Rubriigi toob sinuni 

Pinge kõigub või üldse läinud? Sellest aitab üle saada pinget siluv UPS

Kui mõned ootavad äikest, siis teised kardavad. Loodus saab küll kaitsta, kuid meie kodused elektroonikaseadmed võivad otsad anda, kui välk elektriliinidesse lööb. Muidugi võib tormise ilmaga ka niisama pinge kõikuda, mis mõnedele seadmetele on sama ohtlik. Pinget siluv UPS aitab mõlemas olukorras.

Sellised UPS-id, mis lisaks elektrikatkestuse ajal toite tagamisele ka pingekõikumisi parandavad, leiab märksõnaga line-interactive UPS. Selline on Power-Walker LINE-INTERACTIVE 650VA katkematu toite allikas, mis maksab Klicki poes 59,99 eurot. See on suhteliselt väike investeering võrreldes hinnaga, mida pead terve hulga peenema elektroonika eest maksma, kui need vaja pärast pingekõikumisi välja vahetada.

Elektroonikaseadmetele on kahjulik ka pingelohk, mis tekib tavaliselt näiteks puu langemisest elektriliinidele. Tekkinud lühis vähendab korraks pinget ja on sama ohtlik, kui järsk ülepinge, mis tekib näiteks välgulöögist elektriliinidesse.

Arvutid ja arvutivõrgu seadmed näiteks võiks kõik igapäevaselt line-interactive UPS-i küljes olla, sest see teisendab (kõikuva) vahelduvpinge, mis võrgust saabub alalispingeks, laeb sellega varuakusid ja pakub ideaalsele lähedast siinuspinget külge ühendatud seadmete jaoks. Ükskõik, mis elektrivõrgus ka ei juhtuks – kas üle- või alapinge või pingelohk – välja antakse alati ideaalne toide.

Power-Walkeril on väljundiks kaks n-ö seinakontakti, mille külge saab ühendada oma tundlikud seadmed. Kui kasutad kallimat nutitelerit, siis suurte kahjude ärahoidmiseks võib ka selle UPS-i taha ühendada, sest põhimõtteliselt on ka tegemist arvutiga.

Samas ei kaitse UPS sinu arvutit või kodust meediakeskust kauem, kui mõned minutid. Mõlemad pistikupesad on kümneamprise kaitsega. Täiskoormusel tagab UPS toite üheks minutiks, 50% koormusega viieks minutiks. Seega pikka tööd loomulikult UPS teha ei luba, aga tagab toite just selleks ajaks, et jõuaks oma pooleliolevad tööd lõpetada ja arvuti turvaliselt välja lülitada.

UPS-il on olemas ka tarkvara, mille saad oma arvutisse installida ja pesa, mille kaudu UPS-i saab koduseadmetega ühendada. Nii saadab UPS arvutile kohe teate, kui elekter on kadunud ja UPS-i tarkvara lülitab turvaliselt kõik programmid enne sulgedes arvuti välja, et andmed kaduma ei läheks.

Tagaküljelt leiab veel RJ11 pesa – nii sisendi kui väljundi, et läbi UPS-i kaitsta ka oma telefoniliini või DSL-i. Kui Internet tuleb vaskkaablit pidi, siis on hea turvata ka seda ühendust.