Türgi riigipöördekatse planeeriti ja purustati krüpteeringuga

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
47rs160716a387.jpg

Reede õhtul Türgis toimunud riigipöördekatse, mis praeguse seisu järgi ebaõnnestus, oli ilmekas näide 21. sajandi tehnoloogiliste vahendite kasutamisest putšis. Kuigi mässama hakanud osa sõjaväest andis tankide, helikopterite ja sõduritega Ankaras ja Istanbulis lööke, milles hukkusid inimesed, mängis putši tulemuses suurt rolli krüpteeritud kommertstehnoloogia.

Kuigi Türgi on võrreldes läänemaailmaga agaralt piiranud internetikasutajate õigusi jatakistanud näiteks sotsiaalmeedia kasutamist, suutsid putši korraldajad edukalt reedeõhtust tegevust planeerida. Esimesed märgid näitavad, et putši korraldajad organiseerisid oma tegevust ja levitasid operatiivinfot läbi WhatsAppi grupivestluse.

Teatavasti hakkas WhatsApp sel aastal kogu äpi sees toimuvat suhtlust krüpteerima otspunktides. See tähendab, et äpi sees saadetud sõnumid krüpteeritakse väljasaatmisel ja dekrüpteeritakse vastuvõtmisel – nende sisu on loetamatu kõigile vahendajatele, ka WhatsAppi enda serverites liikuvad sõnumid on teenusepakkujale loetamatud. See lubaski"vaenulikus keskkonnas" valitsusevastasttegevust planeerida.

Klassikalisest telejaamade hõivamisest enam ei piisa

Klassikaline putš koosneb paarist lihtsast etapist ja tegevusest, mille eduka teostamise korral riigipööre õnnestub. Türgi sündmuste puhul ei arvestanud aga sõjavägi 21. sajandi kommunikatsioonitehnoloogiatega, mis toimisidkui küberrelvad putši vastu, nagu on analüüsinud üksinfoturbeuurija.

Putši üheks tüüpiliseks osaks on massiteabevahendite hõivamine, mida Türgi riigipöörajad ka tegid. Senise võimu sidekanalite äralõikamine tagaks uuele võimule edu. Ent kukutatav presidentRecep Tayyip Erdoğan kasutas võimalust ja helistas FaceTime'i kõneteenusegaTürgi CNNi otse-eetrisse ja edastasoma sõnumit (pildil ülal).Apple'i seadmetes toimivFaceTime pakub samueelised nagu WhatsApp, krüpteerides kõnede sisu otspunktides.

Putši läbikukkumisel oli teisigi põhjuseid peale selle, et 21. sajandi igapäevastes suhtlusvahendites on kasutusel sõjaväelise tasemega krüpteerimistehnoloogia.

Nagu mitmes varasemas ülestõusus, mässus ja rahvaliikumises, levitati riigipöördekatse vastu infot sotsiaalmeedia kaudu. Uute võimalustega nagu Facebook'i otseülekanne (Facebook Live) ja Twitter Periscopekanti putšivastaseidprotestesotsiaalmeediasse otse üle.

Inimõiguste uudiseid sotsiaalmeediast vahendav Reported.ly väitel tehti reede ööl riigipöördevastaseid otseülekandeid Facebooki sisuliselt kogu riigis.

Avafoto: CNN Turk/Reuters/Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.