SEB viis noorte hulgas läbi uuringu ja see näitas, et vaid veidi üle poole ülikooli lõpetanud noortest töötab omandatud erialal. Erialase praktika sooritab vaid kaks noort kolmest. Sellised numbrid mõjuvad kindlasti külma dušina kõigile tulevastele üliõpilastele. Kas tõesti on olukord nii hull?
Uurisime SEB erasegmendi juhilt Triin Raudsepalt, mis võib olla selle põhjuseks.
Põhjuseid on Raudsepa sõnul mitmesuguseid ja kõike ei saa taandada vaid sellele, et erialase töö leidmine on keeruline. Seda, et erialast tööd on raske leida, kurtis uuringu järgi vaid iga kolmas noor. Ülejäänud juhtudel võib Raudsepa arvates olla põhjuseks soov tegeleda ettevõtlusega.
SEB erasegmendi juht selgitab, et ettevõtlusega tegelemisest unistab lausa kolmandik Eesti noortest. Rohkem kui 15% töötavatest noortest on aga valinud erialase töö asemel ajutise töö või teenivad raha teenindussektoris. Kui see toob leiva lauale, ei pruugi noor enam olla niivõrd motiveeritud erialast tööd leidma kui muidu.
Koroonakriisi mõju
Oma jälje jättis Eesti noorte tööhõivesse ka koroonakriis. 36% Eesti noortest tunnistab, et pandeemia muutis oluliselt nende igapäevaelu. Töö kaotas selle kriisi tõttu 7 protsenti noortest ja 19 protsendil vaatas pangakontolt vastu väiksem palganumber.
Palgavahemik 800–1200 eurot
Üldiselt on aga noorte sissetulek jäänud samaks mis varasematel aastatel. Enamik noori teenib tehtud töö eest 800–1200 eurot kuus.
Samas näitavad uuringu andmed, et need noored, kes töötavad õppimise kõrvalt, saavad väiksemat palka kui nende õpingud lõpetanud eakaaslased. 1200 eurot saab kätte 34% töötavatest noortest. Õppivaid noori, kes nii palju teenivad, on üle poole vähem, vaid 16%.
Noori paelub ettevõtlus
Ehkki eelmistel aastatel toimunud sissetulekute kasv on sel aastal veidi pidurdunud, pole SEB erasegmendi juhi sõnul muretsemiseks põhjust.
“Eesti noorte inimeste finantstervis on hea,” leiab Raudsepp. Näha on ka seda, et üha suuremat osa noortest köidab ettevõtlus — selle vastu tunneb huvi iga kolmas 18–25aastane noor. Ehkki vaid 6% noortest teenib tulu ettevõtlusega, on märgata, et hobide ja ettevõtlusega lisaraha teenijate osakaal suureneb.
SEB noorte uuring viidi läbi 2020. aasta mais. Kokku osales uuringus 458 noort vanuses 18–25 aastat. Uuring keskendus eelkõige muutustele noorte tööhõives ja karjääris.