Rubriigi toob sinuni 

Beosound Shape – kunst ja tehnoloogia, mille saad ise seinale kombineerida

Kas leiad ülalolevalt pildilt Bang & Olufseni kõlarikomplekti Beosound Shape? Kui öelda vihjeks, et tegemist on kärjekujulise moodulitest kokkupandava süsteemiga, siis ilmselt silm märkab juba midagi. Kuid ei pea märkama – need kõlarid ongi loodud olema pigem kunstiteos, kuid siiski samas ka hea heliallikas. Kaks ühes.

Mõni aasta tagasi välja tulnud Taani disain-elektroonika tootja uued kõlarid on sellised, mida varem kunagi pole nähtud – neid saab paigutada seinale nagu moodsat kunstiteost, kusjuures see teos pole tootja poolt lõplikult valimis tehtud. Tootja pakub vaid kärjekannu-kujulisi kuuetahulisi elemente, mida ühendades ja värve valides saab luua ise just sellise kunstiteose, nagu tahad. Mosaiiki pannakse kokku spetsiaalse veebipõhise konfiguraatoriga, mida on lihtne kasutada. See asub siin.

Iga nelja kõlarielemendi kohta on vaja üht võimendit ja kokku saab seinale kombineerida kuni 44 elementi. Neid kõlareid saab juhtida Beosound Shape´i keskseadmega, mis on omakorda ühendatav teiste seadmetega üle Wifi, Bluetoothi, Airplay, Chromecasti, DLNA ja Spotify Connecti. Keskseade näeb samuti välja kui üks kärjemoodul.

Muidugi ei maksa unustada juurde hankida ka stiilset pulti, mis näeb välja ulmeline ja ei sarnane ühegi teise saadaoleva puldiga mõnelt muult tootjalt: Beosoft Essence, puutetundlik juhtimispult aitab igalt poolt kodust oma kõlarikomplekti juhtida.

Üks element on mõõtmetega 36 x 32 x 11 cm – küllatki suur ja kaalub ligi 2 kg. Nagu öeldud, iga nelja kõlari kohta peab olema vähemalt üks võimendi, mis välimuselt näeb kõlarimooduliga täpselt samasugune välja. Suurest värvivalikust välja valitud tekstiilkatte all peitub siis vastavalt mooduli funktsioonile kas 19 mm läbimõõduga kõlarielement ja 13 cm bassikõlar, võimendimoodul aga pakub 8 x 80 W võimendit. Kuid lisaks saab seina panna kõlarielementide vahele ka kärjemooduleid, mille ülesandeks on olla lihtsalt dekoratiivne ja samas helipeegeldusi summutades ruumi akustikat parandada.

Võimenditeni tuleb seinast organiseerida vool – loomulikult võiks toide olla seinasisese kaabli kaudu ja peituda kuskil Beosoundi “kärje” taga.

Saadaval on kümne erineva värvi või tekstuuriga katteid igale elemendile, disainer Øivind Alexander Slaatto tootele on tekstiilid saadud Taani tuntud tekstiilitootjalt.

Lõpetuseks veel üks kasulik nipp kõlaripaigaldajale. Kui on vaja ära peita toiteadaptereid, kaableid või seina sisestusviike, siis selleks sobivadki väga hästi helisummutusmoodulid – tuleb vaid summutav materjal nende seest välja võtta ja katte taha saab peita mida iganes, mis on vaja silma alt ära saada. Vaatajale jääb näha vaid üks lisamoodul seinale paigutatud kärjest. Helisummutusmoodulite arv pole piiratud, neid saab kõlarimoodulite vahele paigutada, palju vaja.

Beosound Shape on saadaval Bang & Olufseni Endla 16 Salongis või www.miterassa.ee.