Noorte palgalõhe: kas probleem on naiste madalas palgaootuses?

Foto: Shutterstock.

SEB noorteuuring toob välja, et lõhe meeste ja naiste palga vahel tekib juba esimeses töökohas. Samast uuringust nähtub aga ka suur erinevus selles, millist palka peavad naised ja mehed oma töö eest õiglaseks. Samasugune vahe tuleb välja palgaootuse küsimuses.

Meile on lapsepõlvest peale sisendatud, et unistama peab suurelt, ning üha enam rõhutatakse sugude võrdsust. On täiesti loomulik, kui lasteaiatüdruk soovib saada presidendiks, kosmonaudiks või bussijuhiks, ning keegi ei kortsuta kulmu, kui väike poiss tahab saada tantsijaks, juuksuriks või lasteaiakasvajaks. Sama lugu on ka palgaga.

Kõrg- või kutsekoolist astuvad noored välja sooviga teenida vähemalt keskmist palka. Ometi näib, et mingil hetkel suurelt unistamine lõpeb. Vähemalt naiste jaoks, kes ei oota töö eest sama kõrget palganumbrit kui mehed.

Naised arvavad, et nende töö on väärt vähem raha

Just seda näitab ka SEB noorteuuring. Vaid 44% noortest naistest peab oma tööd 1000 euro vääriliseks, samas peab sellist palka õiglaseks 72% meestest. Uuringust tuleb välja ka tõsiasi, et tulevikus keskmist palka (üle 1500 euro) ootab ligi 40% meestest ja vaid 16% naistest.

Ka suurelt unistamine näib uuringust lähtudes olevat pigem meeste pärusmaa. Vaid 2% naistest usub, et nende töö on aasta pärast väärt 2000 euro suurust palka. Noori mehi, kes näevad aasta pärast oma palganumbrina 2000 eurot, on aga lausa 15%. (Vt joonist nr 1, 2, 3)

SEB noorte kliendisegmendi müügijuht Merit Kalm ütleb, et palgalõhe jälge võib näha nii reaalsetes palganumbrites kui ka naiste hinnangus oma teadmistele ja oskustele ning ootuses tulevasele sissetulekule.

“Üldiselt võib öelda, et naised näevad ennast tulevikus pigem madalama palga saajatena ja mehed kõrgepalgalistena,” ütleb Kalm ja toob välja, et mida kaugemast tulevikust on jutt, seda suuremaks kasvab ka vahe meeste ja naiste palgaootuses. 

Näiteks arvab iga teine noor naine, et teenib aasta pärast 1000 eurot kuus. 80% meestest on aga veendunud, et nende palganumber aasta pärast alles algab 1000 eurost.

Viie aasta pärast näeb end 2000eurost palka teenimas vaid neljandik naistest ja veidi üle poole meestest. Ligi kolmandik meestest usub, et nende palk ulatub viie aasta pärast üle 2500 euro. Naistest ootab nii kõrget sissetulekut vaid kümnendik. 

Noori naisi saadab karjääriredelil suurem ebakindlus

Naiste madalat palgaootust ei saa Kalmu sõnul seletada sellega, et nende oskuste või kogemuste pagas meeste omaga võrreldes kuidagi kehvem oleks, kuna hariduse kättesaadavus on heal tasemel ning soolised piirangud hariduse omandamisel puuduvad.

“Meie ühiskonnas on karjäärivõimalused mõlema soo jaoks avatud pea igas elusfääris, samas näeme endiselt, et noori naisi saadab karjääriteel suurem ebakindlus ja madalamad ootused,“ kommenteerib Kalm, et palk sõltub paljuski ka kindlustundest. 

SEB noorteuuring korraldati mais 2020, selle vastajate arv küündis 458 inimeseni. 2020. aasta uuring keskendus peamiselt muutustele noorte tööhõives ja karjääris. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.