IT-võhikust elukutseliseks programmeerijaks: millised peaks olema esimesed sammud?

Java on programmeerimiskeel, mis annab kõige suuremad võimalused. (c) Illustratsioon: Shutterstock
Java on programmeerimiskeel, mis annab kõige suuremad võimalused.Illustratsioon: Shutterstock

Praegu otsib CV.ee keskkonnas endale IT-valdkonna spetsialisti ligi 450 ettevõtet. Sellise hulgaga pakub pakkumiste osas konkurentsi vaid teenindussektor. Vahe seisneb muidugi selles, et IT-sektoris panevad töötajad kuus keskmiselt taskusse kordades suurema summa.

Tehnoloogilist arengut prognoosivad uuringud ütlevad, et järgmise kümne aasta jooksul kaotab veerand kuni kolmandik inimestest oma töö robotitele. Ometi on vähemalt üks amet, kus tööd tuleb hoopis kõvasti juurde. Selleks ametiks on… programmeerimine.

Programmeerimine pole tegelikult mingi raketiteadus, see ei nõua erilisi matemaatilisi teadmisi ega füüsika tundmist. Aga nagu iga valdkonnaga, kui päris täpselt ei tea, mida asi endast kujutab, mõjub see kaugelt vaadates müstilise ja väga keerulisena. Paljudele võib tunduda, et seda peab õppima asuma juba teismeeas ja sõel, millest selles valdkonnas tööle hakkamiseks läbi peab minema, on väga tihe.

Nagu autokoolis käimine

Tegelikult on programmeerimine nagu autosõit: enne autokooli minekut võib see tunduda millegi hoomamatuga, aga tegelikult saab juba pärast aastast koolitust tööle asuda.

Valdkondi, milles IT-sektor tegutseb, on väga palju. Kes soovib oma tööelu IT-valdkonda suunata, võikski esiteks välja mõelda, millega ta tegeleda tahab. Sellest lähtuvalt saab juba paika panna, millist programeerimiskeelt ta õppida võiks.

Programmeerimiskeelte erinevuse iseloomustamiseks võib tuua paralleeli Wordi ja Exceliga: kui mõnda teksti kirjutada, siis on seda kõige mugavam teha Wordis, aga kui väga vaja ja muud võimalust pole, ajab asja ära ka Excel.

Kõige universaalsem ja laiemaid võimalusi pakub pea kõikjal kasutatav populaarseim Java programeerimiskeel. Enim on sellest kasu näiteks siis, kui soovida oma tööelus kodulehtede või ka telefonis äppide loomisele keskenduda. Aga tegelikult pole Java võimekusel piire, selle abil saab informaatikas teha enam-vähem kõike.

Java on programmeerimiskeel, millega luuakse süsteemide keerukaid struktuurseid lahendusi. Kuna Java on nii mitmekülgne ning võimekas, kasutavad seda suured korporatsioonid, kellest võtavad eeskuju ka uued väiksed alustajad. 

Programeerimine ise on natuke nagu morsekood: kahte erineva pikkusega elektrisignaali kombineerides saab sisestada erinevaid märke ja panna niiviisi programm vajalikul viisil tööle. Nendest nii-öelda morsemärkidest saab luua erinevaid käsklusi ja nendest keerulisi süsteeme ehitada. Java valdamine annab hea põhja ka teiste keelte õppimiseks, sest see on kõige detailsem, seal tuleb koodid ja süntaks väga üksikasjalikult välja kirjutada.

Kõige tõhusam viis programmeerijaks saada on aastane kursus

Kes on väga järjekindel, see võib programmeerimist ju ka Youtube’ist uurida, aga palju efektiivsem ja kiirem nullist Java arendajaks õppida kursustel. Selleks ei ole vaja kõrgkoolidiplomit, piisab ka hästi üles ehitatud aastasest koolitusest.

IT-sektorisse oma karjääri pöörajale, kes sellest valdkonnast mitte midagi ei tea, on mugavaim töö kõrvalt õppimise variant nädalavahtuseti veebis toimuv Java programmeerimiskeele koolitus. Sellist koolitust pakub SDA Akadeemia, inglise keeles Software Development Academy. SDA Akadeemia ei eelda mitte mingeid varasemaid IT-alaseid teadmisi ja ongi mõeldud inimestele, kes tahaks oma karjääri sellesse suunda pöörata, kuid arvutitest peale nende hariliku kasutamise midagi ei tea.

Koolituse ainsaks eeltingimuseks on inglise keele oskus, sest õpe toimub selles programmeerimisvaldkonna baaskeeles. Mitte mingisuguseid varasemaid lõputunnistusi ette näidata pole vaja ja enne kursusele asumist ka erilisi matemaatikateadmisi ei nõuta.

Kursused on 90 protsendi ulatuses praktilised. Teemad on jaotatud plokkidesse: kõigepealt tulevad arutuse alla põhitõed ja seejärel lihtsamad ülesanded. Viimases õpingute etapis tehakse juba töid, mis sarnanevad suuresti sellega, mida reaalselt programmeerijaametis tehakse.

Lõpus tuleb luua juba iseseisvalt toimiv programm ja see läheb ka õppija portfoliosse. Nii näeb ka tööandja, et õppija on võimeline vajalikke ülesandeid lahendama.

Et õppijaid järje peal hoida ja nende liikumist IT-valdkonda kiirendada, on neile ette nähtud ka regulaarne karjäärinõustaja tugi. Võimalik on valida koguni erinevate pakettide vahel. Sealhulgas leiab valikust ka võimaluse, kus SDA Akadeemia garanteerib kursuse lõpetajal töökoha leidmise.

Järgmine koolitus algab muuseas 27. augustil nädalavahetustel toimuv kursus ja 5. septembril õhtukursus. Nii et jõuad nüüd ennast sinna hästi ära registreerida. Seda saad teha SDA Akadeemia kodulehel.

Ja kõikidele küsimustele saab vastuse ka tasuta veebiseminaril!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.