Blogi haldab ja kureerib 

Tudengivormeliga nullist sajani 2,2 sekundiga! Rumal raha ja passiivne koostöö startuppi tippu ei tõuka

Tudengivormeli auto siseelu töötab Elisa IoT ehk nutistu platvormil, mida Elisa äriarendusjuht Märt Jõesaar tiimil arendada aitab. Märt rääkis vormeliässade tiimijuhi Indrek Petjärvega sellest, miks nad peavad ennast startupilikuks üksuseks ning kuidas nad on oma ettevõtmisega niivõrd kaugele jõudnud.

Tudengivormel ehk Formula Student on peamiselt tehnikateaduste tudengitele suunatud startupilik tootearendusvõistlus, mis tähendab vormelauto projekteerimist, ehitamist ning hiljem auto tutvustamist, sellega erinevate katsete läbimist ja võidusõitmist ringrajal. Ka Elisa toetab tehniliste lahenduste ja know-how’ga Tudengivormeli tiimi, kes on võitnud mitmeid mainekaid auhindu ning sihivad tänaseks järjest suuremaid võite.

Märt Jõesaar: Alustuseks tahaks kõige olulisema ära küsida. Kas teid võibki viie aasta pärast süüdistada selles, et F1 on muutunud elektriliseks ja isejuhtivaks ning lendleb ringrajal 5 cm kõrgusel?

Indrek Petjärv: Ei, ei, ei! Ma olen veendunud, et lähiajal elektrilist F1 versiooni me ei näe. Kindlasti aga võiksid tulevikus meie arendatud tehnoloogiad olla abiks F1 veelgi jõulisemate tulemusteni viimisel.

2,2 sekundit sajani, korduvad esimesed kohad võistlustel – need on märksõnad, mille poolest te kuulsad olete, aga selle kõige taga on tegelikult ligi 70-liikmeline tiim, tehnoloogiapartnerid, telekom jne. Kuidas te sinna jõudiste?

Me oleme selline startup´ilik üksus, mille elu on tsükliline. Toote arendusperiood on üks aasta, siis tehakse kokkuvõtted ja kõik algab otsast peale. Sama rada on käidud juba 10 aastat. Kuigi igal aastal teeme justkui sama asja – ehitame nullist vormeli, siis tegelikult on iga järgnev vormel oluliselt kõrgtehnoloogilisem ning tehniliselt edasijõudnum kui eelnev. Väga suur osa meie praegusest edust põhineb eelnevatel mudelitel ning nende juures olnud tiimidel, kes on teinud tohutu töö.

Tudengivormelit olete ehitanud juba üle kümne aasta ning ilmselt olete juba teadlikud kõigest, mida on võimalik parendada?

Jah ja ei. Tiimis saavad osaleda ainult õppurid, mistõttu valitakse igal sügisel uus meeskond ja suur osa neist  alustab nullist. Rollid jagunevad mentoriteks ja mentiideks. See on mõlemale osapoolele ülioluline kogemus. Ühed õpivad, kuidas, millal ja mida küsida ning teisel poolel on võimalus õppida juhendamist. Me kindlasti teame, kuhu suunas liikuda ning mida on võimalik parendada, kuid tänu üleüldisele kiirele tehnoloogia arengule on väga raske öelda, milleks me näiteks viie aasta pärast võimelised oleme.

Ütlesid, et olete ülesehituselt sarnane startup´iga. Startup-maailma tugeva pooldajana on ka Elisa teid seni toetanud ning investeerinud tulevikutehnoloogiatesse ja teie tiimi. Kui lihtne või raske on sarnasele ettevõtmisele koostööpartnereid leida?

Põhimõte raha kaasamisel on ikka sama – huvitatud osapool investeerib ettevõtmisesse ja loodab sealt midagi vastu saada. Startupi puhul enamikel juhtudel ikkagi loodetakse investeering mitmekordistada võimalikult lühikese ajaga.

Tudengivormeli puhul on see veidi erinev. Tänapäeval on edukad ettevõtted mõistnud, et peamine vara on inimene ning nad teevad kõvasti tööd, et endale parimad töötajad saada ja nende kaudu põnevaid ja ka progressiivseid algatusi ellu viia, tehnoloogiat arendada. Kui potentsiaalsed töötajad on majas, siis tuleb hakata katsetatama koostööd ja investeerima sellesse. See on päris pikk ja kulukas protsess.

Teine võimalus on hoopis investeerida toredasse tehnoloogiaettevõtmisse nagu Tudengivormel ning töötada partneritena tarkade ning aktiivsete inimestega ja hooaja lõpus on mõlemal poolel arusaamine, kas on huvi ka väljaspool neid raame koostööd teha. Meie tiimidest on välja kasvanud palju mõjukate tehnoloogiaettevõtete võtmetöötajaid ning tegelikult ka eraldiseisvaid edukaid startuppe.

Tehnoloogia valdkonnas on tänapäeval konkurents on väga tihe ja paljud brändid on võrdsed nii kvaliteedilt kui ka omadustelt, aga nendega töötamine on veidi erinev. Kui kvaliteet on sama, valid ikka selle, millega harjunud oled. Toetajate segment on ka üsna selge, nad pakuvad meile tasuta oma tehnoloogiat või teenuseid.

Meil on ka juhtunud, et mõni ettevõte tuleb oma teenust müüma ja siis vestluse käigus jõuavad nad äratundmiseni, et läbi telekomi turule liikumise potentsiaal kaalub kaugelt üle selle tulu, mida nad lootsid meile müües teenida. Mis teie vaatest on õnnestunud koostöö võti?

Iga koostöö puhul saab määravaks partneri tahe panustada. Näiteks kui võtad kasutusele spondeeritud platvormi, aga sellega koolitust ja kasutajatuge ei kaasne, takistab see arengut. Nii et päris rumalat raha ikka kaasata ei tahaks! Meie jaoks on edukas koostöövorm see, kui investori tugi kajastub lisaks meeskonna edukamale esinemisele ka hilisemas tulevikus – näiteks leiab investor endale tippjuhi või hoopis uue koostööpartneri mõne FS Team Tallinnast välja kasvanud ettevõtte näol.

Tudengivormeli tehniliste lahenduste ja meeskonnaga on võimalik tutvuda 24.-26. novembril Euroopa suurimal robootikasündmusel Robotex ja 8.detsembril sTARTUp Day’l Tartus.