Kolm lihtsat võimalust, kuidas oma andmeid telefoni kaotamise või varguse korral kaitsta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
findmyphone.jpg

Meie taskutes olevad nutiseadmed kannavad tohutul hulgal isiklikke andmeid. Alates vestlustest meie lähedastega ja tööalastest meilidest, kuni lõpetades isiklike fotode ja makseandmetega. Sestap on oluline seda seadet iga hinna eest kaotuse või varguse eest kaitsta, kuid veelgi olulisem on kaitsta seadmes olevat informatsiooni. Tutvustame mõnda lihtsat võimalust, kuidas seda teha.

1. Kasuta ekraanilukku

Kui oled viimastel nädalatel uudiseid lugenud, oled ilmselt kuulnud, kui palju vaeva nägi FBI, et saada ligi vaid ühele iPhonele. See näitab ilmekalt, kui palju turvalisemaks muudab sinu seadme numbrikombinatsioon, mis seadme igakordsel avamisel sisestada tuleb. Seega on mõnesekundiline ajakulu telefoni või tahvelarvuti avamisel väärt seda, et su andmeid hiljem kurjasti ei kasutataks.

Uuemad seadmed kasutavad pinkoodi sisestamise asemel ka sinu sõrmejälge, mis muudab lahtilukustuse veelgi kiiremaks.

2. Kasuta telefoni leidmiseks Find My Phone funktsioone

Enamikes nutitelefonides leidub võimalus kadunud telefonile kaugelt ligi pääseda. Apple seadmetes kasutatav Find My iPhone/iPad/Mac töötab segamatult taustal, kuid lubab sul seadme kadumise või varguse korral läbi iCloudi pilveteenuse kontrollida seadme viimast asukohta, saata selle ekraanile tekstisõnum, käivitada alarm ning viimase hädaabinõuna kustutada kõik andmed seadmest.

Sarnaselt Apple’ile võimaldab Google läbi Androidi seadmehalduri vaadata seadme asukohta ning seadmele soovikorral ka helistada või see sisust tühjendada. Mõlema teenuse toimimiseks tuleb need eelnevalt telefonis seadistada.

iPhone omanikel tuleb avada Settings > iCloud ning valik Find my iPhone sisse lülitada.

Android seadmete omanikud peaksid telefonis või tahvlis aktiveerima asukohateenused ja kontrollima, et seadme Google’i seadetes turvalisusseadete valiku all oleks valik „Remotely locate this device and Allow remote lock and erase“ sisse lülitatud. Samuti on vajalik, et telefonis oleks sisse logitud ka Google konto.

3. Kasuta seadme jälgimist võimaldavaid lisarakendusi

Android seadmetele on olemas mitmeid lisarakendusi, mis lubavad sul teha veidi enam, kui ülal kirjeldatud sisse ehitatud teenused lubavad.

Näiteks rakendus Lost Android lubab sul lisaks seadme asukoha jälgimisele keelata seadmes wifi ja andmesideühendus, käivitada häälega ning vilkuva ekraaniga edasi antav alarm, lasta telefonil ette lugeda teksti ja palju muud. Samuti võimaldab äpp sul kaugelt telefoni esi ja tagakaameraga pilti teha. Kuid mis kõige tähtsam, äppi saab paigaldada ka pärast telefoni vargust ja nii, et telefoni kasutaja sellest teada ei saa.

iPhone kasutajad võivad alla laadida rakenduse Device Locator, mis lisaks asukoha jälgimisele ning sõnumite saatmisele võimaldab teha telefoni kasutajast ka fotosid. Apple nutikella omanikud võivad hankida rakenduse Lookout, mis paneb Apple Watchi su randmele koputama, kui oled oma iPhone kuhugi maha unustanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.