Suur lugu

Eesti startupi-maastikul käärib suur tüli miljonite üle: kes saab endale Eesti edukaimad idufirmad?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti idufirmamaastikul käärib üks suur tüli. Küsimus on selles, kes saab õiguse valitseda riigi riskiraha üle ehk kes hakkab haldama siiamaani väga edukalt esinenud Arengufondi investeerimisfirma SmartCap portfellis olevaid idufirmasid.

Kuulikindel protsess

Fondi valitseja leidmise protsess on väga põhjalik: selleks tuleb konkurss, mille tingimused avalikustatakse 17. augustil. Konkursile on oodatud osalejad nii Eestist kui välismaalt, avaldusi saab esitada lausa mitu kuud, misjärel vaatab need läbi Euroopa Investeerimispanga juhtimisel kokku pandav kolmeliikmeline sõltumatutest ekspertidest koosnev valikukomitee. Alles seejärel tuleb teine voor, kus kandidaadid esitavad oma visioone, komitee teeb otsuse võitja kohta enne jõule ning pärast seda algavad alles tehnilised läbirääkimised võitjaga.

Tundub üsna kuulikindel protsess, mida on keeruline kellelgi lobistada ja enda poole kallutada, kuid mitmed SmartCapi portfellis olevad idufirmad väidavad, et pall üritatakse ära mängida üldse enne konkursi algust ehk küsimus on selles, millised tulevad konkursi tingimused: kes üldse võib sellel osaleda ja kes mitte.

SmartCapi eesotsas on praegu fondijuht Andrus Oks ning investeeringute haldur Stanislav Ivanov ning osad idufirmad väidavad, et praegu käib aktiivne lobi selle nimel, et Oksa meeskond ei tohiks uuel konkursil osaleda, sest neil on SmartCapi portfelli kohta liiga palju infot.

Ehk teisisõnu: Eesti (ja mitte ainult Eesti, vaid terve Ida-Euroopa) kõige edukama fondi juhid ei tohiks fondijuhtide konkursil osaleda, sest nad teavad oma juhitavast ettevõttest liiga palju.

"Just SmartCapi seniste juhtide eduka töö vilju himustades teevad paljud Eesti ärimehed praegu lobitööd, et SmartCapi praegune meeskond konkurentsist kõrvaldada ja ise fondi juhtima asuda. Peame kahetsusväärselt tõdema, et selline tegevus seab fondi ja kogu Eesti idufirmade ökosüsteemi arengu suurde ohtu,” seisab kirjas, mille SmartCapist investeeringuid saanud idufirmad hiljuti kolmele Eesti ministrile saatsid: peaminister Taavi Rõivasele, rahandusminister Sven Sesterile ja ettevõtlusminister Liisa Oviirile.

Kas EstBAN lobistab ministrit?

Kes need ärimehed on, ei ütle osapooled otse välja, aga mitmed protsessiga kursis olnud isikud ütlesid Geeniusele, et tegemist on Eesti äriinglite assotsiatsiooniga EstBAN ning konkreetselt selle juhtide Heidi Kakko ja Ivar Siimariga. Osad idufirmad räägivad, et  EstBANil on selles abiks Meta Advisory suhtekorraldajad.

"Ei tea. Ei ole üldse kursis,” vastas Kakko küsimusele, kas EstBANi lobi on selle taga, et Oksa ja tema meeskonda mitte konkursile lubada. "Ma isegi ei tea, kes see Meta Advisory on."

Tema sõnul on EstBAN küll pöördunud nii SmartCapi kui majandusministri poole ja küsinud selgitusi selle protsessi kohta, et millistel tingimustel konkurssi tehakse ja kuidas on tagatud see, et SmartCapi portfelli ettevõtete kohta selle käigus liiga palju konfidentsiaalset infot ei leki. Paljud EstBANi liikmed on ka investorid SmartCapi portfelli ettevõtetes ning nad loomulikult pole huvitatud sellest, et tundlik info idufirmade kohta nende konkurentide kätte satuks.

EstBANi üks loojaid, juhatuse liige Ivar Siimar eitas samuti kategooriliselt, et nende organisatsioon on kuidagi selle taga. Tema sõnul kirjutas EstBAN kaks kuud tagasi majandusministrile tõesti kirja, kus nad uurisid konkursi tingimuste kohta, sest neil on päris palju liikmeid, kes on SmartCapi portfelliettevõtete kaasainvestorid ning kes tahtsid teada, mis seal toimuma hakkab.

“Siis ütlesime ka seda, et kuna tegevjuhtkonnal on nii palju rohkem infot kui teistel, siis palun tehke see konkurss nii, et kõigil oleks aus mäng,” rääkis Siimar. "Minu mäletamist mööda me pole Andrus Oksa mitte ühelgi koosolekul mitte üheski kirjas maininud. Ma ei saa sellest paanikast üldse aru või kust see üldse tuleb. Ja jutt, et me oleme palganud mingid PR-mehed, me pole mitte kedagi palganud. Meie tahame, et oleks mõistlik konkurss, kus kõikidel, kes tahavad osaleda, oleks võrdsed tingimused."

