Ülim kinginimekiri: mida Geenius pühadeks kinkida soovitab?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
puhad.jpeg

Pühad on peagi kätte jõudmas, seega on paras aeg hakata mõtlema sellele, mida lähedastele sel aastal kinkida. Kui sinu tutvusringkonnas on keegi, kelle kehas liiguvad vere asemel bitid, siis võiks talle kinkida midagi, mis iga tehnoloogiasõbra südame kiiremini tuksuma paneb.

Selleks, et kingi valmist kergemaks muuta, pani Geeniuse toimetuskokku suure kinkide nimekirja, milles olevad soovitused peaksid iga tehnoloogiasõbra näole naeratuse tooma.

Soovitusijagavad Geeniuse vastutav väljaandja Henrik Roonemaa, peatoimetaja Hans Lõugas, toimetajad Ronald Liive ja Gregor Sibold ning reporterid Jakob Rosin, Kaarel Kook ja Ivo Krustok.

Toodete juurde on lisatud ka lingid. Kui soovitaja ei täpsustanud müügikohta, lisasime lingi Google'i otsingule, mis aitab Eestis sobiva müüja leida. Vastasel juhul juhatab link kas mõne edasimüüja, välismaise veebipoe või meie arvustuse juurde.

Kuulajale-vaatajale

Nii Jakob kui ka Ronald soovitavad jõuluvana kingikotti lisada teenuse Audible tellimuse, kus kasutaja saab lihtsalt ja mugavalt audioraamatuid kuulata. "Lugemine on mõnus. Lugemine nii, et saad midagi muud teha on veelgi mõnusam. Audible.com on maailma suurim audioraamatute pood, kust on võimalik osta tuhandeid erinevaid teoseid, mis on diktorite poolt ette loetud. Umbes 15 euro eest kuus on võimalik hankida endale üks raamat, mida on mugav kuulata näiteks nutitelefoni äpist või otse arvutist,"ütleb Jakob.

Ronald lisab: "Kui sa mingit füüsilist asja ei taha kinkida, siis väga kasulik kingitus on mõne e-teenuse tellimus. Mina soovitan audioraamatute keskkonna Audible oma. Saadaval on 3, 6 ning 12 kuulised kinkekaardid. Hinnad on vastavalt 45, 90 ja 150 dollarit. Audioraamatut on väga mõnus kuulata autos, lemmikuga jalutades või sportides."

Gregor ja Kaarel soovitavad see-eest lisada kingikotti aga Spotify Premium paketi, mis lubab ilma reklaamideta muusikat kuulata. "Võib ununeda, aga Spotify Premium kasutajastaatust on võimalik ka kinkida. Kui sõbral seda veel pole, siis võin omast kogemusest kinnitada, et selle üle ollakse väga õnnelikud,"selgitab Kaarel oma soovitust.

"Spotify on lahe. Eriti kui seda saab kasutada ilma tüütute reklaamideta,"lisab Gregor.

Ivo soovitab teenusena kinkida aga CuriosityStream aasta liikmelisuse. "Eestis veel vähe levinud (aga legaalselt toimiv) voogedastusteenus, erineb populaarsematest teenustest selle poolest, et pakub vaid dokumentaalfilme, intervjuusid ja teadussisu. CuriosityStream on Discovery kanali looja John Hendricksi uus projekt ja sobib kingiks kõigile maailmast huvitunud inimestele. Kui varem kinkisid sellele inimesele loodus või tehnoloogia ajakirja aastatellimuse siis nüüd vali CuriosityStream,"selgitas ta.

Arvutisõbrale

Kui mõtled, et jõuluvana võiks sel aastal kellelegi kallile tuua uue sülearvuti, siis sinu arvamusega nõustuvad ka Geeniuse toimetuse liikmed.

Gregor soovitab kingikotti lisada Dell XPS 13 sülearvuti. "See väike, kuid see-eest ülivõimekas sülearvuti on üks parimaid, millega olen viimasel ajal kokku puutunud. See on justkui MacBook, aga Windowsi sõbrale,"selgitas ta.

