Suvi saab läbi: 3 soovitust sügiseks noorele, kes tahab edukas olla

Foto: Shutterstock.

Koroonaviiruse puhangu tõttu olid kõik inimesed uues olukorras ehk kodusel režiimil ja veidi rahulikuma tempo tõttu oli meil ka rohkem aega, et oma seniseid samme analüüsida, anda hinnang toimunud arengutele ja kavandada edasisi samme.

Meie kolm kangelast jagavad avameelselt oma täiesti erinevatel stsenaariumitel põhinevaid edukogemusi. Loodame, et need intervjuud annavad Sulle inspiratsiooni ja pakuvad tuge ajaks, mil saad kavandada uusi võite ja seada endale uued ambitsioonikad eesmärgid.

Teaduskooli ja „Rakett 69“ vilistlane, üks KVARK Teadussõu loojatest Mats Mikkor

Mine iga võimalusega kaasa 

Ma olen vist terve oma elu olnud kehv „ei“ ütleja. Olen haaranud kinni igast võimalusest, läinud kaasa pea iga algatusega, proovinud, pühendunud ja töötanud täiega kaasa ka siis, kui ees on väga suur ja/või keeruline ülesanne.

Nii juhtus näiteks siis, kui mul ja mu sõbral tekkis võimalus töötada Eesti esimese teadussõu loomise kallal.

Sõu ettevalmistamiseks kulus meil umbes 2,5 aastat, tööd oli väga palju. Aga teen seda tööd hea meelega ka edasi — pärast 2020. aasta karantiini toome publiku ette veelgi paremaid teaduspalasid.

Kogu nii palju kogemusi, kui suudad

Juba koolist saati õppisin teaduskoolis lisa, käisin olümpiaadidel, isegi kui ei tundnud ennast kõige tugevamana, ja lõin muudmoodi õppeprotsessides kaasa — üritasin ennast tulevaseks eluks ekstra ette valmistada.

Näiteks võtsin osa ka Teadusbussi projektist ja pärast mitut aastat tööd aitasin juba noortele järeltulijatele protsessi õpetada. Kui tekkis võimalus võtta osa „Rakett 69’st“, läksin samuti kohe kaasa. Sel ajal oli minu elus üsna mitu edukat kokkusattumist — kuid siis, kui nad juhtusid, olin nendega kokkusaamiseks täielikult valmis. Seega usun, et edu tahab ettevalmistust.

Anna endale aega, et mõista, mida tahad

Vaatamata seni ladusalt kulgenud „karjäärile“ mõtlen, et parem on, kui jätta endale elu alguses üsna laiad raamid ja eesmärgiga mitte väga üle pingutada. Päriselt ka! Sest mina näiteks ei osanuks kunagi ette kujutada, millega tegelema hakkan — see juhtus mitme kokkusattunud valiku tulemusena.

Arvan, et kui oleksin mõnes konkreetses eesmärgis väga kinni, oleks mul kindlasti teatud raamid ees ja ma ei läheks iga tööd ja võimalust, mis mulle ette satub, nii kergesti proovima. Samas just see ongi toonud mind siia, kus ma hetkel olen ja tahan olla. Seega: proovi ja ole avatud, küll Sa selle õige projekti ja/või tegevusala ära tunned!

+ Boonus: mõnda inimest ehmatab ebakonkreetsus, ebaselgus, kartus teha vigu …

See Kvarki meeskonna kohta küll ei käi. Esimest sõud ette valmistades tahtsime luua midagi sellist, mis oli meie kujutlusvõime piiri peal ja sageli sellest isegi veidi üle.

Keegi meie meeskonnast — lavaehitajatest, heli- ja valguseinimestest — polnud enne elu sees teadussõud teinud ja me kõik katsetasime teadmatuses. Ma julgen öelda, et tulemus tuli üliäge. Seega selgus, et rutiin ja reeglid võivad mõnes mõttes olla head, aga vahel on tulemus isegi parem, kui neid pole.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.