“Mulle tundub, et need kirjad ja kõik… kui keegi teeb iseendale lobi, siis las ta teeb, aga mina ei tahaks, et EstBAN oleks seal kuidagi seotud,” lisas Siimar.

Valik on tehtud, aga ei ole ka?

Tegelikult on SmartCapi nõukogu juba otsuse teinud, et Oks ja tema meeskond võivad konkursil osaleda ja selle on heaks kiitnud ka Euroopa Investeerimispank, aga enne konkursitingimuste lõplikku väljakuulutamist võib juhtuda, et see otsus vaadatakse ümber või tuleb tingimustesse mingi klausel, mis ühelt poolt küll lubaks Oksa meeskonnal osaleda, kuid teiselt poolt teeks selle neile võimatuks või väga raskeks.

“Ametnikud on esitanud küsimuse, et kas praeguste fondijuhtide osalemine konkursil on õige. SmartCapi ja Arengufondi seisukohalt on see absoluutselt õige,” ütles SmartCapi nõukogu esimees Ville Jehe. "Miks me peaksime ühele tiimile, kes on üks Ida-Euroopa edukamaid tiime, kellel riik on ise aidanud kasvada, ütlema, et stopp, siit tee nüüd edasi minna ei saa."

Andrus Oks ise aga ütles, et ta pole päris kindel, et nad konkursil osaleda võivad.

"Minuarust nad endiselt kaaluvad või kõiguvad kahe valiku vahel,” rääkis ta. "Ma ei tea, mis juhtub. Osad meie konkurendid on aru saanud, et me oleme nii head tööd teinud, et meiega on keeruline konkureerida. Siis nad kasutavad selliseid meetodeid, et meid konkurentsist välistada."

Oks kinnitas, et tema teada on selle taga just EstBAN. “Kindlasti on EstBANi juhtkonna osad tegelased selle taga,” lausus ta.

Minister kahtleb

Geeniuse andmetel on üks Oksa meeskonna konkursile lubamises kahtlejaid ettevõtlusminister Liisa Oviir, kelle kõige suuremaks mureks on see, et konkurss oleks võimalikult korrektne ning sellest tuleks võimalikult vähe jama ehk potentsiaalsed vaidluskohad oleks ette likvideeritud.

"Kuna mul on pea kümme aastat tausta hangete nõustamisel, siis ma tahan olla kindel, et konkurss pole kuskilt otsast pärast rünnatav,” ütles Oviir. “Minu ülesanne on see, et riigi huvid oleks kaitstud, riigi eesmärgid oleks kaitstud. Ma olen palunud ametnikel viia asi selleni, et see protsess oleks väga korrektselt aetud."

Oviiri sõnul peab igasuguse hanke korraldaja tagama kõigi osaliste võrdse kohtlemise. “Kindlasti peab olema välistatud igasugune siseinfo kasutamise võimalus ja huvide konflikt,” ütles ta. "Ilmselt on olemasoleval meeskonnal paratamatu eelis info osas. Samas vastus küsimusele, kas Andrus Oksa meeskonnal võiks olla huvide konflikti võimalus, selgub konkursitingimuste detailsest analüüsist."

Sisuline küsimus on selles, kas Oksa meeskonnal on mingit sellist siseinfot, mis annaks neile konkursil teiste ees eelise ning mida teistele konkursil osalejatele ettevõtetega tutvumise üsna pika perioodi käigus mingil põhjusel ei anta.

"Loomulikult meil on infot, aga seda antakse kõigile teistele ka. See oleks väga imelik, kui meil ei oleks oma portfelli ettevõtete kohta infot,” ütles Oks. "Investorite töö ongi see, et nad peavad suutma enne investeeringut hinnata ka neid ettevõtteid, mis veel ei ole nende portfellis. Kui neile antakse see info, siis nad saavad oma põhitööd teha, vaadata seda infot ja selle põhjal otsuseid teha."

Mitmed Geeniusega vestelnud inimesed juhtisid tähelepanu sellele, et kui riik tõepoolest keelab Oksal ja tema meeskonnal konkursil osalemise, siis sama klausli järgi võiks keelata ka EstBANi osalemise, sest Heidi Kakko on üks sellesama portfelli põhilisi ülesehitajaid.

"Heidi Kakko juhtis Arengufondi investeerimistegevust 2008.a. lõpust kuni 2013.a.sügiseni, mille jooksul loodi suurim Eesti innovaatiliste ettevõtete investeerimisportfell, kuhu kuuluvad GrabCAD, Realeyes, Fits.me, Defendec, Cleveron jpt.,” seisab EstBANi kahe aasta taguses pressiteates, milles nad teatavad, et Kakko asub EstBANi tegevjuhiks. "Kakko ehitas fondijuhina üles Eesti seni ainsa varase faasi institutsionaalse investori AS-i SmartCap, mis riikliku investorina tegutseb paljus eraturule sarnastel põhimõtetel."

