Äpitegijad, võtke järjekorda: Allar Jõks tahaks teha head joogaäppi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: PM/Scanpix

Allar Jõks on üks värvikamaid Eesti avaliku elu tegelasi. Ta on töötanud nii Eesti riigi heaks õiguskantslerina kui ka n-ö vastasleeris Soiraneni büroo advokaadina.

Selle kõrval on ta jõudnud olla ka poliitik, kui kandideeris mullu presidendiks ning jõudis musta hobusena valimiskogul ka teise vooru, kus kaotas napilt poliitika grand old man Siim Kallasele. Tõsi, kumbki neist lõpuks presidendiks ei saanudki.

Haapsalust päris Jõksi karjäär sai aga alguse 1991. aastal Lääne maakohtus, kui Eestis teati arvutitest veel väga vähe ning tekste tuli trükkida mehhaanilise masinaga. Tehnoloogia arengul on tema elus olnud üüratu mõju ning muutnud lausa tema töö sisu ja töövõtteid. Muuhulgas rääkis Jõks intervjuus Geeniusele, millisest veel tegemata äpist ta unistab ning mis on parim nõuanne, mille ta on IT-inimeselt saanud.

Kes: Allar Jõks, advokaadibüroo Sorainen partner ja vandeadvokaat 

Asukoht: Tallinn

Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: Targalt

Arvuti: Lenovo, sellepärast, et see on advokaadibüroo Sorainen poolt valitud

Telefon: iPhone 6, sellepärast, et see on kasutajasõbralik ja terve mõistusega hoomatav

Kuidas teist sai advokaat?

Advokaat sai minust tänu sellele, et õiguskantsleri-aeg sai läbi, tahtsin tegeleda juriidilise tööga ega tahtnud enam töötada avalikus sektoris. Seetõttu otsustasin valida advokaadibüroo Sorainen, kuna see vastas kõige paremini minu väärtustele.

Inimestel on erinev ettekujutus advokaadi tööst. Kuidas teie tööpäev välja näeb?

Minu tööpäevad algavad kell 9.00 ja lõpevad kõige varem kell 18.00, kiirematel aegadel ka kell 20-21. Minu töö on eelkõige advokaadina juriidiliste tekstide koostamine, juhendamine, kohtuistungitel käimine, inimestega kohtumine. Iga tööpäev sisaldab midagi eelpoolmainitust.

Mis peaks kindlasti olema ühes klassikalises kontoris?

Head kolleegid.

Kui suurt ja millist rolli on tehnoloogia areng teie elus mänginud?

Võib öelda, et üüratut. Minu karjäär sai alguse 1991. aastal 1. jaanuaril Lääne maakohtus ja siis, ma arvan, ei teadnud Eestis peaaegu mitte keegi arvutitest mitte midagi. Isegi trükimasinad olid veel mehhaanilised, mitte elektrilised ja arvuti selles tähenduses nagu me seda praegu mõistame, jõudis igapäevaseks kasutamiseks 1990ndate aastate teises pooles. Info saamise võimalused on oluliselt muutnud juristi tööd.

Kui palju te oma töös Google’it kasutate?

Väga tihti leiab sealt esimesed vajalikud viited, kui on vaja uurimustööd teha. Siis on sealt võimalik leid hindamatuid ressursse, mis maailmas ühel või teisel teemal on kirjutatud.

Millised tehnoloogilisi seadmeid või tarkvara praegu kindlasti töös kasutate?

Meie arvutites on Microsofti kõige uuemad tooted, Soraineni kliendihaldus-, dokumendihaldusprogramm, mis on väga heal tasemel.

Kas te kasutate oma töös mõnd tekstitöötlusprogrammi?

Kasutame TextaLaw’d, sest Riigi Teataja paberversioonide lappamise aeg on jäädavalt möödas.

Kui palju kirju päevas saate ning kuidas neis korda peate?

Kasutan erinevad alamkaustu, kuhu paljud automaatselt satuvad ning vaatan neid päevas kaks-kolm korda läbi. Ja enne töölt lahkumist vaatan veel üle ega mõni e-kiri pole jäänud tähelepanuta.

Kas ja milliseid sotsiaalmeediakanaleid kasutate?

Kasutan LinkedIni ja Facebooki tööalaselt.

Kui palju vabal ajal IT-vahendeid või tehnoloogiat kasutate?

Ma arvan, et ilma selleta ei kujutagi elu ette – kas on vaja lennupileteid, vaja vaadata, milline on ilmateade, tellida taksot või parkida, selleks on erinevad äpid möödapääsmatud.

Nendeks äppideks on Agoda hotellide otsimiseks, Taxify ja Uber taksode tellimiseks, Rolling Stones, et kursis olla suurima rock’n’rolli bändi uudistega, Tripadvisor välismaal heade söögikohtade leidmiseks, Pargi.ee parkimiseks, Piletilevi etendustele ja kontsertidele pääsemiseks, Vivino veinimaailma aarete otsimiseks, HERE ja Waze turvaliseks ja kiireks liikumiseks, MinuTV telemaailma valitsemiseks, WhatsApp, Viber suhestumiseks.  

Milline seni veel leiutamata äpp teeks teie elu lihtsamaks?

Ma arvan, et kui oleks mingi äpp, mis suhtleks kliendiga ja teeks kliendile vajaliku töö ära ja mina saaksin puhata, oleks väga lahe.

Kust jookseb piir puhkuse ja töö vahel teie jaoks?

Ta jookseb seal, kus on kliendile töö ära tehtud, siis on võimalik ka nädalavahetusi ja puhkusi nautida. See eeldab omakorda head ajaplaneerimist ja see omakorda ka tehnoloogilist abi.

Kui palju teete sporti ning kas kasutate selleks ka äppe?

Kasutan Polar Beati sportimiseks.

Tegelete joogaga, kas te kasutate selleks mõnd äppi? Millist?

Joogaäpp veel puudub, aga selle peaks ise välja töötama.

Enamik uudiseid ja raamatuid on ühel või teisel moel kättesaadavad veebist. Milliseid kanaleid ja vahendeid selleks kasutate?

Loen raamatuid tahvlist ka, aga eelistan paberilt lugeda. Aga uudiseid loen sõltuvalt sellest, et milliste kanalite kaudu nad minuni jõuavad. Nädalavahetustel eelistan lugeda paberkandjal, kuid nädala sees piisab aja surve tõttu ka digilehtedest.

Milline on parim nõuanne, mille olete saanud? Kellelt?

Kõige paremad nõuanded on IT-inimeste nõuanded, kui arvutiga on mingi suur jama. Siis on soovituseks teha restart.

Kellele esitaksite needsamad küsimused?

Elu on liiga lühike, et küsida neid küsimusi, mis mulle ei tundu võib-olla nii olulised. Mina esitaks inimestele teistsuguseid küsimusi, mis on rohkem minu erialaga seotud.

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.
Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.