Murrame müüte: millega ei tohiks telefoni ekraanilt kriime eemaldada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Nutitelefonid ei püsi paraku igavesti uued ja võivad väsimuse märke juba õige varakult näidata (kas siis tahtliku või tahtmatu tegevuse tõttu). Üks õrnemaid komponente selles osas on ekraan, mis üpris kergelt kriime ja täkkeid ligi tõmbab. Internetist võib leida mitmeid soovitusi kuidas täkkeid ja kriime eemaldada, kuid kasu asemel võivad need veel rohkem kahju tuua. Toome välja need ained ja vahendid, millega seda teha ei tasuks.

Hõõrduvad vahendid ja ained

Liivapaber on hea vahend näiteks puidu pinnalt ebatasasuste eemaldamiseks, likvideerides pinda selle ümbert kuni see on ühtlane. Kui nüüd sama olukorda ette kujutada telefoni ekraanil, siis selle asemel, et lahti saada kriimust või kahest, lihvib liivapaber ekraani pinda maha kuni see on pea, et hävinud.

Sama lugu on ka muude sarnaste ainetega, mis sisaldavad abrasiivseid osakesi. Seega ei tasu nutitelefoni ekraani kallale minna ka hambapasta või sooda ja vee seguga. Neid ekraani pinna vastu hõõrudes eemaldad sa sealt spetsiaalse õlihülgava kihi, mis ei lase rasul ja mustusel kergelt koguneda.

Toiduõli

Väidetavalt saab toiduõli abiga ekraanile tekkinud kriime ravida, kuna need “täidavad” tekkinud kriimu ja muudavad selle märkamatuks. Hetkeliselt võib sellisel tegevusel isegi mingi efekt olla, kuid telefoni tasku vahet liigutades ja ekraanil näppudega toiminguid tehes, kaob see sealt kiirelt, kas siis teksade taskusse või kätele. Lisaks sellele, et kriim jääb alles, on sul nüüd ka kõik kohad õli täis.

Muud õli baasil vahendid ja autokeemia

Internetist võib leida ka soovitusi, mis ütlevad, et autodele mõeldud värvi- või klaasiparanduse komplektidega saab ka nutitelefonilt kriime kaotada. Tavaliselt on sellised vahendid mõeldud metallpindade või klaasi töötluseks, kuid toimivad sarnaselt eelpool mainitud soodale ja hambapastale ehk neid kasutades eemaldad sa tegelikult klaasi pinnalt oleofoobilise kaitsekihi ja ekraani ise jääb laiguliseks.

Kuidas ekraani kaitsta?

Parim viis kriimude ja täkete ärahoidmiseks on neid ennetada. Tänapäeva nutitelefonide ekraanid võivad küll olla teatud maani kriimustuskindlad, kuid päris ära neid ei võta. Lahenduseks on kasutada kaitsekilet või -klaasi ja sellega kriimude tekkimist otse telefoni ekraanile vältida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.