Kõik sajad tuhanded Eestisse saabuvad AliExpressi pakid lähevad varsti maksu alla

EU Digital Single Market Commissioner Andrus Ansip at the joint European Central Bank and Suomen Pankki Conference held at the Finlandia Hall in Helsinki Finland on Thursday June 4, 2015. STR / LEHTIKUVA / Roni Rekomaa FINLAND OUT. NO THIRD PARTY SALES.

Igal aastal Eestisse saabuvad sajad tuhanded AliExpressi odava kaubaga pakid lähevad varsti maksu alla, kui Euroopa Komisjon oma kavandatava maksumuudatuse teoks teeb.

Kui praegu tuleb käibemaksu tasuda vaid neilt väljastpoolt Euroopa Liitu saabuvatelt pakkidelt, mille väärtus on üle 22 euro, siis plaanitava muudatuse kohaselt see soodustus kaoks ära ning käibemaksu tuleks hakata tasuma kõigilt pakkidelt.

"Euroopa Liitu saabub kolmandatest riikidest umbes 150 miljonit väikesaadetist aastas. Erinevalt Euroopa Liidu enda veebipoodidest ei pea mujalt läkitatud kauba eest käibemaksu tasuma, kui saadetise deklareeritud väärtus on alla 22 euro. Selliste saadetiste hulk on kiiresti kasvamas ja kahjuks ka nendega seotud petuskeemid," ütles Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip Geeniusele. "Hiljutised uuringud on leidnud, et 65 protsenti mujalt pärit saadetisi ei vasta Euroopa Liidu käibemaksureeglitele ja seetõttu kaotatakse 1,3 miljardi euro ulatuses maksutulu."

Eestis puudutab kavandatav muudatus kõige rohkem just neid inimesi, kes AliExpressist ja mujalt väljaspoolt Euroopa Liitu veebipoodidest kaupa tellivad. Omniva andmetel tuleb näiteks praegu, jõulueelsel ajal, Hiinast Eestisse iga päev üks kaubalennuk 20 tonni kaubaga ning aastas keskmiselt saabub Hiinast Eestisse tuhandeid pakke päevas. Suurem osa neist on väärtusega alla 22 euro ehk neilt praegu makse tasuma ei pea.

Uue korra järgi võrdsustuks Ansipi sõnul Euroopa Liidu ja kolmandate riikide ettevõtete konkurentsiolukord. Pärast maksueelise kadumist saavad kolmandate riikide veebikaupmehed tema sõnul samuti liituda uue elektroonilise registreerimis- ja maksesüsteemiga, mis teeb käibemaksukohustuste täitmise EL liikmesriikides oluliselt lihtsamaks.

Käibemaksu peaksid tasuma kolmandate riikide ettevõtted läbi sama elektroonilise registreerimis- ja maksesüsteemi (nimetatakse ka VAT MOSS ehk siis käibemaksu mini-one-stop-shop). "Need posti- ja pakifirmad, mis MOSS keskkonda ei kasuta, saavad kasutada lihtsustatud süsteemi, mille abil klientidelt kogutud käibemaks kantakse üks kord kuus maksutuludesse," ütles Ansipi kabineti esindaja.

"Kui ei kasutata aga kumbagi süsteemi, siis läbivad imporditud pakid täieliku tolliprotseduuri, mille käigus ka maksud tasutakse.

Uus süsteem peaks kehtima hakkama alates 2021. aastast.

Foto: Scanpix/AFP/Emmanuel Dunand