Apple’i arvuti ja tavalise arvuti ristand: mis on Hackintosh ja mida sellega teha saab?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Apple Mac ja macOS on tuntud oma stabiilsuse poolest. See on saavutatud eelkõige suurepärase koostöö tulemusel riistvara ja tarkvara vahel. Apple saavutab selle, kuna vaid nemad toodavad Mace ning ka macOS operatsioonisüsteemi. Kuid nagu inimeste puhul ikka, ei taheta jätta asju nii nagu nad on ning paljud inimesed on macOSi paigaldanud ka seadmetesse, mis pole valmistatud Apple’i poolt, luues seega Hackintoshi.

Kas see on lubatud?

Ei ole. Apple’i kasutustingimused ei luba macOS operatsioonisüsteemi paigaldada ühelegi teisele seadmele, kui Apple’i poolt toodetud Macidele. See tähendab, et Apple ei paku mitte mingisugust tuge teistesse seadmetesse installeeritud tarkvarale, samuti on neil õigus olukorra avastamisel kasutaja iCloudi konto täielikult sulgeda ja blokeerida.

Mis riistvara vaja läheb?

Selleks, et macOS töötaks, on vaja riistvara, mis sellega koos toimib. Selgub aga, et sellise riistvara leidmine võib osutuda keeruliseks. Eksisteerib erinevaid portaale, kust saab informatsiooni riistvara kokkusobivuse ja stabiilsuse kohta. See on hea moodus kontrollimaks, kas loodav Hackintoshi arvuti on sobiv jooksutama macOS operatsioonisüsteemi. Samuti on võimalik siit leida mitmeid arvutite konfiguratsioone, mille järgi sobiv süsteem kokku panna.

Kuidas tarkvara töötab?

Selleks, et enda ehitatud arvuti jaoks macOS saada, tuleb omada ligipääsu mõnele Macile, millega laadida alla operatsioonisüsteemi paigaldamiseks vajalik fail. Lisaks on vaja ka USB-mälupulka või DVD plaati, millelt operatsioonisüsteemi paigaldada.

Me ei hakka siinkohal ära tooma täpseid juhiseid Hackintoshi loomiseks – ülaltoodud kommuuni lingilt võib ka selle leida.

Hackintoshi loomine on keerukam kui lihtsalt macOSi paigaldamine – erinevad seadmed nõuavad draivereid ning tuge operatsioonisüsteemi poolt. Selle juures võib appi tulla tarkvara nimega Unibeast, mis peale operatsioonisüsteemi paigaldust püüab saavutada kõigi seadmete koostöö. Võib juba ette öelda, et tõenäoliselt see ideaalselt ei õnnestu, seega tuleb sul kaevuda süsteemifailidesse, et probleem tuvastada. Siin tuleb taas appi portaal Tonymacx86, mille foorumitest võib leida lahenduse oma murele, sest arvatavasti on teistel Hackintoshi loojatel olnud sarnaseid muresid.

Kui stabiilne see kõik siis ikkagi on?

Geeniuse lugeja Marko kasutab Hackintoshi igapäevaselt, ka töö tegemiseks. Lisaks on ta ostnud ka võimsama graafikaardi, et mänge mängida. Seega on Hackintoshi võimalik kasutada ka igapäevase töö tegemiseks ning ka meelelahutuseks.

Hästi valitud riistvaraga seade on piisavalt stabiilne, et korralikult töötada. Aeg-ajalt võib tekkida küll tõrkeid, näiteks ei saanud Marko enne välise graafikakaardi ostmist Delfis ega Postimehes videoid vaadata. Samuti on iseärasuseks see, et arvuti tuleb käivitada vaid olekus, kus sellega on ühendatud üks ekraan, peale käivitumist võib alles teise ekraani külge ühendada.

Lisaks on arvuti aegajalt veateadete näol mures vale kellaaja pärast, ehkki reaalselt on see õige. “Aga need on triviaalsed mured,” ütles Marko.

Teda inspireeris Hackintoshi looma Githubist pärit juhend ning nüüd kasutab ta Hackintoshi igapäevaselt. Ehkki ta ise kõiki macOSi funktsioone ei vaja, on tema sõnul võimalik õigete lisaseadmete abil kasutada probleemideta pea kõiki Maci funktsioone, nagu ka Handoff ja Continuity, kus iPhone’is alustatud tegevust on võimalik macOSis jätkata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.