Koolitus

Tahaksid töötada IT-sektoris, aga programmeerimine ei huvita? Õpi nullist tarkvara testijaks

testija puhul on veelgi olulisem loovus: välja peab nuputama erinevaid olukordi, kuidas süsteemi kasutada võiks ja milliseid erinevaid haruldasi olukordasid selle juures tavakasutajal tekkida saab
Testija olulisimaks isikuomaduseks on loovus: välja peab nuputama erinevaid võimalusi, kuidas süsteemi kasutada võiks ja milliseid erinevaid olukordasid selle juures tekkida saab.Illustratsioon: Shutterstock

Katse-eksitusmeetod: see on kõige kindlam moodus, kuidas teada saada, mis töötab ja mis mitte. Niisugust viisi kasutavad maailma tundma õppimiseks juba väga väikesed lapsed.

Katsetamise ehk ingliskeelse sõnaga testimise etapp käiakse läbi ka kvaliteetse tootearenduse puhul enne kauba lõplikku tootmisse andmist. Selle käigus saavad nii kasutajad kui erinevad kasutamist imiteerivad seadmed eseme vastupidavust ja funktsionaalsust kontrollida ja selle nõrgad kohad välja selgitada.

Sisuliselt sama tehakse tarkvaralahenduste puhul. IT-süsteeme välja töötades pole tegelikult kunagi võimalik sinna sattuvaid vigu täielikult ennetada, alati tuleb kasutamise käigus välja, et üks või teine asi ei tööta nii, nagu peaks või pole lihtsalt kõige mugavam. 

Siin tulevadki mängu tarkvara testijad, kes end kasutaja kingadesse sättides otsivad arendatavast tarkvarasüsteemist kõikvõimalikke vigu ja kontrollivad, et programmi oleks võimalikult mugav ja otstarbekas kasutada. Põhimõtteliselt on tegemist programmeerijate töö kvaliteedi kontrollijatega. Sealjuures toimub testimine muidugi eelnevalt läbi mõeldud plaani kohaselt, et ükski programmi külg tähelepanuta ei jääks. 

Programmeerida osata pole vaja

Kui koodikirjutamisel on esimeseks nõudmiseks loogiline mõtlemine, siis testija puhul on veelgi olulisem loovus: välja peab nuputama erinevaid võimalusi, kuidas süsteemi kasutada ja milliseid erinevaid haruldasi olukordasid selle juures tavakasutajal tekkida saab.

Tarkvara testijad on nõutud spetsialistid, kes juba oma esimesel töökohal võivad oodata Eesti keskmisest kõrgemat palka. Sealjuures on see eriala sobiv just neile, kellele pakub põnevust IT-sektoris töötamine, kuid keda programmeerimine ei paelu.

Kursused nädalavahetuseti

Sealjuures pole ameti ära õppimiseks vaja käia mitu aastat ülikoolis. Töö kõrvalt on Eestis üks mugavaim viis seda teha kursustel, mida pakub SDA Akadeemia, ingliskeelse nimega Software Development Academy.

Selle käigus saavad muuhulgas selgeks töösoleva programmi jaoks sobivaima testimisviisi valimise võtted, testimisvahendid, aga üle käiakse ka programmeerimist puudutavad põhitõed ja tarkvara loomise protsessi põhimõtted. Ja tähelepanud: õpe on väga praktiline ja toimub tööülesannete lahendamise abil, põhjalikku teooriatundmist õppijatelt ei nõuta.

Kursus toimub veebis nelja kuu jooksul nädalavahetuseti, valdavas osas videokõne teel, vahel ka klippide abil. Kuhugi sõita pole vaja ja ka töölkäimisega annab seda hästi ühildada, vabu päevi õppimas käimiseks võtma ei pea.

Sealjuures ei nõuta osalejatelt mitte mingeid eelteadmisi ega lõputunnistusi. Ainus eeldus kursustel osalemiseks on piisav inglise keele oskus, sest kursused toimuvad selles IT-maailma põhikeeles. 

Õppida saab ka Java ja Pythoni programmeerimiskeelt

Kes aga siiski ka programmeerimise peale mõelda tahab, siis SDA Akadeemia pakub lisaks veel kahte erinevat kursust, millest esimese sisuks on Java programmeerimiskeele õpe ja teise puhul on teemaks Python

Kõikide õppekavade puhul on võimalik valida endale sobiv kolme paketi seast. Esimene pakett sisaldab lihtsalt erialaseid teadmisi, teise puhul antakse ka karjäärinõu ja kolmas pakett garanteerib õppeprogrammi täitnud õppijatele töökoha.

SDA Akadeemia veebiküljelt ja kõikidele küsimustele saab vastuse ka tasuta veebiseminaril. Seal on peamisteks teemadeks kursuste tutvustamine, karjäärimuutuse võimalikud plussid, vajalikud esimesed sammud ja näpunäited selle kohta, kuidas muuta ametit ja jõuda vajaliku tulemuseni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.