Mina olen Carolin Kaljuvee, olen 22-aastane ning pärit Tallinna lähiümbrusest. 2017. aasta kevadel lõpetasin kodukandis asuva gümnaasiumi ning sügisel siirdusin Tartu Ülikooli, kus minu valik langes füüsika, keemia ja materjaliteaduse erialale, lisaks eeltoodud ainete keel ehk matemaatika.
Siin aga räägin oma praktikakogemusest ja sellest, kuidas noore tudengi töö saab suures pangas vilja kanda.
Enne oma esimest tõsist suvepraktikat olin aastaid töötanud teenindussektoris, kuid tudengina otsustasin kandideerida suvetööle ettevõttesse, mis võiks anda mulle aimu tulevasest karjäärist. Mida varem alustada erialase tööga, seda lihtsam on hiljem päris tööturule siseneda.
Otsisin erinevaid keemiaga seotud ettevõtteid, kuid tulutult. Seejärel läksin välja matemaatika peale. Selles valdkonnas oli minu arvates märksa kergem praktikakohta leida.
Koostasin 2019. aasta kevadel pika nimekirja ettevõtetest, kuhu oma kiri teele saata. Etteruttavalt öeldes ei olnud nimekirjas SEB-d, sest ma lihtsalt ei teadnud nende praktikaprogrammist.
Kui sõbrannale koostatud nimekirjast rääkisin, soovitas ta mul uurida ka SEB praktikapakkumist. Mõeldud-tehtud – panin kirja teele. Mõni nädal hiljem leidsin postkastist kutse videovooru, seejärel juba kutse panga peakontoris toimuvale tutvumispäevale ning peale seda tuli kõne minu uuelt juhilt, et SEB annab mulle võimaluse veeta suvi nende seas.
Tegin oma esimese praktika 2019. aasta suvel SEB Liisingus lepinguhalduse osakonnas ning juba esimesest päevast sain aru, et siin ei saa praktikandid vabalt võtta – ka suvetöötajal on oma roll ja kindel vastutus. Kohapeal õpetati mulle kergemaid ja raskemaid ülesandeid, mille eest tuli mul järgnevateks kuudeks vastutus võtta, ning kõik, kes SEB praktika peale mõtlevad, peaks algusest peale mõistma: siin kestab õppimine terve suve!
Lisaks reaalsele tööelule toimub siin ka uutele praktikantidele mõeldud suveprogramm Youth LAB. See on justkui ajujaht, kus meeskonnatööna töötatakse terve suve jooksul mõne uudse idee kallal. Minu meeskonna teema oli seotud jätkusuutlikkusega.
Pärast pikki arutelusid jõudsime ideeni, mis ei tundunudki enam niivõrd absurdne – taaskasutatavast materjalist pangakaart. Töötasime oma idee kallal kaks kuud, käisime sellega nii Eesti kui ka Balti Youth LAB’i žürii ees ning olime oma tööga tõsiselt rahul. Ligi pool aastat pärast praktika lõppu saime 2020. aasta alguses ootamatult teate, et SEB on meie idee ellu viinud!
Tundus täiesti uskumatu, et sisuliselt kuue kuuga on valminud maisist pangakaardid, mis on kohe-kohe huvilistele kättesaadavad. Ilmselt ei peagi mainima, et see pakkus meie meeskonnale tõelise edukogemuse. Kõik tänased tudengid aga saavad nüüd ise oma valikuga tõestada, et nad on vastutustundlikud viimse detailini (#maisic).
Samal ajal kui saime teada, et meie Youth LABi idee on ellu viidud, tuli aga hakata taas kirjutama taotlusi uueks praktikaks. Kui eelmisel suvel ei olnud SEB isegi minu nimekirjas, siis sel aastal oli ta esikohal. Teadsin kohe, et kõige enam soovin ma siia tagasi tulla.
Kui kirjad olid laiali saadetud, puhkes ülemaailmne koroonakriis. Kuigi taotlus oli saadetud, oli iga päev suur hirm – mis saab tulevasest suvest?
Tean, et mitmed ettevõtted 2020. aasta suvel praktikante vastu ei võta… Kuid SEB otsustas teisiti ja õnneks sain ka sel korral kutse tutvumisvooru.
Kui eelmisel kevadel istusime tutvumispäeval kandideerijatega ümarlaua taga, siis sel kevadel toimus tutvumine Teamsi videokõne teel. Kõik läks plaanipäraselt ning alustasin suvel teekonda juba tuttavas majas, kuid teises osakonnas. Naudin oma suve ning tean nüüdseks täpselt, et praktika valikuga pole ma ka teisel korral eksinud.
Uutele praktikantidele aga tahan öelda, et kui keegi arvab, et ta ei saaks siin hakkama ning et pangas töötamiseks peab olema ei-tea-mis kraad ja oskused, siis see on täiesti vale!
Kõik praktikandid on üldjuhul samal tasemel ning kõik meie ülesanded on soovi korral õpitavad. Ka vastutusrikka praktikakoha puhul on esimesel kohal ikka isiklik motivatsioon. Sellel teekonnal aitab soov oma tööd hästi teha, terve uudishimu ja arenemistahe.