Ehtekunstnik Tanel Veenre kolmas käsi ja teine aju on telefon

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ehtekunstnik Tanel Veenre oma ateljees. Foto: Scanpix

Rahvasuu räägib, et Eesti Vabariigi aastapäeva presidendi vastuvõtt on moekunstnike paraad. Teravam silm on aga tabanud ära, et viimaste aastate täht on hoopis ehtekunstnik Tanel Veenre, kelle loomingut kannavad palja silmaga vaatlusel kümned külalised.

Veenre pole aga pelgalt kunstnik, vaid ka edukas ettevõtja. Oluline osa tema ajast kulub suhtlemisele klientide, tarnijate ja tootjatega. Paljuski seetõttu on ka tehnoloogia tema igapäevatöö pärisosa. Või nagu ta ise ütleb, siis iPhone on tema kolmas käsi ja teine aju.

Kes: Tanel Veenre, ehtekunstnik.

Asukoht: Tallinn.

Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: Kirega.

Arvuti: Ma piilun nüüd laua alla … näen seal Power-nuppu ja vilkuvat tulukest. See vapper nimetu arvuti on mind saatnud ikka päris mitu aastat.

Telefon: iPhone 7 Plus. Kuna telefon on minu kolmas käsi ja teine aju, siis olen nõus sinna investeerima. See lähtub minu filosoofiast, et padi peab olema kvaliteetne, sest see on ju midagi, mida emban ligi 30 protsenti kogu oma elust!

Kunstniku tööst on inimestel erinev ettekujutus. Kuidas seda neile selgitaksite?

Ma olen poole ajast kunstnik ja poole ajast disainer. Esimene tähendab ligi 10 protsenti organiseerimist ehk suhtlust galeriidega, tööde katalogiseerimist ja nii edasi ning 90 protsenti stuudiotööd. Oma kaubamärgi juhtimine on tänaseks umbes 90 protsenti toimetamine, sealhulgas tootearendus, tootjatega suhtlemine, müügistrateegiad, turundus ja nii edasi, ning 10 protsenti käsitööd. Ning iga aspekti jaoks on oma sektor ajus ja koht ruumis.

Kuidas teie tööpäev välja näeb?

Alustan viie tiibetlase energiaharjutusega, see aitab kehas mahlad liikuma ja rullib selgroo unest lahti. Siis mõned tunnid kodukontoris, navigeerin läbi saabunud meilide laviini. Edasi kohtumised, koosolekud ja tudengid akadeemias. Ja siis oma stuudiosse vanalinnas. Seal nokitsen tavaliselt umbes üheksa-kümneni õhtul.

Kes on teie kõige kuulsam klient?

Uhhh … ma tunnen siirast rõõmu iga TVJ ehtekandja üle. Kuulsus on nii meeletult ülehinnatud ja kahtlane kategooria klikimeedia ajastul. Ma olen kõige õnnelikum, kui head sõbrad tunnevad mu ehetega sidet, kannavad neid igapäevaselt. Ehted on siis salajased niidid, mis meid ühendavad.

Naastes Geeniuse lugejate põhihuvi juurde, siis milliseid tarkvaralisi tööriistu te kasutate?

Photoshop aitab visualiseerida unistusi, sellega olen üsna kokku kasvanud. Loon ise ka kogu kahemõõtmelise maailma oma toodete ja kunsti ümber. Äppe ma töös tõesti eriti ei kasuta. YouTube on ehk isegi olulisim: muusika aitab saada kätte õige töörütmi.

Mida te töö juures siis kuulate?

Mul on YouTube’is playlistid. Ajavad närvi küll ebaühtlase kvaliteedi ja reklaamidega, kuid mul pole olnud jaksu, et kantida kõike ümber mõnda kvaliteetsemasse keskkonda.

Milliseid tööriistu veel kasutate? Kas näiteks Excelist on abi laovarude arvel pidamiseks? Või mõnd tööriista kohtumiste meelespidamiseks ning klientide ja tarnijatega suhtlemisel?

Tunnistan, et see on kuum teema hetkel. Seoses tootmise suurenemise ja üha kihilisemaks muutuva protsessiga oleme just otsimas programme, millega oma tööd struktureerida ning infot vahetada. Võite soovitada (naerab).

Aga kuidas päevakava meeles peate?

