Uus brauser tõsistele kasutajatele: norrakad üritavad Vivaldiga Chrome’ile ja Firefoxile konkurentsi pakkuda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
vivaldi.png

Võiks ju arvata, et brauserite turg on nii paigas ning brauserid ise nii igavaks muutunud ja nii valmis saanud, et sealt innovatsiooni enam küll välja ei pigista, kuid norrakad arvavad teistmoodi. See siin on uus ja äsja 1.0 versioonini jõudnud brauser Vivaldi.

Vivaldi meeskond on osa endiseid Opera tegijaid, kellele ei meeldinud asjaolu, et Opera läks nende arvates liiga lihtsaks ja pealiskaudseks. Vivaldi on nende katse veenda vähemalt osasid kasutajaid, et brauserid ei pea olema sellised, vaid võivad olla väga põhjalikult konfigureeritavad ning oma käe järgi sätitavad. Või teisiti öeldes: Vivaldi pole kindlasti brauser igaühele.

See-eest võimaldab ta aga teha lihtsasti asju, mida teised brauserid nii lihtsasti ei võimalda. Eks brauserist ongi raske innovatsiooni välja tirida, aga Vivaldi meeskonnal on see mingis ulatuses siiski õnnestunud.

Näiteks on päris suured võimalused parajasti lahti olevate sakkidega majandamiseks. Neid võib Shifti all hoides hiirega terve hulga ära märgistada ning seejärel ühes brauseriaknas kõiki korraga kuvada, kas püstiste veergudena või horisontaalsete triipudega või hoopis ruudustikuna. On üks aken, aga näiteks kuus veebilehte seal korraga lahti, kõik korraga jälgitavad, keritavad ja klikitavad. Igaüks sellest rõõmu ei tunne, aga kindlasti paljud tunnevad.

Veebilehte on võimalik ka vasakul asuvasse küljepaneeli tõsta, misjärel saab ta brausitava peamise lehe kõrval avada umbes nii nagu iPadis ekraani jaotamine käib. Veebilehtedele saab kirjutada ka märkmeid, mida samuti vasakus küljepaneelis hiljem näha saab.

Kogu see värk on otsitav ning peaaegu kõik käsud on võimalik klahvikombinatsioonide alla konfigureerida. Kui vajutada F2, avaneb otsiaken, kuhu trükkidesleiab üles nii veebilehed kui kiirkäsud. Avatud sakkide kõrval paremal on prügikasti ikoon, millele vajutades on võimalik taasavada hiljuti suletud sakke.

Alt paremast nurgast saab kiiresti muuta veebilehe kuvamise suurust, lülitada välja pilte või paluda näidata ainult vahemälus olevaid pilte. Samas on ka suur menüü, kust on võimalik sisse-välja lülitada lehel olevaid erinevaid osasidvõi kujundusega seotud elemente.

Selliseid pisikesi, kuid kellelegi kindlasti vajalikkevõimalusi on Vivaldis igal sammul ning eks igaüks saab neid soovi korral ise avastada.Kuna Vivaldi jookseb Chromiumi ehk Chrome'i avatud lähtekoodiga mootori peal, siis sobivad talle ka väga paljud Chrome'i laiendused. Samas tähendab see, et Vivaldile meeldib arvuti mälu süüa samasuguse isuga nagu Chrome'ile.

Vivaldi on tasuta, äsja ilmus versioon 1.0 ning see on saadaval Windowsile, Macile ja Linuxile. Brauseri saab alla laadida siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.