Miks tahab noor investor roheline olla?

Maailm on liikumas üha enam selles suunas, et toetada eetilist äri ajavaid ettevõtteid – ärisid, kelle tegevus ei saasta keskkonda ega tekita kliima soojenemist, kes peavad kinni töö- ja inimõigustest ning kes ei ole seotud altkäemaksude ja korruptsiooniga.

Seega on täiesti loogiline see, et ka noored investorid soovivad aina rohkem investeerida fondidesse, mis ei ole seotud relva- või keskkonda rikkuva tööstusega ega osuta negatiivset mõju kliimasoojenemisele. Nii ei tule investeeringute tulu tulevaste põlvkondade arvelt.

Mis võimalused on selleks olemas ja kuidas need fondid töötavad?

ESG tähendab keskkonna-, sotsiaal- ja ühingujuhtimise alast eetilist tegutsemist.

Näiteks hinnatakse, kui palju reostab ettevõtte tegevus keskkonda või kui palju järgitakse tööjõu, klientide ja koostööpartnerite eetilise kohtlemise põhimõtteid. Samuti vaadatakse, kui läbipaistev on juhtkonna tegevus.

SRI ehk vastutustundlike investeeringute hulgast on välistatud traditsioonilised ”patu-tööstusharud” (sin stock), alkoholi ja tubaka tootmine, kaitsetööstus (relvad), hasartmängu- ja seksitööstus.

Kuigi ettevõtted, kes nimetatud tööstusharudes tegutsevad, võivad oma tegevuses piinlikult täpselt kinni pidada ESG põhimõtetest, ei sobi nad SRI hulka puhtalt oma tegevusvaldkonna tõttu.

Näiteks võib õlletehas piirata vee kasutust tootmisprotsessis, osta toorainet vaid mahetootjatelt, eraldada rahalisi vahendeid kaine peaga sõitmise kampaaniateks, kuid ta jääb ikkagi alkoholitootjaks ning on sellega SRI ettevõtjate hulgast väljas.

Meie igapäevaelus võib vastutustundlik rahapaigutus tähendada investeerimist tuule- või päikeseenergiat tootvatesse ettevõtetesse, või tehastesse, kes toodavad tuulegeneraatoreid või kes algatavad või vähemalt toetavad kogukondade elukvaliteedi suurendamisele suunatud programme.

Baltikumi viimastest näidetest on näiteks Lätis juurutatud kurgede pesitsemise kaitse- ja monitooringu süsteem Latvenergos, mis aitab vältida elektrisüsteemide rikkeid ja lindude ohtu seadmist.

Samuti korraldas Latvenergo jätku-uuringu kohalike kalaliikide (k.a lõheliste) rändest ja paljunemisest Daugava jões ja selle piirkonnas. Projekt hõlmas samuti jõe puhastamist sodist, maha kukkunud puudest ja kobraste tammidest, lisaks uute kalade lisamist veekogudesse.

Kuidas roheliselt investeerimisega algust teha?

Juhul kui soovid alustada investeerimisega, võidki jälgida vastava märgistusega fonde ja panustada oma raha just sinna. Samuti saad uurida mida tehakse just Sinu pangas ja kontrollida, kuhu investeeritakse just Sinu pensioniraha.

Ebaeetiliste ja keskkonnale kahjulike investeeringute vältimiseks on SEB-s loodud nn keelunimekiri, millest tulenevalt on pensionifondid viimastel aastatel väljunud ka mitmetest investeeringutest.

Mõned näited juba olemasolevatest SEB vastutustundlikest fondidest ja investeeringutest on Leedu Energia roheline võlakiri, SEB Sustainable High Yield Fund, SEB Sustainability Global Index Fund ja SEB Ethical Global Index Fund.

Pensionifondide aktsiainvesteeringutest on juba umbes veerand paigutatud rangemate kriteeriumite põhjal keskkonnaalaselt ja sotsiaalselt vastutustundlikesse varadesse ning tulevikuambitsioon on suurendada vastutustundlike investeeringute osa nii aktsia- võlakirja kui kinnisvarainvesteeringutes.

Endriko Võrklaev, AS SEB Varahalduse fondijuht.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.