Mida teha, et kaitsta end pea kõiki wifi-võrke hõlmava turvavea eest?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Täna avalikustati uuring, mille kohaselt on kõik wifi võrgud, mis kasutavad krüpteeringut WPA2 avatud häkkeritele nii, et võrgus toimuvat liiklust on võimalik pealt kuulata. Hetkel pole just palju, mida kasutaja enda kaitsmiseks teha saaks, aga mõned asjad me leidsime.

Kontrolli, millist turvaprotokolli sinu ruuter kasutab

Esmalt kontrolli, millise turvalisusega wifi võrgus viibid. Android seadmes ava seaded ning otsi üles wifi-võrkude nimekiri. Ava praegu ühendatud võrgu infoaken ning vaata, mis protokolli seade turvalisuse all kuvab. MacOs kasutajad peavad avama System Preferences alt Network settings ning oma wifi võrgul vajutama Advanced. Turvaprotokoll kuvatakse Security real.

Windowsi kasutajad peavad vajutama wifi ikoonile tegumiribal, praegu ühendatud võrgule vajutades kuvatakse ka võrgu turvaprotokoll.

Kui protokolliks on märgitud WPA/WPA2, kasutab sinu ruuter üht levinumat, ja seni turvalisimat turvaprotokolli.

Uuenda ruuteri tarkvara

Kui haldad oma kodust wifi-ruuterit ise, siis veendu, et ruuteris oleks kõige uuem operatsioonisüsteemi versioon. Selleks pead koduses wifi-võrgus olles sisse logima ruuteri konfiguratsiooniliidesesse ning otsima menüüst üles näiteks System/Updates.

Jälgi, et sirvid veebi turvaliselt

Üks turvaaugu võimalusi on saata kasutajatele vale http sisu. Sisuliselt võimaldab see kuvada ekraanile suvalise sisuga ettevalmistatud veebilehe, näiteks mõne teenuse sisselogimisakna või krediitkaardi andmete küsimise vormi.

Et nii ei juhtuks, jälgi olulistel hetkedel, et sinu veebilehitseja aadressiribal algav aadress algaks kombinatsiooniga “https://”, mitte “http://”.

Kontrolli võrgus olevaid seadmeid

Kurjategija olemasolu võib, aga ei pruugi paljastada ka rakendus, mis näitab nimekirja kõigist sinu võrgus olevatest seadmetest.

Selleks sobib näiteks rakendus Fing, mis kuvab nimekirja kõigist seadmetest, mis ruuteriga ühenduses. Kui nimekirjas on mõni seade, mida sa sinna lisanud ei ole, püüa välja selgitada, millega tegu ja kust signaal tuleb.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.