Hans soovitab osta aga “vana” ehk 2015. aasta Macbook Pro. "Ma ei hakka tähemärke raiskama selle peale, miks ma uut ehk tänavust Macbook Prod ei soovitaks. Aga vana on hea ja selle saab netist tellides ikka päris hea hinnaga, kusjuures Apple’il on ju ülemaailmne garantii. Olen näinud see aasta ka päris häid Windowsiga arvuteid (nagu Lenovo X1 Carbon), aga Macbook Pro-l tundub olevat parem hinna-kvaliteedi suhe,"ütles ta.

Nutifännile

Nutitelefone sel aastal kingisoovituste nimekirjas just palju ei leia. Neid soovitasid vaid kolm inimest, kellest kaks nõustusid: parim nutitelefon, mis kallile inimesele kinkida, on OnePlus 3. "Hea ja taskukohane viis sisult võimeka telefoni saamiseks. Selle kingi üle on ilmselt õnnelik igaüks,"ütles Kaarel.

"See on ilmselt kõige mõttekam nutitelefon, mis praegusel hetkel osta. See on odav, see on võimekas ja see näeb imeilus välja. Muidugi võib otsustada ka kallima ning uhkema mudeli kasuks, kuid OnePlusi bang-for-the-buck vahekorda on keeruline ületada,"ütles Gregor.

Hans seevastu soovitab kingikotti lisada aga Honor 8 nutitelefoni. "700-900 eurot ehk keskmise Eesti kuupalga maksvad telefonid on väga head ja ma soovitaks neid julgelt. Aga see pole eriline üllatus. Minu jaoks oli tänavu üllatus, et tegelikult on ka poole soodsamad telefonid täitsa usaldusväärseks muutunud. Konkreetselt Huawei Honor 8, mis on kiire, hea kaameraga ja muidu ka igati soliidne telefon. Just vaatasin, et hinnad on jõulukampaaniates alla 400 euro,"ütles ta.

Selleks, et nutiseadme aku alati täis oleks, soovitab Ronald ostasuure päikesepaneeliga20 000 milliampertunnise akupanga. "Akupank on hea ja lihtne kingitus, mis kulub alati ära. Hiina e-poest leiab vaid 13 eurot maksva akupanga, mille korpus on põrutuskindel, USB pesasid on sel kaks, aku mahutavus on 20 000 mAh ehk isegi kõige suurema akuga telefoni saab sealt mitu korda laadida ning tagatipuks on sel ka päikesepaneel,"selgitas Ronald oma soovitust.

"Pärast mitmeid proove olen jäänud nutikella suhtes skeptiliseks. Kuigi tehnoloogiaid on erinevaid (pika akuga Vector tundus huvitavaim), siis lõpuks tundub hoopis mõnus, et randmel olev asi mind ühegi värina ega piiksuga ei sega, vaid ma otsustan ise, millal seda vaatan. Nii et soovitan ruttu osta üks ilus kell, näiteks mõni taanlaste disainitud Skagen, sest juba ähvardatakse, et ka neisse pannakse kõigisse kiibid sisse ja ühendatakse telefonidega ja siis juba rahu enam ei saa,"ütles Hans.

"Muidugi peab lisama, et sammulugemine on väga hea sõltuvus, utsitab liikuma, nii et selle mittenutika kella kõrvale või teisele käele soovitan mõnda Xiaomi või Fitbiti võru,"lisas Hans.

Fitbit Altat soovitab ka Kaarel, kes ütles: "Suurepärane aktiivsusmonitor, mis täidab hästi nii aktiivuse jälgimise eesmärke ning samas toimib ka aksessuaarina."

Selleks, et oma nutiseadet turvalise hoida, soovitab Ronald osta Satechi Apple Watchi/Fitbiti hoidiku ja laadija. "Paratamatus on see, et enam ei hoita öökapil raamatut vaid hoopis nutitelefoni ning nutikella. Ehk leiab sinna tee ka tahvelarvuti, sel juhul pakub Satechi mugavat toodet, millega saab kõiki neid seadmeid korraga laadida. Võrreldes teiste tootjatega on hind üsna soodne,"ütleb Ronald.

