Tpileti tarkvara edu: norrakatele ei piisanud selle kasutamisest, nad ostsid ära osa firmast

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tsolutions on firma, mille teenuseid tunnevad Eestis ennekõike need, kes sõidavad linnadevaheliste bussidega ja ostavad pileti aadressilt tpilet.ee. Agaralt teistesse riikidesse laienev firma on aga leidnud nii hea niši, et näiteks Norra Nettbuss nõudis peale Tsolutionsi tarkvara ka võimalust osta osa firmast ära.

Nettbuss, mis kuulub Norra riigiraudteele, on üks Põhjamaade suurimaid transpordifirmasid ja selle bussiliinide võrk katab nii Norrat, Rootsit kui Taanit. Ettevõtted teatasidki nüüd tehingust, millega Nettbuss ostab 15% Tsolutionsist. Osaluse hinda ei täpsustatud, kuid koostöölepe Nettbussiga nii tarkvara pakkumiseks kui ka osaluse müügiks tähendab Eesti firmale seitsmekohalise arvuga tehingut. Ülejäänu Tsolutionsist jääb edasi Mootor Gruppi.

“Kõik sai alguse umbes aastal 2010, kui me avastasime, et bussireisid.ee vajab täielikku ümbertegemist,” meenutab Tsolutionsi nõukogu esimees Andres Osula. Edasi sai veebiküljest juba mainitud tpilet.ee, aga ühtlasi loodi back-end ehk kogu äritarkvara bussipiletite müügiks igas kanalis.

Tsolutionsi nõukogu esimees Andres Osula ja tegevjuht Andres Birnbaum. Foto: Arno Mikkor

Tarkvara teab õiget pileti hinda

Nüüd ongi Tsolutionsi väärtuseks see, et nende tarkvara abil saab bussifirma müüa pileteid igas kanalis – veebis, mobiilis, bussis, bussijaamas – ja mitte niisama pileteid, vaid dünaamilise hinnastusega.

“Olete ehk märganud, et tänapäeval müüakse ka bussipileteid juba hinnaga alates ühest eurost, aga tegelik istekoha hind sõltub mitmest asjast,” ütleb Osula. Just see dünaamiline hinnastamine on teine Tsolutionsi väärtus ja nii näiteks hakatakse tänavu kevadel Norra busse varustama ka uute müügiterminalidega, mis suudavad isegi ilma internetiühenduseta (“Mägedes alati andmeside levi polegi,” nendib Osula) õige pileti hinna välja arvutada. Kokku peaks Osula hinnangul Nettbuss ainuüksi sellega, et vahetab oma müügitarkvara Tsolutionsi oma vastu, ilmselt 5-10% oma käivet kasvatama.

Koos tarkvaraga juurutab Tsolutions Nettbussi bussidesse ka juhtidele müügiterminalid. Foto: Bård Ivar Basmo/Nettbuss

Lennundus ei saanud bussitranspordi IT-ga hakkama

Kui ilma kindla hinnakirjata transpordipiletid on kuskilt tuttavad, siis kindlasti lennundusest. Ometi on Eesti firma esimesena suutnud luua tarkvara, mis selle mudeli edukalt kaugbussiliinide ärisse toob.

“On olnud katsetusi, et lennundusest [piletimüügi] tarkvaralahendusi üle kolida maatransporti,” ütleb Tsolutionsi tegevjuht Andres Birnbaum. Aga need pole õnnestunud ja põhjus lasub tema sõnul faktis, et bussiliinidel koosneb marsruut tihti paljudest peatustest. “Keerukus, mis paljude peatustega tekib, on astmeline. Meie tarkvara on algusest peale selle jaoks loodud.”

Nii tahabki Tsolutions saadab “maanteetranspordi Amadeusiks”, viidates lennunduse ülemaailmsele piletibroneerimise süsteemile.

Tehing norrakatega pole kaugeltki esimene samm välismaale, sest tegelikult ostavad inimesed bussipileteid juba paljudes teisteski riikides ja kõike seda Tsolutionsi programmeeritud tarkvaraga (mis Birnbaumi sõnul töötab Azure’i pilvelahenduses Hollandis ja Iirimaal).

Viga võib kalliks maksma minna

Üks suurimaid tehinguid seni oli mullu prantsuse Transdeviga, mis on 6,6 miljardi eurose käibega ühistranspordifirma. Ent Tsolutionsi tarkvara on kasutusel ka teistes Euroopa riikides ja kõige kaugema kohana Hong Kongis, kus sellega saab osta pileteid trammiliinidel.

Riigid Euroopas, kus Tsolutionsi tarkvara kasutusel on. Foto: Tsolutions

Osula sõnul oli Eesti IT-firma jaoks Norra partnerit saades, milleks müügitöö kestis aasta, oluline tarkvara veakindlus. “Meid ka usaldatakse meie tausta tõttu. Bussifirmadele on väga oluline valida usaldusväärne partner, sest kui tarkvaras tehakse viga, siis see võib väga kalliks maksma minna. Sellest saab aru, kui mõtleme kasvõi lennunduses tarkvaravea tõttu müüdud üliodavate piletite peale,” räägib Osula ja kiidab firma tuumikmeeskonda, kuhu kuulub veel tehnoloogiajuht Marek Tuul, kes on juhendanud väga tugeva tarkvaralise aluspõhja kokkupanemist.

Hoogsa laienemisega on Tsolutions ka töötajate poolest väga palju kasvanud – kui eelmise aasta alguses töötas firmas kaheksa inimest, siis praeguseks on neid juba 45. Sellegipoolest on firma ainus kontor Tartus ja pealinna laienemise plaani pole. “Inimestele meeldib Tartus elada ja tööd teha,” ütleb Andres Birnbaum lihtsa tõe.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.