Kasutan telefoni kalendrit ja harva ka Alarmed äppi, kui miskit väga olulist vaja meelde tuletada.

Meie eelmine intervjueeritav Kaur Kender on suur arvutimängude fänn. Neid aitavad tal lausa töötada. Kuidas teie neisse suhtute?

Viimane mängitud mäng oli see, kus Nu Pogodi hunt püüdis mune, oli selline tore Nõukogude aja elektronmäng. Kuid kasvasin sellest peagi välja ning avastasin elu oma kirjususes, kadus vajadus asendustegevuseks.

Kuidas oma töid ja tegemisi reklaamite ja tutvustate?

Kasutan tihedalt ja strateegiliselt Facebooki ja Instagrami. Mul on mõlemas oma keskkond nii kunstile kui ka kaubamärgile. Just ehtebrändi jaoks on see eluoluline. Sotsiaalmeedia aitab rääkida lugu ja minu tooted on oma looga, nad on sõnumikandjad minu unistuste kuningriigist.

Kas tunnete mõnikord, et olete nutisõltuv? Mida siis teete?

Jah, mõtlen sellele tihti. Siin on lapsed heaks piirajaks. Nendega olles püüan oma telefoni peita mõne padja alla. Näen, kuidas poisil juba üheaastaselt lähevad silmad põlema telefoni nähes ja see hirmutab mind veidi.

Kuidas te ennast energiat täis laete?

Minu töö laebki mind, loomine annab ja võtab energiat. See on ilus ring, mille otsad on mu sees. Kuid samas ei asenda mitte miski nädalalõppe Muhus sõprade juures koos maailma parima toidu ja kodukinoga ning ühist aega lastega.

Kas on üldse võimalik jagada töö- ja puhkeaega?

Ma olen loomult kirglik pühenduja ja nõnda teen kõike tugeva põlemisega, püüdes maksimaalselt kohal olla. Pärast isaks saamist toimus mingi iseeneslik harmoonia leidmine, lastepäevad on tõesti lastega olemiseks, see on nõnda väärtuslik aeg, mis kunagi enam ei kordu. Armastus hoiabki kogu elu lõpuks koos, on haruldane õnn armastada kedagi või midagi: oma lapsi, elukaaslast, kodu ja vanemaid, oma tööd.

Milline on teie magamisrutiin?

Lähen voodisse umbes südaööl, uni tuleb enamasti küll märksa hiljem. Ja ärkan umbes kell üheksa.

Mis raamatud te praegu loete ja miks? Kas eelistate paber või e-raamatut?

Eelistan kindlalt paberraamatut, need on tõsisemad dialoogipartnerid. Meil on kodus uhke raamaturiiul, kust haaran mõnikord miskit ja loen juba allajoonitud kohti, see ergutab mõtet. Hetkel on pooleli Jungi arhetüüpide raamat. Ning ostsin oma lemmikautori Umberto Eco “Foucault’ pendli”, kuid pole kindel, kas suudan sellest läbi närida. Kohutavalt tehniline ja kihiline tundub kesk liiga kiiret elu. Ma saan lugeda raamatuid, mis söödavad umbes kümneleheküljeliste doosidena enne und.

Mis on parim nõuanne, mille olete saanud?

Ma arvan, et minu isa printsipiaalsus jääda igas olukorras ausaks on mind tohutult aidanud. Hea on puhta südamega astuda läbi elu. Ning aus olles on kõige lihtsam saada enda ümber maailma parimad sõbrad!

Mis on suurim õppetund, mida sooviksite ka teistega jagada?

Parimad õppetunnid võivad olla valusad. Ma pole kindel, kas soovitaksin neid teistele. Valuläved on ju erinevad. Kuid mulle meeldib tohutult Jaak Jõerüüdi raamatust kummitama jäänud leppimine kõigega. “On nagu on”. See taandab igapäevamelu ja surelikkuse draamad kuidagi tillukeseks ning siis südamel kohe kergem olla.

Kellele esitaksite needsamad küsimused?

Ma kuulan alati mõnuga tarku vanu inimesi. Toomas Paul, David Vseviov, Marju Lauristin, Ene Ergma. Neilt küsi kui rumalalt tahes ja ikka saad vitamiini oma ajutegevuse kiirendamiseks.

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.
Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.