Jarek Kasar liitus Instagramiga, hingab kord tunnis õhku ja ihkab endale Nokiat

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Muusik Jarek Kasar ehk Chalice saab oma vana PC-ga hästi läbi, mis siis, et see mitu korda päevas kokku jookseb. Foto: Scanpix

Kui Trad.Attacki! solist Sandra Vabarna, keda Geenius portreteeris paari nädala eest, on aktiivne sotsiaalmeedia- ja arvutikasutaja, siis oma loominguga juba kümne aasta eest laulupeole jõudnud sõnasepp ja helilooja Jarek Kasar on teisest puust.

Tema arvuti jookseb mitu korda päevas kokku, ta liitus Instagramiga alles kuu aega tagasi ja iPhone’i asemel tahab ta soetada Nokia 3310, et nutitelefonisõltuvust vähendada ja vähem ekraani vaadata. Oma päevad veedab aga muuhulgas nii ooperi kui ka muusikali kirjutanud Kasar suuremaltjaolt keldris, kuhu on rajanud endale stuudio.

Kes: Jarek Kasar (aka Chalice), muusik

Asukoht: Eesti ja enamvähem kõik tema kaunid linnad, aga olen ka juhtunud esinema Euroopas, Jaapanis, USAs ja Kanadas

Arvuti: Mingi üliväikse korpusega PC on, 2013. aastal sai ostetud. Töötab enamvähem hästi. Päevas paar korda jookseb ainult kokku, aga kuna teen enamus asju analoogis, siis kõvemat ja elutervemat pilli polegi vaja

Telefon: Hetkel iPhone 7. Aga kuna kohe vist tuleb uuesti müügile legendaarne Nokia 3310, siis et mitte koguaeg nägupidi mustas ekraanis olla, tuleb vist see sebida

Millal avastasite huvi praeguse ameti vastu ja kuidas selleni jõudsite?

Vanematel oli ainult paar kassetti autos ja kuna needki varastati ära, siis otsustasin ise muusikat tegema hakata. Siis sunniti mind muusikakoolis viiulit õppima, kus hiljem avastasin koorimuusika, elektroonilise muusika ja hip hopi. Sellest ajast siiani valan kõik mured ja rõõmud lauludesse.

Kuidas teie kui muusiku tööpäev välja näeb?

Ärkan seitsme-kaheksa vahel hommikul, viin vanema poja lasteaeda, joon kolm tassi kohvi ja lähen maja alla stuudiosse. Lülitan pillid ja igasugu muud vidinad sooja ning hakkan nendega ennastunustavalt mängima. Samal ajal ka lindistan oma krutinguid ja klimberdamisi. Õhtul teen pisikese pausi, panen poisid magama, vaatan veidi telekat ja siis lähen stuudiosse tagasi. Kõlab nagu rutiin, aga kuna saan pidevalt pille, efekte ja lindistamismeetodit muuta, siis on see tegelikult väga vaheldusrikas.

Teie põhitöökoht on stuudios, laval ja prooviruumis. Kas kasutate igapäevatöös klassikalises mõttes töökohta?

Mu kitsas tööruum on elumaja keldris, kus ei ole heliisolatsiooni tõttu õhuauke, nii et pean iga tunni järel õues värsket õhku hingama. Mu kelder ise on ehk kõrvaltvaatajale tohutult räpane, aga minu jaoks on kõik asjad paigas. Kümneid aparaate ja suur juhtmepundar, millest ainult mina läbi närin.

Kas on üldse võimalik ning kuidas jagate töö ja puhkeaega?

Ikka on. Oskan samuti mõnusalt lõõgastuda.

Kas muusika kuulamine on teie jaoks töö või puhkus? Mida selle jaoks kasutate?

Muusika kuulamine on enamjaolt puhkus. Mõnikord võrdlen oma helipilti analüüsides teiste tehtud. Autos meeldib musa kuulata valjusti. Põhiliselt Spotifyst ja Soundcloudist. Raadiot kuulan tavaliselt välismaal rendiautos.

Millist tarkvara, äppe, keskkondi vms kasutate muusika tegemiseks ja salvestamiseks?

Alustasin Sound Clubi ja mingite erinevate trackeritega. Seejärel kasutasin 15 aastat CoolEditit. Nüüd kolm aastat tagasi soovitas hea sõber Jakob Juhkam mulle Reaperit ja olen sellega hetkel üsna rahul. Plugineid ja muud tarkvara ma väga ei kasuta. Ehk paari EQ-d ning API ja SSLi virtuaalset kompressorit.

Millistes kanalites te oma muusika levitamiseks kasutate?

Põhiliselt Soundcloudi ja Facebooki. Nüüd 1. veebruaril tegin abikaasa soovitusel Instagrami, kuhu on hea mingeid klippe esinemistest ja stuudiotööst üles lükata. Üldiselt olen jagamistes ja promoasjades kehvakene. Aga usun, et kes tahab kursis olla, see ka on.

Lisaks mobiilile ja arvutile, milliste vidinateta te ei saa n-ö elada?

Saaksin kenasti arvutita hakkama. Ma ei saa elada oma pillide ja efektideta.

Kuidas hoiate meeles oma esinemiste, kokkusaamiste ja proovide aegu? Ehk milline on teie lemmik ajaplaneerija?

Panen esinemised kirja iCloudi kalendrisse.

Sellest tulenevalt, mis on teie parim nipp aja kokkuhoiuks või parema tulemuse saavutamiseks?

Üle ühe esinemise pole mõtet ühel päeval võtta. Ja kui, siis peaks olema varuga aega, et läbida vahemaa ja puhata.

Kuidas te ennast energiat täis laete? Mida te teete, et töö unustada?

Ma ei unusta tööd kunagi. Mu sõbrad on peaaegu kõik muusikud ja ka lõõgastudes ikka räägime ainult muusikast, mis ei olegi töö, vaid tegelikult elu. Ja noh, täis laen end teadagi kuidas. Ja ka reisides.

Oluline on ka päris puhkus. Milline on teie magamisrutiin?

Pean vähemalt kuus tundi öösel und saama, muidu olen päev otsa suhtluses närviline ja stuudios ebaadekvaatne.

Milliseid raamatud te praegu loete ja miks? Kas eelistate paber või e-raamatut?

Eelistan paberraamatuid, aga loen ka palju telefonist. Hetkel pole pooleli ühtegi raamatut, meeldib kohe kõik korraga sisse ahmida. Põhiliselt loen pojale Jipi ja Jannekest.

Mis on parim nõuanne, mille olete saanud? Kellelt?

Vaiko Eplik soovitas musaprogrammi vahetada, mida ma ka tegin ja Tõnis Mägi soovitas klaveriga mängida sisse mu lemmiklaulude kaverite plaat ja seda kontsertidel müüa, mida ma ka vist teen.

Kellele esitaksite needsamad küsimused? Miks?

Restoranikunnile Joel Ostratile, sest tal on supervõimed.

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.
Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.