Seega, kui Andrus Oksale heita ette seda, et tal on palju siseinfot, siis peaks ju täpselt sama kehtima Heidi Kakko ja EstBANi kohta?

“Minu teadmised lõppevad pea kolme aasta taguse ajaga, ehkki ma jätkuvalt olen mõnes portfelli ettevõttes nõukogu liige edasi olnud,” ütles Kakko. “See meeskond, kes praegu seal on, teab kõikidest kõige rohkem, aga küsimus on pigem selles, et kas see teadmine annab eelise, et mis täpsed konkursi tingimused on."

Ka Oviir ütles, et Kakko teadmised ei ole samad, mis Oksal ja tema meeskonnal.

"Kakko viidet ma pean laskma loomulikult analüüsida, aga kuna tema lõpetas 2013. aasta sügisel, sellest on kolm aastat möödas, vahepeal on seal tehtud investeeringuid, siis seda päris ei saa praeguse meeskonnaga võrdsustada,” ütles Oviir.

Idufirmad ülistavad Oksa

SmartCapist raha saanud idufirmad igatahes seisavad kindlalt Andrus Oksa taga ning lausa ülistavad teda oma kirjas ministritele.

"Praeguseks on Smartcapi meeskond eesotsas Andrus Oksaga ehitanud üles väga tugeva fondi, mille ettevõtetesse investeerivad sellised maailma tipptegijad nagu Rakuten, Techstars, Seedcamp, Matrix, Union Square Venture,” kirjutavad idufirmade juhid.

Nende seas on näiteks Karoli Hindriks (Jobbatical), Ott Jalakas (Lingvist), Mihkel Jäätma (Realeyes), Norris Koppel (Monese), Tõnis Saag (Sportlyzer) ja teised. Oksa meeskonnale avaldavad toetust ka ettevõtjad, kes oma idufirma juba edukalt maha müünud nagu Hardi Meybaum (GrabCAD), Heikki Haldre (Fits.me) ja Tarmo Pihl (Modesat).

"Me ei saa lasta Eesti idufirmade ökosüsteemil tagasi langeda 10 aasta tagusesse aega ja kaotada kõike, mida on seni paljude osapoolte heatahtlikus ja usalduslikus koostöös üles ehitatud," kirjutavad iduettevõtjad. "Me ei tohi pidada kodusõdasid, kui samal ajal investeeritakse Rootsis lendavatesse autodesse (Terrafuga). Me ei konkureeri Eesti siseselt, vaid terve maailmaga. Me peame vaatama kaugemale!"

Oks on nende sõnul loonud välisinvestorite võrgustiku, mis põhineb isiklikul usaldusel ja pühendumisel, mida pole võimalik kellelegi teisele erastada. Sama palju hindavad iduettevõtjad Oksa meeskonna nõu.

"Iduettevõtete kaasasutajatel pole üldjuhul kogemusi ja professionaalse riskiinvestori roll on aidata neil teha õigeid otsuseid. Seda on Andrus Oksa juhitud meeskond teinud professionaalselt ja ennastsalgava pühendumisega," rääkis Geeniusele üks pöördumise taga olijatest, Lingvisti kaasasutaja Mait Müntel.

GrabCADi endine juht Hardi Meybaum aga oli oma sõnades tagasihoidlikum, kuigi on ka kirjale alla kirjutanud.

"Ütlen ausalt et ma väga palju selle teemaga kursis ei ole olnud, nii, et kui kõiki fakte ei tea siis vabandan juba ette,” ütles ta vastuseks Geeniuse kommentaaripalvele. "Mis puudutab Andrus Oksa, siis ma ei oska kommenteerida, kas ta on parim juht selles erastamisprotsessis, aga usun, et tal võiks olla võrdne võimalus selles erastamisprotsessis osaleda."

Oks ise ütles, et võtab seda otsust enda jaoks kui testi Eestile. "Kõige suremas pildis on küsimus selles, kas Eesti on vabaturumajandus või ei ole. Kui ei saa ausalt konkureerida, siis ei ole ilmselt vabaturumajandus,” ütles ta.

Suur lugu

Eesti startupi-maastikul käärib suur tüli miljonite üle: kes saab endale Eesti edukaimad idufirmad?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
screen_shot_2016-07-01_at_13.02.44.png

Eesti idufirmamaastikul käärib üks suur tüli. Küsimus on selles, kes saab õiguse valitseda riigi riskiraha üle ehk kes hakkab haldama siiamaani väga edukalt esinenud Arengufondi investeerimisfirma SmartCap portfellis olevaid idufirmasid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.