siis vaba aega eriti ei ole ja ei taha seda samadele asjadele kulutada, millega töö seotud on

Millised äpid on teie nutitelefonis telefonis kõige olulisemad?

Here Maps, absoluutselt olulisim. Kõik metsaskäigud, randade uurimisaladele minekud, kõik sõidud on selle abiga. Whatsapp suhtluseks ilmameestega ja ülejäänud meeskonnaga M-Spordis. Microsoft OneNote’is on kõik asjad, mida oleks vaja kiiresti kätte saada, vajadusel ilma internetita. Sinna saan teha ka välitööde märkmeid ja otse sünkroniseerida, ei pea kartma, et andmed upuvad näiteks välitööde käigus koos märkmiku või telefoniga. Ranna- ja mereuurijatel ikka aeg-ajalt asjad upuvad ära. Waze’i kasutan eelkõige sõidu turvalisuse eesmärgil. Tänan kõiki, kes on märkinud teel ohtlikke objekte, nagu loomakorjused, suured veelombid või must jää. See on suureks abiks ja on ära hoidnud nii mõnegi ohtliku olukorra.

Mis on need tehnikavidinad, mida te kõige vähem kasutate?

Lauaarvuti ja tahvelarvuti. Esimese olen ammu unustanud, teisega pole senini sõbraks saanud.

Mida te arvutimängudest arvate? Kas teil on mõni lemmikmäng?

Ajaraiskamine. Arvutit saab niigi palju näha. Nooruspõlves oli lemmikmänguks Transport Tycoon ja Colin McRae ralli.

Kas tunnete vahel, et olete nutisõltuv? Mida siis teete?

Pigem mitte. Tunnen pigem seda, et olen töönarkomaan ja unustan ennast igal suvaliselt hetkel tööd tegema. Olgu see siis sülearvuti või telefoni taga. Mida teen? Lähen lastega õue või maale, arvutit hoian kotis ja loodan, et telefoni aku saab tühjaks. Vana nutitelefon on selles osas asendamatu!

Mis on parim nõuanne elus, mille olete saanud? Kellelt?

Ei ole hea mitte vastastikused teened ja üksteisele teene võlgu jäämine, vaid koostöö. Natukene sarnane on ka see, et surres on see õnnelikum, kellel on rohkem sõpru, mitte see, kellel on rohkem raha. Need on inimestelt kes mulle väga korda lähevad.

Mis on suurim õppetund, mida sooviksite ka teistega jagada?

Kuula inimesi, kes sind tunnevad ja kellele sa korda lähed. Kuula seda, kui nad ütlevad, et sa võtad liiga palju ette ja väsitad end niimoodi liiga ära. Ma kuulan neid, nende arvamus läheb mulle korda, aga meeletult raske on midagi mitte ette võtta. Kõik tahab tegemist. Selle ma võtaks kokku õppetunniga, mille olen enda jaoks lahti mõtestanud järgnevalt – inimesi ei ole võimalik muuta, võib-olla väliselt, aga sisemiselt jäävad nad alati selliseks, nagu nad kord juba on.

Kellele esitaksite needsamad küsimused? Miks?

Esitaks need küsimused Tänaku füsioterapeudile. Oleme vaid ühel rallil kohtunud ja tegemist on täiesti teistsuguste põhimõtetega inimesega. Huvitav oleks sellisest tegelasest rohkem teada.

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.