Vaata täielikku portreed, mida Facebook arvab, et ta sinu kohta teab

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
smartphone-friends-internet-connection.jpg

Facebooki kasutades jätame me maha endast suure andmejälje nii vabatahtlikult, vajutades mõnel lehel nuppu “Like”, kui ka tahtmatult, kui Facebook meie internetikasutust seirab. Ent vähe on teada fakt, et iga Facebooki-kasutaja saab ise näha oma profiili, mis temast sellisel moel sotsiaalvõrgustikul tekkinud on.

Sinu Facebooki meeldimiste profiil on siin. Sisuliselt näitab see teemasid, mida sotsiaalvõrgustik sinu jaoks olulisteks või huvitavaks peab ja mille alusel sulle reklaame näidatakse.

Üllatusi kui palju

Nii mõnigi valik võib seal üllatav tunduda. Allakirjutanu on oma elu jooksul vaadanud ilmselt kümnete kui mitte sadade tundide kaupa Star Treki, seetõttu on eelduspärane, et Facebook tahab mulle Klingonite teemalist reklaami pakkuda.

Samas arvab Facebook, et mulle meeldib ka Austraalia tööpartei (Australian Labor Party), ehkki enda teada ma Austraalia poliitilise käekäigu vastu sügavamat huvi tundnud pole. Edasiste veidruste seast leiame ka väga kummastavad ühiskond, planeet Maa ning universum…

Geeniuse toimetuse liikmed avastasid enese jaoks üllatuslikult ka, et nende huvid on Facebooki arvates Keskerakond, lahused, Jaapan, intelligentsus, puuküttega pliidid, valimised, Eesti maakonnad ja sotsiaaldemokraatlik erakond.

Kuidas selline info koguneb?

Ehkki sealt leiab nii mõndagi muigama panevat, on palju sellist, mida Facebook kuidagi teada ei tohiks. Seega, kust Facebook õiget reklaamiinfot kogub?

Tegelikult pea igalt poolt. Facebook jälgib sinu käitumist Facebookis – alates sellest, et milliseid lehti sa laigid, lõpetades sellega, mida ja kui kaua sa reaalselt loed. Sinna sisse mahuvad nii laikimised, jagamised, kommenteerimised, kuid ka info nende seadmete kohta, millega sa Facebooki kasutad, sinu postitustes kasutatavad märksõnad ja isegi praegune asukoht.

Kuid lisaks sellele, mida sa teed sotsiaalvõrgustiku enda sees, teab Facebook ka seda, milliseid lehti sa külastad ning milliseid uudiseid loed nii-öelda tavalises internetis. Kui nüüd kombineerida see informatsiooniga, mida jagavad reklaamitootjad sinu kohta Facebookile, saab kokku inimesest päris arvestatava pildi.

See võib näidata, kui palju sa teenid, kas sa oled äsja ostnud auto või maja, palju ja mida sa igapäevaselt toidupoest ostad. Kuid see pole veel kõik, sest Facebook lisab vaid sinu kohta teadaolevale infole ka su sõprade kohta olemasoleva info, leides seega veel teisi sind huvitada võivaid asju.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.