Kui kiiret internetti sul vaja on, et mugavalt hea kvaliteediga videoid vaadata?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Internetipõhine sisu on olemas peaaegu igas kaasaegses kodus: YouTube, Netlfix, Hulu või muud voogedastuskanalid on saanud nii populaarseks, et neid tihtipeale kasutatakse mitte ainult arvutis, vaid ka teleris ja isegi telefonis. Paljud neist pakuvad ka erinevas kvaliteedis sisu edastamist, mis muidugi vajab ka head internetikiirust. Kuid millist kiirust peetakse miinimumiks Full HD ja 4K videote edastamiseks?

Internetikiirus

Internetikiirust mõõdetakse tihtipeale bittides/sek (näiteks 10 Mbit, 10 Mbps), kuid asju alla laadides tihti näidatakse kiirust baitides/sek (näiteks 1 MB/sek). Ühes baidis on alati kaheksa bitti ehk 10 megabitine internet tähendab, et asju saab alla laadida kiirusega 1,25 megabaiti sekundis.

1080p ehk Full HD ehk täislahutus

1080p on hetkel populaarseim resolutsioon nii lauaarvutites kui ka telerites. 1080p ehk täislahutus tähendab, et ekraanil on 1920 horisontaalset ning 1080 vertikaalset pikslit, kokku veidi üle kahe miljoni.

Selles formaadis on tänapäeval suur osa interneti videosisust, kuna tegu on mängurite seas populaarseima resolutsiooniga. Sellise piksliarvu edastamiseks ei ole vaja ülikiiret internetti: parimaks kvaliteediks on vaja 5 Mbps (megabiti sekundis) ehk allalaadimiskiirus võiks olla vähemalt 625 kilobaiti sekundis. Halvimal juhul saab hakkama ka 4 megabitise internetiga (500 KB/s allalaadimiskiirus), kuid siis on video- ja helikvaliteet märgatavalt kehvem.

4K ehk Ultra HD lahutus

4K lahutust tuntakse ka UHD ehk Ultra HD resolutsioonina, kuid reaalsuses on tegu kahe veidi erineva pikslite arvuga. Ultra HD on 3840 x 2160 pikslit, kuid True 4K on 4096 x 2160 pikslit. Vahepeal võib näha ka 2160p nimetust, mis on UHD ehk 3840 x 2160. Tegu on teoreetilise erinevusega, enamus tänapäevaseid 4K ekraane on tegelikult UHD.

Tegu on täpselt neljakordse piksliarvuga võrreldes täislahutusega: piisavalt suurel ekraanil on näha vastava resolutsiooniga pildil kõiki pisidetaile. Peab mainima, et 4K-ekraan ei tee igat pilti kohe kordades teravamaks ja ilusamaks, selle jaoks on vaja vastavat sisu, mille leidmisega võib tihti probleeme olla. Tänapäeval on aga rohkem ja rohkem meediakanaleid hakanud 4K sisu pakkuma, sealhulgas YouTube ja Netflix.

Kuid millist internetikiirus on 4K sisu nautimiseks vajalik? Loogika järgi tundub, et vähemalt neljakordne täislahutuse nautimiseks, ehk 20 Mbps (2,5 megabaiti sekundis). Reaalsuses aga miinimumiks tihtipeale mainitud 15 Mbps ehk 1,9 MB/sek allalaadimiskiirus. Tänapäeval saab näiteks 20 megabitise interneti täiesti mõistliku hinnaga igalt edastajalt, mistõttu 4K sisu nautimine on täitsa võimalik. Probleemiks on sellisel juhul just sisu vähesus, mitte internetikiirus.

Internetikiirused on tänapäeval minemas ainult kõrgemale, nii et 4K sisu, rääkimata Full HD-st, saavad nautida peaaegu kõik inimesed. Isegi mobiilse internetiga saab YouTube’i 1080p videoid nautida (kuid siis peab arvestama, et üks minut videot võtab keskmiselt 30 MB andmemahtu, mis on tänapäeva piiratud mobiilse interneti puhul märkimisväärne). 4K puhul on probleemiks mitte internetikiirus, vaid sisu puudumine, kuid viimase aastaga on olukord läinud aina paremaks ning loodetavasti sedasi ka jätkub.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.