SEB värske noorteuuring näitab, et peamiselt kulub 18–25aastaste noorte raha toidule ja majapidamisele. Kusjuures vanemaks saades (23–25aastased noored) kulub suurem osa teenitud rahast laenudele. Ülejäänud raha läheb riietele, meelelahutusele ja haridusele.
Uuringust ilmneb, et meeste ja naiste kulutused on erinevad. Kui naised investeerivad eelkõige esimese kodu ostmisse, aga ka riiete ja aksessuaaride hankimisse, siis meestel läheb rohkem raha meelelahutusele.
Ehkki meediast käib tihti läbi inimeste mure selle pärast, et on palju noori, kes ei õpi ega tööta, siis SEBi noorteuuring seda ei kinnita. Uuringu kohaselt teenib raha üle 60% noortest. Selle protsendi hulka kuuluvad nii need noored, kes juba täiskohaga raha teenivad, kui ka noored, kes õppimise kõrvalt tööl käivad.
“See lubab tagada üsna adekvaatset elutaset,” kommenteerib SEB erakliendi segmendi müügijuht Merit Kalm, kelle meelest on väga loogiline, et noores eas võtavadki igapäevased möödapääsmatud kulud nagu söök ja majapidamine eelarvest kõige suurema osa.
Samas on põhjust ka rõõmustamiseks — nimelt jääb noortel palgast raha üle ka teistele, eluks otseselt mittevajalikele kulutustele.
Siiski tuleb uuringust välja, et töötavate noorte osakaal on aastaga vähenenud lausa viie protsendipunkti võrra. Siin on Kalmu sõnul arvatavasti näha koroonakriisi mõju, mille tagajärjel umbes 7% noortest töö kaotas.
Üleüldine noorte finantstervis paistab siiski hea olevat
Uuringust nähtub, et 18–25aastaste põhisissetulekuks on regulaarne palk, mis on rõõmustav, sest näitab, et suur osa noortest on iseseisvad ja ei vaja enam vanemate abi.
Siiski sõltub nooremas vanusegrupis vanemate rahalisest abist 29% noortest. See aga on ootuspärane, kui mõelda, et nii mõnigi noor veedab peaaegu kogu selle vanusevahemiku ülikoolis.
Ka esimese töö leidmine ei pruugi minna kergelt, mistõttu on vanemate toetus vajalik. Sellesse vanusevahemikku jääb nii mõnelgi ka esimese kodu soetamine. Kuna noor ise selle aja jooksul väga palju raha kõrvale panna pole jõudnud, kulub ka sissemakse tegemisel vanemate toetus marjaks ära.
Mitte vähem oluliste sissetulekuallikatena näitas uuring, et paljud katavad oma igapäevased kulud ka erinevatest riigi toetustest ja hobidega tegelemise eest saadud tulust.
Noorte puhul, kes märkisid, et neil on kaks sissetulekuallikat, on endiselt levinum kombinatsioon vanemate toetus ja regulaarne sissetulek.
SEB noorte klientide uuring viidi läbi selle aasta mais ning selle käigus küsitleti 458 inimest.