Kuidas luua tõeliselt head tarkvara? Õpi, kuidas agiilsed meetodid arendusmeeskonda aitavad

Tänapäeval peavad meeskonnad oskama tuulesuuna muutuste ja ootamatustega kiiresti toime tulla. Foto: Pixabay

Agiilsus ja agiilne mõtteviis ei ole juba ammu enam omane ainult IT-maailmale, vaid on laienenud paljudesse valdkondadesse, nii töös kui eraelus. Tänapäeva kiirelt muutuvas maailmas tõuseb paindlikkus ja kohanemisvõime aina rohkem esiplaanile, piisab, kui meenutada kasvõi hiljutist kogu maailma hõlmanud koroonapandeemiat, kus pidi reageerima kiiresti ja kohe.

Hea uudis on, et agiilset lähenemist saab teadlikult õppida ja arendada. Tarkvaraarenduse meeskondadele on agiilsete meetodite õppimine igapäevatöö osa, aga agiilsuse rakendamine on kasulik ka teistel elualadel.

Sissevaade agiilsusesse – kuidas õppida kohanemisvõimet?

Psühholoogid on ühel meelel, et enamik muutusi (eriti ootamatud) tekitavad meis alguses ebamugavustunnet. Instinktid meie loomuses on tugevad, sest minevikus on muutused toonud koopainimestele kaasa pigem midagi ohtlikku – palju turvalisem on istuda ümber lõkke, kaitstud ja muutumatus koopa keskkonnas.

Täna aga peame harjutama end mõtlema ja käituma teistmoodi — õppima valmis olema muutusteks ja neid tervitama, ükskõik kui ootamatult need meid ka ei taba. Sest muutused tulevad niikuinii. Muutuste stressist saab kiiremini üle, kui sul on oma “tööriistakast” nendega toime tulemiseks. Saavutades meelekindluse, et saad iga muutusega hästi hakkama, ja teadmise, kuidas tegutseda, ei põhjusta ootamatused sulle enam liigset stressi ja sinu (töö)elu on sellevõrra õnnelikum.

Agiilsuse koolitused aitavad sellist tööriistakasti luua ja on mõeldud:
⦁ tarkvaraarenduse meeskondadele, kes vajavad praktilisi agiilsete arendusmeetodite koolitusi ja töötubasid, et tarkvaratooteid ja -teenuseid järjest paremini arendada;

⦁ kõigi valdkondade meeskondadele, kes vajavad oma mõtteviisis, tööülesannetes ja -otsustes nihet suurema paindlikkuse suunas, et olla oma töös konkurentsivõimelisemad.

Meeskonna väljakutsed

Igapäevane tööelu on tihti kiire ja kogu meeskonna arengut edasiviivateks momentideks on keeruline aega leida. Eriti kriitiline on see tarkvaraarenduses, kus töötajate aeg on kallis, tunnid loetud ja tööd alati rohkem, kui teha jõuab.

Tasub meenutada, et tarkvara hakati laiemalt looma juba üle 60 aasta tagasi, neist viimased 20 aastat on intensiivselt harjutatud agiilset arendust. Nende 20 aasta jooksul on tuhanded tarkvarameeskonnad üle maailma maadelnud üpris sarnaste probleemidega. Nii pika aja jooksul on nii mõndagi proovitud ja välja on kujunenud end hästi tõestanud agiilsed praktikad. Teiste kogemusest tasub õppida!

Tarkvaraarenduse meeskondade igapäevatöös on palju väljakutseid. Sageli peavad nad meeskonnana ära lahendama konkreetsed probleemkohad ja nad teavad ise suurepäraselt, mis need on. Vaja on vaid võtta aeg, õppida veidi juurde toetavat teooriat, saada praktilisi näiteid, kuidas teised meeskonnad on samu probleeme edukalt lahendanud, ja mis kõige tähtsam – leida lahendustee oma meeskonna jaoks ja mööda seda koos edasi liikuda. Selline töötoapõhine lähenemine on meeskonna arenguks kõige efektiivsem.

Agiilsete töötubade läbimõeldud formaat toob kiirelt välja probleemi olemuse ja põhjused ning aitab kavandada parimat lahendusteed. Töötoa tulemused üllatavad tihti ka osalejaid endid, sest varem ei olegi meeskond sel teemal koos asju arutanud. Oluline on, et üheks töötoa tulemuseks oleks kõigi meeskonna liikmete poolt ühiselt koostatud tegevuskava järgmiste sammude kohta. Seejuures otsustavad meeskonna liikmed ise, millised on need õiged sammud, mida saab teha järgmiste nädalate ja kuude jooksul.

Isejuhtiv ja ise otsuseid tegev meeskond võidab alati.Foto: Pixabay

Rollikoolitused toovad töökorraldusse selgust ja kiiremaid otsuseid

Üks levinumaid takistusi meeskonna ühtses toimimises on ebaselge rollijaotus – ei ole täpselt paigas, kes peaks mis otsuseid tegema või kuidas otsused üldse sünnivad. Selle tagajärjeks on vastutuse hajumine, otsuste venimine ja kogu arendustöö aeglustumine.

Selgust aitavad luua rollikoolitused – põhjalikud teadmiste ja oskuste koolitused arendusmeeskonna agiilsete rollide kohta. Teemasid käsitletakse koolitusel süvitsi ja selle eesmärgiks on anda terviklik arusaam, mis on Product Owneri (ehk tooteomaniku) või Scrum Masteri rolli ülesanded ja vastutusvaldkond. Koolitused sisaldavad ühe teemana Scrum-meetodi kasutegurite sisulist mõistmist ja Scrumi rakendamise harjutamist, aga on sisult universaalsed ja sobivad ka teiste agiilsete arendusmeetodite kasutajatele.

Õppimine läbi eksperimentide

Agiilsete metoodikate põhivundamendiks on õppimine läbi erinevate eksperimentide, ise tegemise ehk learning by doing. Mis sobib ühele meeskonnale, ei pruugi sobida teisele, töö sisu ja korraldus on sageli erinevad ja nõuavad ka erinevaid lahendusi.

Seetõttu peab meeskond paremaks saamise teel uued ideed ennekõike ise järele proovima ja kogema. Agiilsuse koolitused aitavad meeskondadel uuendusi targemini valida, et juba esimene valik oleks meeskonna jaoks see õige ning seeläbi arengutempo kiirem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.