Mis on paroolihaldur ja miks sa seda kasutama peaksid?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Geenius kirjutas sel nädalal, et 215 000 eestlase lekkinud kasutajaandmed on nüüd veebis otsitavad. Populaarseimad paroolid jätavad aga sellest, kuivõrd eestlased oma küberturvalisusest hoolivad, üsna hapu mulje. Kõige enam kasutatud parooliks olev 123456 ei ole isegi inimese jaoks väga keeruline ära arvata, rääkimata siis nutikast paroolimurdmistarkvarast.

Enamik inimesi vastab soovitusele igale kontole seadistada eraldi parool omapoolse ahastusega, et kõik need paroolid ju meeles ei püsi. Muide, kui kasutada seda tehnikat, saab paroolid üsnagi hõlpsasti meelde jätta.

Aga kui tõesti paroole on palju ja need sugugi meeles ei püsi, on ikkagi turvaliseim variant luua igale kontole eraldi parool ning panna need kirja turvalisse paroolihoidjasse.

Mis asi on paroolihoidja?

Paroolihoidja on arvutis või nutiseadmes olev tarkvara, kuhu saad kirja panna kõik oma salasõnad. Alates mõne foorumi kasutajainfost või koduse wifi-ruuteri infost, lõpetades krediitkaardiandmete või ID-kaardi andmetega. Paroolihalduri muudab aga eriliseks tõsiasi, et nii kui andmed sinna sisestatud, krüpteeritakse info ja seda saab lahti ühe parooliga. Ehk sisuliselt on see just kui turvaline märkmik, mis on kõvasti kinni krüpteeritud ja avatav vaid ühe kindla salasõnaga.

Mitmed paroolihaldurid, nagu näiteks 1Password või LastPass, pakuvad rakendusi nii arvutitele kui ka nutiseadmetele. Lisaks paroolide hoiustamisele on neis mitmeid lisafunktsioone, mis hõlbustavad ning muudavad turvalisemaks erinevate rakenduste kasutamist.

Näiteks on võimalik veebibrauserile laadida alla lisavidin, mis tuvastab automaatselt kui kuhugi sisse logid, või kontot lood, ja pakub võimalust parool automaatselt haldurisse salvestada. Süsteem toimib ka vastupidi, jõudes mõne veebilehe sisselogimislehele, saad paroolihaldurist õige konto andmed automaatselt vormi sisestada, loomulikult peale põhiparooli sisestamist.

Paroolihalduritel on veel mitmeid funktsioone, nagu paroolide generaator, mis ette antud seadistustele vastavalt võib luua sulle automaatselt uue parooli, või sünkroniseerimine, mis hoiab salasõnad sinu arvuti ja nutitelefoni vahel sünkroonis. Nutitelefonirakendused toetavad loomulikult ka paroolihalduri avamist sõrmejälje või näoga.

Tee kodutööd

Ehkki paroolihaldurid on aina turvalisemad ja kasutavad tugevat krüpteeringut, eksisteerib igas tarkvaras turvavigu. Ja nii ka paroolihaldurites. Hea paroolihaldur püüab vigu kiiresti avastada ning neid parandada, nii et kui endale sobivat paroolihaldurit otsida, võib internetist lugeda, mida eelnevalt erinevate haldurite turvaaukude kohta räägitud on.

Turvaaukude eksisteerimisest hoolimata on paroolihalduri kasutamine kindlasti turvalisem kui salasõna 123456 igal sinu kontol, või isegi mõni keerulisem salasõna, mis on kirjutatud märkmepaberile sinu arvuti monitoril.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.