Teadlased uurivad: kas enne uinumist vaadata iPadi, lugeda raamatut või mitte kumbagi?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
ipadbed.jpg

Uued tehnoloogiad toovad endaga kaasa uued harjumised, mis mõjutavad tihtilugu ka meie tervist. Nutiseadmed on muutunud meie elu lahutamatuks osaks ja tihti kasutatakse neid ka voodis enne magamaminekut. Bergeni ülikooli teadlaste äsja ilmunud uuringu tulemusi arvesse võttess ei pruugi see aga väga hea mõte olla, kirjutab Reuters.

Ajakirjas Sleep Medicine avaldatud uuringus vaadeldi 16 inimest vanuses 22–33 aastat. Esimesel ööl läksid katsealused tavaliselt magama, teisel ööl kasutasidpool tundi iPad'i ja kolmandal lugesid tavalise valgusti abilsama pikalt tavalist raamatut. Kõigil öödel korjasid teadlased informatsiooni katsealuste aju elektrilise aktiivsuse, une pikkuse, selle kvaliteedi,magama jäämiseks kuluva aja jasilma langeva valguse tugevuse kohta.

Katsest ilmnes, et nende inimeste ajudes, kes kasutavadenne magama minekut 30 minutit tahvelarvutit, on teistsugune aktiivsusmuster kui neil, kes loevadraamatut. Magama jäämiseks kulunud ja magades veedetud ajas siiski erinevusi ei märgatud.

„Kuna valgusel on ergutav mõju, eeldasime me, et iPadi kasutamine enne magama jäämist vähendab võrreldes tavapärase raamatu lugemisegaunisust,“ ütles artikli esimene autor Janne Grønli. See, et magama jäämiseks kulunud aeg ei muutunud, oli tema jaoks aga üllatav. Küll aga ütlesid katsealused, et raamatut lugedes tundsid nad end unisemalt.

Läbiviidud katse on liiga väike ja pealiskaudne, et selle põhjal väga selgeid järeldusi teha. Küll on aga teada, et nutiseadmete poolt kiiratav sinakas valgus võib öisel ajal inimesi ärksana hoida. Selle vältimiseks soovitatakse kasutadaprogramme nagu f.lux,misekraanidelt kuvatava valguse temperatuuri õhtu saabudessoojemaks muudavad.

Ka Apple on lubanudoma nutiseadmetele lisada„öö režiimi,“ mis muudab ekraanilt kiiratava valguse vähem siniseks. Kas sellest ka reaalselt abi on ja millist mõju nutiseadmete kasutamine enne magama minemist meile tegelikult avaldab? Selguse jõudmiseni kulub veel ilmselt aega. Seniks soovitavad une uurimisega tegelevad teadlased siiski magamistoast sotsiaalmeedia ja töö väljas hoida ning seal peamiselt magamisega tegeleda.

Foto:Johan Larsson/Flickr

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.