Suur lugu

Ühe loo lõpp: miks Eesti üks edukamaid idufirmasid pärast ära ostmist kinni pandi?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: VitalFields

Alles mõned aastad tagasi hiigelsumma eest ära ostetud Eesti idufirma VitalFields, mis pakkus põllumeestele IT-teenust, pannakse kinni. Firma looja avaldab, miks edulugu lõpu sai.

Tõi talunikud 21. sajandisse

“Kui me alustasime, ei kasutatud põllumajanduses eriti mingit juhtimistarkvara. Nüüd on aga enamusel tõsistelt võetavastest põllumeestest mingit tüüpi põlluraamatu süsteem,” ütleb VitalFieldsi üks asutaja Martin Rand. Ta ei avaldada klientide numbreid, ent tema ettevõtte loodud tarkvara on “Eestis väga domineeriv”.

VitalFieldsi teenus oli talu juhtimistarkvara, mis aitas automaatselt ära teha selle, mida varem pidi tegema kas Excelis või paberil. “Kui talunikul läks välja masin, mis pritsis väetisega näiteks 20 põldu, siis tuli sellest välja 20 Exceli lehte. Neid pidi järgmisel aastal kuidagi eelmistega võrdlema ja see oli väga keerukas,” kirjeldab Rand. VitalFields tõi Eesti põllumehed 21. sajandisse.

Talutarkvara sündis üsna tühjast kohast. “Tegu oli igas mõttes Eestis sündinud asjaga, sest me alustasime nullist Garage48 häkatonil. Alguses ei olnud tegelikult meil ei äriideed ega raha, aga lihtsalt tahtmine startup teha.”

Martin Rand. Foto: kaader videost

Üks Eesti idufirmade edulugudest

Välja tuli rahvusvaheliselt edukas äri. VitalFields jõudis laieneda Euroopas mitmes suunas: peale Eesti veel Saksamaa, Šveitsi, Austria, Poola, Ukraina ja Rumeenia põllumeesteni.

2015. aastal sai firma investeeringu nii Eesti riigi riskikapitaliinvesteeringuid tegevast SmartCapist kui ka ühelt suurelt rahvusvaheliselt ettevõttelt. Alles järgmine aasta avaldati, et tegu oli suure põllumajandusgigandi Monsanto investeerimisharuga. Ei läinud palju aega kui jõutigi exitini: Monsanto ostis 2016. aastal Eesti idufirma ära.

Kuigi tehingu hinda ei avalikustatud, spekuleeritakse ringkondades tehingu suurusena mitte kõige väiksema kaheksakohalise arvuga. Suurfirma osana lülitati VitalFields Monsanto tütarettevõtte Climate Corporationi alla, mis kasutas seda sillapeana Euroopa turule tulemiseks. Rand asus tööle Climate Corporationi ärijuhina.

Tänavu septembris said aga VitalFieldsi kliendid teate, et firma lõpetab tegevuse ja teenust talunikele enam ei pakuta.

vitalfields.png

Oluline on teada, et vahepeal juhtus veel midagi: tänavu suvel lõppes edukalt 63 miljardi dollariline tehing, millega Saksa tervishoiu- ja taimekaitsegigant Bayer ostis Monsanto ära. VitalFields liikus sisuliselt Bayeri alla, vähemalt mõneks kuuks.

Miks siis edukas teenus ikkagi kinni pannakse?

Kohtun Rannaga Tallinnas idufirmade ärikiirendis, kus ta on nüüd esimesi päevi “vaba mees”. Miks ikkagi VitalFields kinni pandi? Miks Bayer sellest vabaneda tahtis?

Pakun talle kommenteerimiseks linnapeal käivaid kuulujutte: Monsanto ostiski tema idufirma ainult kinnipanemise eesmärgil ära. Et likvideerida alles väike, aga tüütult kasvav idufirma? Et saada omale nutikad Eesti arendajad?

