Rubriigi toob sinuni 

Kui õues on palav ja arvutil on palav: jahutusalus sülerile

Foto: (CC) Pexels

Lõpuks ometi on soojad päevad käes, kui ei pea vihma ja külma kartma. Inimestele see meeldib, masinatele aga mitte. Õhukesed mobiilsed sülerid, kus väga kitsasse korpusse on suur arvutusvõimsus kokku surutud, eelistaksid pigem pakaselisemat keskkonda, sest neid on vaja jahutada.

Sülerite jaoks on kuuma ilmaga vaja lisajahutust. Lõunamaades seda teatakse ja paljudes kontoriteski on laual alused, mis hoiavad süleri põhja jahedamana. Meil Eestis kipub see meelde tulema alles siis, kui arvutid hakkavad tegema iseeneslikke taaskäivitamisi või kuidagi kahtlaselt käituvad.

Arvuti jahutusaluseid on mitmesuguseid. Millist võtta ja kas need üldse vajalikud on?

Milleks neid kasutatakse?

Üldiselt on uuematel arvutitel jahutusega enamasti kõik korras. Vaid eriti palju mängides või väga sooja ilmaga, näiteks päikese käes terrassil töötades võib juhtuda, et masina enda sisseehitatud vahenditest jääb väheseks. Ja seda tulebki ette just nüüd, suvel, kui kolitakse jahedatest siseruumidest välja päikese kätte pehmele rannatekile.

Lisaks sellele, et jahutusalus muudab protsessori ja muude komponentide töökeskkonna jahedamaks, võib seda lisaseadet vaja minna ka arvutit süles hoides. Kasutajal on ebamugav, kui arvuti põhi talumatult kuumaks muutub, jahutaja seal vahel aitaks aga rahulikult tööd edasi teha. Äärmisel juhul võib töötav sülearvuti tekitada ka nahapõletusi, seega kaitse võib olla hädavajalik.

Jahutusalusel on tavaliselt reguleeritav kõrgus ja kalle, nii et saab kasutada sülearvuti ergonoomiliselt õigemas asendis hoidmiseks. Näiteks see Belkini jahutusalus tõstab süleri klaviatuuri kallet ja kergitab ekraani kõrgemale, et oleks mugavam laua taga või süles hoides töötada.

Aktiivne ja passiivne jahutus

Jahutusalused võib jagada kaheks – aktiivse ja passiivse jahutusega seadmeteks. Passiivsed tagavad madalama temperatuuri oma massiga ning töötavad nagu jahutusradiaatorid. Üldiselt kasutatakse neid vähem ja kuna jahutus toimub massiga, siis on need raskemad ja ebamugavamad kaasas kanda. Samas võib aidata vaid sellest, et alus hoiab arvuti põhja natuke kõrgemal ja laseb õhu ligi, et ventilaator masina sees saaks paremini jahutada.

Aktiivsetel jahutusalustel on üks või mitu ventilaatorit, mis vajavad toidet ja puhuvad õhku. Toide tuleb tavaliselt süleri enda USB-pesast, kasutada võib ka akupanka. Lisandub veel edevusfaktor: suur osa mänguriarvutitele mõeldud lisajahutuse seadmetest on varustatud LED tuledega ja näevad huvitavad välja.

Näiteks see Trust GXT 278 puhub jahutust nelja ventilaatoriga ning nende pöörlevate labade vahelt virvendab punakas LED-valgus. Lisaks on jahutusalusel lahtikäivad jalad suurema kalde tekitamiseks.

On mul seda ikka vaja?

Kas jahutusalus on ikka igaühele vajalik? Võib tõesti öelda, et kõigile ei pruugi sellest kasu olla. Alust on vaja siis, kui…

  • kasutad sülearvutit aeg-ajalt mängimiseks või protsessori suurt jõudlust nõudvaks tööks
  • hoiad sülerit pehmel pinnal, nii et arvuti põhi ei saa loomulikku jahutust, näiteks diivanil või vaibal
  • töötad palava ilmaga väljas või konditsioneerita ruumis, päike kuumutab arvutit ja protsessori töötemperatuur läheb liiga kõrgeks

Veel üks soovitus ülekuumenemise vältimiseks

Mõnikord võib täiesti normaalse jaheda suveilmaga, nagu meil juba neid küllalt on olnud, siiski arvuti ootamatult üle kuumeneda. Kui tegemist on juba mõnda aega kasutatud süleriga, siis võib põhjus olla ka tolmus – ventilaator ei saa enam vabalt ringi käia ja paks tolm hoiab sooja korpuse sees. Kui sülerit saab ise puhastada, siis võiks korpuse avada ja suruõhuga protsessori, graafikakaardi ning mälud ära puhastada. Kui aga on tegemist väga mobiilse ja õhukese sülearvutiga, siis võiks anda masina hooldusse professionaalide kätte.