Suur lugu

Mis täpselt muutub maikuust mobiilside rändlushindades ehk kuidas sama asi saab minna korraga kallimaks ja odavamaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
25582339.jpg

Eelmisel nädalal saatsid Eesti mobiilioperaatorid üksteise järel välja teated selle kohta, kuidas 1. maist muutuvad rändlustasud Euroopa piires senisest tunduvalt odavamaks ning tarbijaid tabab ennaolematu võit. Teeme selgeks, mis täpselt muutub ning kui kallis või odav Euroopas helistamine kuu aja pärast olema hakkab.

Tasuta kõneminutid toovad hinnatõusu

Siit edasi läheb asi aga veel natuke keerulisemaks. Elisa ning Tele2 tegid praegu ära ka oma pakettide uuenduse, mis on suunatud juba järgmisesse aastasse, mil rändlushinnad peaksid üldse kaduma. See tähendab, et maikuust lähevad kõik Elisa ja Tele2 kõnepaketid veidi kallimaks, kuid see-eest lisandub kõigile sinna teatud hulk nii-öelda tasuta minuteid Euroopas rääkimiseks, millele mingeid lisatasusid juurde ei tule.

Elisas lähevad kõik kõnepaketid eraklientidele 96 sendi võrra kuus kallimaks ning ärikliendile 1,92 euro pluss käibemaksu võrra. Erakliendid saavad selle eest juurde 30 minutit Euroopa kõneaega kuus ning ärikliendid 60 minutit. Need lähevad lisaks neile minutitele, mis kasutajal oma paketis juba praegu on ehk et kui praegu näiteks on erakliendil oma paketis 500 kõneminutit, siis maikuust on 500 + 30, aga arve läheb iga kuu veidi kallimaks.

Tele2 tõstab kõigi kõnepakettide hindu 1 euro võrra kuus (ärikliendile lisandub käibemaks) ning annab selle eest 50 Euroopa kõneminutit kuus.

Need minutid on rääkimiseks kõigis Euroopa Liidu riikides ja lisaks Norras, Islandil ja Liechtensteinis. Paketihinnad tõusevad kõigile kasutajatele sõltumata sellest, kas nad välismaal käivad või mitte ning sellest teenusest loobuda ei saa. Hind tõuseb aga paketile, mitte numbrile ehk kui näiteks perepaketis on mitu numbrit, ei pea iga numbri pealt lisaks maksma, vaid ainult ühe paketi pealt. Sama lugu on äriklientidega, kus võib ühe paketi küljes olla rohkem kui üks number. Kui nii-öelda tasuta minutite hulk on ületatud, hakkab kehtima tavaline hinnakirjajärgne rändluskõne hind.

Põhja- ja Baltimaades võib asi ka teisiti olla

Aga ka see pole veel kõik, sest teatud operaatoritel kehtivad teatud riikides teatud pakettide puhul veel hoopis teistsugused tingimused.

Telia Eesti paketi “Mobiilne elu” klientidele ei lisandu Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Taanis või Norras rääkides üldse mingeid lisatasusid. See kehtib nii kõnedele, sõnumitele kui andmesidele ning kogu tarbitav teenuste maht läheb koduvõrgus ostetud mahu sisse või on koduvõrgu hinnaga.

Tele2 Põhja- ja Baltimaade paketis saab Eestis ja kuues Balti- ja Põhjala riigis kasutada ilma lisatasudeta 5 GB internetti, 1000 minutit kõnesid ja 1000 SMS-i Eesti sees, kuues välisriigis ja sealt Eestisse suhtlemiseks ning 100 kõneminutit ja SMS-i Eestist välja kuue välisriigiga suhtlemiseks.

Kõik need muudatused andmeside hindu peaaegu ei puuduta, sest andmeside puhul on kõigil operaatoritel interneti päevalae hinnad, milles sisalduvad megabaidid on odavamad kui andmeside megabaidipõhine rändlushind.

Avafoto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.