Fotograafile

Kui sinu tutvusringkonnas leidub mõni fotohuviline inimene, siis järgmised soovitused on mõeldud just sulle.

"Kui sinu elus on fotograaf, kes kurdab, et pildid ei näe printides ja teiste arvutites kunagi nii head välja kui tema enda ekraanil, on see ideaalne kink neile. Spyder5 Pro monitori kalibraator mõõdab seda, kui täpselt näitab arvuti monitor värve, võttes arvesse ka keskkonna valgust. Fotode töötlus muutub justkui imeväel märgatavalt paremaks,"ütleb Ivo enda poolt soovitatud Datacolor Spyder5 Pro kalibraatori kohta.

Jakob mõtles aga sellele, kuidas tehtud pildid pärast talletada. Selles tuleb appi Synology Ds416 NAS. "Kui sul on palju fotosid, kõvakettale salvestatud muusikat, digiteeritud koduvideosid või muid väärtuslikke andmeid, on parim mõte soetada endale NAS. Inglise keeles kannab see nime Network Attached Storage. Synology DS416 mudel mahutab nelja kõvaketast ning on võimeline andmeid ühelt kõvakettalt teistele varundama. Seega ühe ketta purunemise korral ei lähe andmed kaotsi,"ütles Jakob.

Mängurile

Mängurist sõbrale võiks sel talvel Kaarli arvates kinkida PlayStation 4 Slim mängukonsooli ja Playstation VR komplekti. "Kui on juba plaanis PlayStation soetada, siis on heaks variandiks uus õhem versioon – Slim,“ selgitas kaarel. „PlayStationi hiljutine virtuaalreaalsus peakomplekt on küll paras väljaminek, kuid kindlasti hea kingitus tõelisele VR-huvilisele."

Ivo soovitab aga kinkida hoopis 8Bitdo NES 30 juhtmevaba mängupuldi. "8Bitdo juhtmevabad mänguripuldid muudavad nutitelefonid, tahvlid ja arvutid väga mõnusateks vanakooli mänguseadmeteks. Nupud tunduvad sõrmede all väga mõnusad ja Bluetooth ühendus on kiire ja stabiilne,"selgitas ta.

Audiosõbrale

Audiosõpradele on Geeniuse toimetuse liikmetel soovitada mitmeid erinevaid huvitavaid kingitusi. Näiteks võiks sellisele sõbrale kinkida Google Chromecast Audio seadme. "Inimestele, kel meeldib mõnusalt muusikat kuulata on see ideaalne lahendus. Ühenda see pisike ümmargune vidin mõne kõlari külge, tee ta sõbraks oma koduse wifi võrguga ja saadki oma nutiseadmest saata näiteks Spotify lood otse kodustesse kõlaritesse. Kui hangid mitu Chromecast Audiot, on võimalik mängida lugusid ka kõigis seadmeis korraga,"selgitas Jakob oma soovitust.

Samuti soovitab Jakob Google Home nutikõlarit. "Ehkki seda seadet Euroopas ei müüda, töötab ta Eesti keskkonnas suurepäraselt. Kui sulle meeldib erinevate vidinatega juttu ajada, siis Google Home on ses osas suurepärane vestluspartner. Nutikas kõlar suudab vastata erinevatele küsimustele, mängida muusikat, näidata videosid sinu elutoa televiisoris ning palju muud. Kõike vaid kõne abil, mis hetkel on küll vaid inglise keelne,"selgitas ta.

Selleks, et ise kena heli tekitada, soovitab Ivo Blue Snowball ICE USB mikrofoni. "Ideaalne kink põneva jutuga inimesele, kes võiks oma podcasti ehk taskuhäälingu saadet tegema hakata. Lihtne ja odav lahendus tähendab, et kogu maailmale suunatud tark jutt saab kvaliteetselt ja täpselt üles salvestatud ja sellega kasvab tõenäosus, et inimesed seda tegelikult ka kuulata tahavad. Kahjuks ei aita mikrofon paremat sisu luua. Need, kes veel paremat kvaliteeti soovivad, võivad vaadata Blue Yeti poole,"ütles ta.

