Igav koosolek? Kolm nippi, kuidas telefoni ilma silmadeta kasutada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
vqxye2zehc.jpg

Aegajalt tekib kõigil meist olukordi, kus telefoni ekraanile vaadata ei ole võimalik, kuid seadmest info kätte saamine on aga oluline. Kõige rohkem juhtub seda autoroolis, aga ka näiteks lastevankrit lükates, tänaval kõndides või ühistranspordis sõites tuleks silmadega ikka ümbritsevat jälgida.

Võib-olla kutsus ülemus sind järjekordsele tüütule koosolekule, kus tuleb ainult jätta mulje, et teda kuulad. Siis libista kõrvaklapp kõrva ja proovi mõnda järgmist meetodit, kuidas telefoni ilma seda vaatamata kasutada.

1. Digitaalsed assistendid

Igas endast lugupidavast nutiseadmest võib tänapäeval leida digitaalse assistendi, mis inimese häälkäsklusi kuulates loeb ette meile ja tekstisõnumeid ning vastab neile, otsib internetist informatsiooni ja loob sotsiaalmeediapostitusi.

Üks esimesi avalikkusele tuntuks saanud assistente oli Apple Siri, kellele peagi järgnesid Google Androidis pesitsev Google Now ning Microsofti seadmetes asuv Cortana.

Kahjuks pole eestikeelses keskkonnas elaval inimesel e-kirjade ning sõnumite lugemisest ja dikteerimisest kuigi palju kasu, kuna ükski assistentidest ei räägi ega kuula veel eesti keelt. Sellest hoolimata on võimalik neil inglise keeles paluda helistada oma elukaaslasele või uurida välja, milline on Aafrika elevandi keskmine pikkus ja kõike seda ilma oma nutiseadet puudutamata.

Oleme Siri ja Google Now trikkidest lähemalt kirjutanud siin.

2. Pane telefon teksti ette lugema

Mitmed lisarakendused oskavad kasutajale ette lugeda artikleid või veebilehekülgi.

iPhone’i ja iPadi on säärane funktsioon lausa sisse ehitatud. Ava oma iOsSseadmes Settings > General > Accessibipity > Speech ja lülita sisse Speak Screen funktsioon. Seejärel saad valida sobiva kõnesüntesaatori teksti esitamiseks. Eestikeelsete tekstide lugemiseks tuleks kasutada soome keele kõnesüntesaatorit, kuna see on saadaolevatest keeltest eesti keelele kõige lähedasem. Ekraani ettelugemiseks libista ekraanil vaid kahe sõrmega ülevalt alla.

Samuti võimaldab ekraanil teksti ette lugeda Pocketi Androidi rakendus. Kui sa oled üks neist, kes oma igapäevaseid artikleid Pocketi vahendusel loeb, siis ava oma Android seadmes artikli lugemise ajal Pocketi menüü ning vali sealt valik Listen (TTS). iOSis on selleks ka VoiceDream Mail, mis oskab ette lugeda e-kirju ning navigeerida nende vahel kasutades lihtsaid ekraanil tehtavaid liigutusi, mille tarbeks pole vaja seadme poole vaadata.

3. Loe audioraamatuid

E-raamatute lugemiseks ning silmade puhkamiseks sobivad suurepäraselt audioraamatud. Kuna eesti kaubandusvõrgus on saadaval vaid mõned CD-del audioraamatud, ei ole emakeelne ettelugemiskultuur kaugele arenenud.

Audioraamatuid leidub pea lõputul hulgal inglise keelsetena Audible audioraamatute poes, kust neid on hõlbus osta ja oma nutiseadmesse laadida ning kuulata. Samuti võib kasutada mõnd e-lugemise äppi, nagu näiteks VoiceDream Reader, mis on algselt küll arendatud nägemispuudega inimestele, kuid suurepäraselt ka neile, kes silmadega raamatut lugeda ei soovi. Rakendus oskab mitmetes keeltes ja rikkaliku kõnesüntesaatorite valiku abil ette lugeda nii epub-, pdf- või txt-formaadis e-raamatuid või esitada mp3-formaadis salvestatud audioraamatuid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.