Rubriigi toob sinuni 

Kuidas teha kindlaks, et keegi sind arvuti veebikaamera kaudu ei jälgiks

14448977472_215a6d34cd_o.jpg

Pea igal moodsal sülearvutil on külge monteeritud veebikaamera. Tore on sellega videokõnesid pidada, aga halb on see, et häkkeritel on võimalus veebikaamera üle kontroll haarata.

Selleks, et võõras võib veebikaamera üle kontrolli, piisab sellest, kui avada viirusega nakatunud link või laadida alla kaheldava väärtusega muusikafail. Kasutajal ei pruugi aimugi olla, et keegi kontrollib tema veebikaamerat. See-eest saab aga veebikaamera üle võtnud häkker sellega teha, mis soovib. Seega on võimalik, et häkker näeb veebikaamerast midagi ning hakkab seda väljapressimiseks kasutama või riputab napsatud pildid veebi üles.

Nortoni arvutiturbefirma on kokku pannud juhtnöörid, mida jälgides võid olla kindel, et keegi ei saa arvuti veebikaamerat enda huvides ära kasutada.

Ära lae alla tundmatuid manuseid

See on kõige kergem viis viiruse saamiseks, mis võib veebikaamera üle võtta. Kui keegi tundmatu on saatnud e-kirja, millega on kaasas manus, siis ei tasu seda enda arvutisse laadida. Ava vaid neid manuseid, milles oled täiesti kindel.

Kasuta viirusetõrjet

Kui oled ekslikult endale viiruse alla laadinud, siis viirusetõrje hoiatab sind selle eest. Hea viirusetõrje on üks kõige kergemaid samme pahavara eest hoidumiseks.

Ära hoia arvutit magamistoas

Magamistoas toimub kõiksuguseid privaatseid toiminguid ning kui veebikaamera on kurjategijate poolt üle võetud, siis magamistoast saab napsata kõige paremini väljapressimiseks sobivaid pilte. Eriti oluline on see, et veebikaamerat ei hoitaks lapse magamistoas.

Kasuta turvalist internetiühendust

Tee kindlaks, et internetivõrk on usaldusväärne ning wifi on parooliga kaitstud. Vastasel juhul võib häkker kergesti tee arvuti juurde leida.

Ära võta vastu arvutiabi võõrastelt

Kui võõras soovitab külastada mõnd veebilehte ja sealt midagi alla laadida eesmärgiga arvuti paremaks ja kiiremaks muuta, siis tasub sellesse suhtuda umbuslikult. Sama kehtib ka siis, kui keegi pakub arvuti enda kätte võtta ja see korda teha või kaugjuhtimistööriistadega arvutiparandusi. Sa ei tea kunagi, mis sorti inimene võõras on.

Kata veebikaamera kinni

See on kõige lihtsam ja odavam lahendus oma privaatsuse kaitsmiseks. Tükk teipi veebikaamera ava peal on piisav, et teha kindlaks, et keegi sind selle kaudu jälgida ei saaks.

 

Foto: Maik Meid