Koju

Ronald soovitab koju osta Anova Sous Vide Cookeri. "Sous Vide on asi, mis peaks olema igas köögis. See on hea tööriist neile, kes ei viitsi ise kokkamisega palju vaeva näha kuid soovivad tervislikult toituda. Loomulikult on see sobilik ka neile, kes viitsivad kokata aga tahavad seda veelgi mugavamaks teha. Madalal temperatuuril pikalt valminud liha, köögiviljad või muu toit on palju värskem ning tervislikum kui rasva sees ujunud söök. Anova poolt toodetud Sous Vide on ilus ning seda saab juhtida üle telefoni,"ütles Ronald.

Samuti soovitab Ronald Xiaomi Yeelighti või mõne muu tootja LED nutipirni. "Kui kööki, magamistuppa ning käekotti/seljakotti on juba kingitused ostetud, siis järgmiseks võtame ette kas elutoa või näiteks terve elamise. Vanade iganenud pirnide asemel võiks valgustites kasutada LED nutipirne, mida saab üle telefoni juhtida. Soovitan küll värvilist LED nutipirni, kuid antud tootjal on olemas sama pirn ka lihtsalt valge tonaalsusega. Hoolimata soodsast hinnast on kvaliteet väga hea,"selgitas ta.

Jakob soovitab iGrill nutikat lihatermomeetrit. "Toidu valmistamisel on tihtipeale oluline teada küpseva liha temperatuuri. Ideaalne lahendus selleks on iGrill lihatermomeeter, mis lisaks temperatuuri näitamisele näitab seda ka nutitelefoni või tahvelarvuti rakenduses,"selgitas ta.

Lugemiseks

Kõik toimetuse liikmed said lisaks tehnikavidinatele soovitada ka varia kategooriasse kuuluvaid kinke ning üllatavalt otsustasid kõik siin kategoorias soovitada raamatuid.

Jakob soovitab koguni kolme raamatut. Esimeseks neist on Chris Hadfieldi "Astronaudi soovitused eluks maal". Lisaks soovitab ta naailma ühe kuulsaima häkkeri Kevin Mitnicku pajatusi raamatus "Ghost in the Wires"ning oma lemmikkut hard science fiction romaane "Influx"autorilt Daniel Suarez.

Hans soovitab raamatut "Väljasõit rohelisse"autoritelt Arkadi ja Boriss Strugatski. "Legendaarne ulmeromaan ilmus nüüd eesti keeles uues tugevas tõlkes. Räägib muidugi tulnukatest (õigemini tegelikult neid raamatus ei kohta), kuidas nad maakera külastasid, millise tehnoloogianad maha jätsid – aga kõige rohkem sellest, kuidas inimesed kogu selle uudsusega kokku puutudes reageerisid. Soovitan,"ütles Hans.

Gregori soovitus jääb tehnoloogiast kaugele. Ta soovitab lugeda Kivirähki, eriti teost "Mees, kes teadis ussisõnu". "Head Eesti naljad, huvitav lugu ning tore autor. Annab kokku ideaalse kompoti."

"E-luger,"ütleb Henrik. "Nüüd, kus inimestel on tahvelarvutivaimustus lahtumas, võiks ehk uuesti mõelda e-lugerite peale. Aeglus on praegu moes. Ühe asja tegemine, pikalt ja rahulikult, ilma 140-märgiste hüüatusteta. Fakt on see, et e-raamat on mugavam kui paberraamat ja et kerge, õhuke, odav monofunktsionaalne e-luger on parim seade raamatute lugemseks. Nii et ma soovitan võtta aega ja teha vahelduseks ühte asja kohe pikalt järjest. Ostke Kindle või Kobo või Sony või mis iganes muu luger, eelistatavalt taustavalgustusega, sest siis saab pimedas ilma lambita ka lugema ja hakake aga peale."

Fotod: tootjad

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.