Martin Rand muigab ja ütleb, et VitalFields ei kujutanud siiski Monsanto jaoks sellist ohtu, et neid oleks pidanud kinni panemiseks ära ostma.

Tegelik põhjus oli tema sõnul see, et VitalFieldsi teenuseks olevaid e-põlluraamatuid on näiteks Saksamaal tekkinud juba väga palju. “Sarnase tarkvara pakkujaid on kokku 40 ringis.”

Teisalt on Climate Corporationi (mille all VitalFields tegutses) põhiline toode hoopis riistvaraline seade, millega talunik saab koguda traktorite, kombainide ja põllumajandussõidukite toimimise kohta andmeid.

Climate Corporationi seade põllumajandusmasinatest andmete kogumiseks.

Tarkvara ja riistvara olid kaks erinevat ärisuunda. Nii otsustatigi, et tarkvaras ehk üha kasvaval e-põlluraamatute turul ei taheta konkureerida, vaid plaanitakse hoopis oma riistvara olemasolevate põlluraamatutega liidestada.

Septembris kuulutati välja, et VitalFields lõpetab töö, aga mitte päevapealt. Teenus on avatud kuni 4. aprillini 2019.

Eesti põllumehed ei pea siiski kolima tagasi kiviaega ehk Exceli peale, sest agaralt laieneb uus Eesti põllumajandustarkvara eAgronom. Rand lubab, et talunikud saavad kõik oma VitalFieldsi andmed eAgronomi eksportida.

Tohutu tugi Eesti riigilt

“Eestis idufirmat tehes saime me tohutult tuge Eesti riigilt,” ütleb Rand ettevõtmisele tagasi vaadates. “Peaminister ja president – toona veel Rõivas ja Ilves – kutsusid mind kaasa oma visiitidele. Need andsid väga palju häid kontakte. Ma tundsin, et Eesti riik toetab ettevõtte tegemist väga palju.”

President Toomas Hendrik Ilves VitalFieldsil külas aastal 2014. Foto: Kairi Naha

See oli tema sõnul ka üks põhjus ja ajend, miks ta ise kulutas aega ja energiat, et välisraha Eestisse tuua.

“Kui me saime välisinvesteeringu [Monsantost], siis investeeriti Eesti osaühingusse. Seda ei tee Eestis peaaegu mitte keegi, alati tehakse juriidiline keha mujale riiki. USAst pärit välisinvestori jaoks on Eesti firmasse investeerimine väga võõras ja see on ülikeeruline protsess, et nad saaks seda teha. Aga nägime vaeva ja tegime ära. Minu jaoks oli see natuke nagu Eestile tagasi andmine.”

Rand plaanib lähiajal pere jaoks aega maha võtta ja StartupWiseGuys kiirendis idufirmasid nõustada. “Olen näinud nii palju uhiuusi, minu jaoks tundmatuid tiime, kes on väga väga targad. See on muljetavaldav.” Kas tulevikus võib ta jälle ise asuda läbitud teekonna algusse nagu VitalFieldsi tehes? “Mine tea.”

Bayer: keskendume teisele tootele

Bayeri kõneisik edastas VitalFieldsi sulgemise kohta Geeniusele järgmise kommentaari:

“Kuna digitaalne põllumajandusäri on Euroopas ja üle kogu maailma arenenud, on kliendid pidevalt avaldanud soovi integreeritud põllumajandustarkvara järele, mis sisaldaks ühes kohas andmeid, soovitusi ja juhtimisvahendeid.

Pärast põhjalikku hindamist otsustas Climate Corporation, nüüdne Bayeri ettevõte, lõpetada VitalFieldsi eraldiseisva tarkvararakenduse pakkumise. Me suuname  oma energia ja investeeringud Euroopas integreeritud Climate FieldView platvormile.

VitalFieldsi seniseid kliente toetab veel eraldi üksus seni, kuni me järgnevate kuude jooksul tarkvararakenduse järkjärguliselt sulgeme. See otsus ei mõjuta meie äri või strateegiat keskenduda FieldView laienemisele Euroopas.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.