Mida peab pilves IT-teenuseid pakkuv ettevõte kindlasti õppima?

Foto: Shutterstock

Suundumus on selge: enamus erasektorist kasutab pilves töötavaid lahendusi, olgu selleks nende endi arendatud tarkvara või mõni valmislahendus, näiteks Google Workspace. Ka avalik sektor on minemas sama teed.

Kui pilveteenuseid, nende piiranguid ja võimalusi hästi tunda, saab uusi tooteid turule tuua varasemast kiiremini, väiksema aja- ja tööjõukuluga. Lisaks peaks teenuse üles ehitama nii, et andmemahtu ostetakse juurde vastavalt vajadusele, mitte ei hoita osa sellest klientide kasvu ootuses kasutuseta.

Selleks peavad devops-spetsialistid oskama kiiresti arenevas pilvetehnoloogia kontekstis infosüsteeme võimalikult optimaalse ning stabiilsena hoida ja samas aitama arendada uusi kaasaegseid lahendusi. Iga ettevõtte huvides on neid selles vallas koolitada ja toetada.

Kulusid saab märkimisväärselt kokku hoida

Pilvelahenduste puhul arvestatakse tasu kasutatavate ressursside eest enamasti minuti ja tunni täpsusega. Teenuste kasutuselevõtu üle otsustavad arendustiimid ning ettevõtte vastutavad töötajad, nagu näiteks finantsjuht, selle kohta tihti ülevaadet ei oma.

Jõude seisvad  ressursid võivad ettevõttele tähendada märkimisväärset lisakulu. Näiteks, kui viiendik 5000 eurot kuus maksvast ressursist on tegelikult kasutuseta, teeb see aastas 12 000 raisatud eurot.  Samas hästi optimeerides saab ka kasutusel olevate ressursside kulust veel viiendiku säästa. See teeb aastas 24 000 eurot kokkuhoidu.

Turvalisus on tähtsam kui varem

Erinevate raportite järgi on ainuüksi tänavu  kasvanud küberrünnete arv globaalselt 28 protsenti ja see trend on tõusev. Kasvav pilveteenuste kasutuselevõtt aitab turvalisuse tagamisel osaliselt vastutust jagada  pilveteenuse pakkujaga, kuid jätab suurel hulgal vastutust siiski ka ettevõttele endale.

See loob tänapäeval infoturbe- ja devops-spetsialiste jaoks uutmoodi väljakutseid, et kaitsta ettevõtet nii seestpoolt kui ka pilveteenuse enda mõjude ja riskide eest. Tööriistu, metoodikaid ja teadmisi probleemiga tegelemiseks on palju, kuid võimaluste rohkus teeb parima valiku langetamise keeruliseks.

Konverents, mis annab teadmisi ning oskusi pilvemaailmas edukalt tegutsemiseks

IT-süsteemidega tegelevate töötajate eelkirjeldatud teemadega korralikult kurssi viimiseks ettevõtete kogemuste jagamiseks toimub 17. ja 18. novembril Tallinnas konverents Nordic DevOps Days.

Ürituse korraldamisel on eesmärgiks seatud, et sellel osalemine kujutaks endast investeeringut, mitte tavapärast koolituskulu. See tähendab, et konverentsil antavad praktilised teadmised võimaldavad osalustasu lähima kvartali jooksul tagasi teenida, seda nii pilveplatvormi ennast optimeerides, tööd märksa efektiivsemalt korraldades, kui ka ära langenud probleemidele vähem aega raisates.

Kahepäevasel konverentsil on võimalik kuulata ettekandeid erinevatel devops-, secops- ja finops-teemadel ning osaleda töötubades, kus vaadatakse praktiliselt läbi, kuidas pilveplatvormil IT-süsteemi algusest peale turvaliselt ja kulutõhusalt püsti panna.

Kohal on kolme olulisema pilveteenuse pakkuja (AWS, Google, Microsoft) insenerid, kelle käest on võimalik otse ettevõtte spetsiifilistele küsimustele vastuseid saada. Kõiki konverentsil esinejaid näeb kavast.

Üritust korraldavad pikaajalise devops-kogemusega spetsialistid Harles Paesüld, Kristo Mägi ja Priit Pääsukene. Kristo ja Priidu eestvedamisel on juba mitmeid aastaid toimunud Tallinn DevOps Meetup, millest antud konverentsi ellu kutsumiseks ka inspiratsiooni saadi.

Lähemalt saab ürituse kohta infot lehelt Nordic DevOps Days.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.