Tallinna kinod, vol 2: “Hallo, Kosmos” ja Viimsi verstapost

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dsc02254.jpg

Selles artiklis räägime pika ajalooga Kosmosest ja mõtteliselt Tallinna kinode alla liigituvast Viimsi kinost. Vaata artikliseeria kokkuvõtet Tallinna kinodest siit.

Viimsi verstapost

2014. a mais uksed avanud Viimsi Kino verstapostiks Eesti kinomaastikul oli 4K resolutsioon, mida sai kinopublik esmakordselt nautida lausa kõiges neljas saalis just seal.

Pildi näitamiseks kasutatakse Sony kinoprojektoreid, mis kasutavad 3D kuvamiseks passiivtehnoloogiat. See tähendab, et 3D pildi jaoks tehtav töö toimetatakse ära juba kinoprojektori ette asetatud filtris. Prillid on tänu sellele mugavad, kerged ja odavad – vaid ühe euro eest saab endale päriseks osta isikliku prillipaari.

Viimsi kino lisatrumbiks võib lugeda 5D kinoelamust, mille puhul on teatud osa kinosaalist interaktiivne keskkond: toolid kõiguvad ja vett lendab näkku. Samuti on 3D piletihind pärast ühekordset prillihinna maksmist edaspidi odavam kui mistahes teises pealinna kinos.

Foto: Viimsi kino

Heli poolest nõuab äramärkimist kõige suurem DNB saal (134+1 istekohta), kuhu on paigaldatud Auro 11.1 helisüsteem. See kasutab küll lihtsamat tehnoloogiat kui Dolby Atmos, suurendades lihtsalt helikanalite arvu üheteistkümneni. Aga see pakub siiski oluliselt paremat heli kui tavaline 7.1 helisüsteem, mille leiab ülejäänud kolmest saalist.

Viimsi Kino suurimaks plussiks ja ilmselt ka miinuseks on selle asukoht. Kinoelamuse jaoks ei hakka ilmselt keegi kesklinnast 12 kilomeetri kaugusele sõitma. Eriti nüüd, kui Viimsi kino 4K eelis on kadunud, sest teised kinod on tehnika osas järele jõudnud. Samas on tegemist väga mugava ja moodsa lahendusega Viimsi poolsaare 18 000 elanikule teistele, kes tahavad linnamürast põgeneda.

Tasub teada: Viimsi vabaajakeskusse kuulub veel suur 1000m2 lastekeskus, saunakeskusega Spa ja mitu söögikohta.

Foto: Tanel Meos

Halloo, Kosmos

Kui Kosmos 1964. a oma 240-ruutmeetrise ainulaadse laiekraaniga avati, oli tegemist kõige moodsama kinoga kogu Baltikumis. Üle poole sajandi tagasi ehitatud kino läbis üle-eelmise aasta lõpus põhjaliku uuenduskuuri, et Kosmos saaks taas särada talle iseloomuliku omadustega, aga seekord veel eredamalt.

Pidades silmas Kosmose modernset pärandit süvendati rekonstrueerimise käigus kino tervelt ühe korruse võrra, et mahutada ära uus 300-ruutmeetrine ekraan.

Foto: Gregor Sibold

Nii suur ekraan vajab valgusjõudu, mille loomiseks kasutatakse kinos kahte 4K projektorit, mis kuvavad pildi üksteise peale. Resolutsiooniks jääb siiski ainult 4096 x 2160, millest on kahju, sest viiendas reas istudes on pikslid silmaga selgelt eristatavad. Aga tänu sellele on pilt vähemalt kontrastsem ja heledam.

Siinkohal tulebki märkida, et kuna enamus kinosid on juba liikunud 4K pildiedastusele, siis peamised näitajad, mida projektorite puhul silmas tuleb pidada, on heledus ja värvide kontrastsus.

Nadi helisüsteem

Kosmos tõi esimesena Eestisse peale IMAX formaadi ka eelmises osas mainitud Dolby Atmos helisüsteemi. Kahjuks paigutati see ainult 49 kohaga Kubricku saali, kus on kokku 27 kõlarit. Dolby Atmose võlu tuleb aga tõeliselt välja just suures saalis, väikeses saalis ei saa lihtsalt heli nii valjult mängida.

IMAX kinosaali on paigutatud pettumustvalmistav 5.1 helisüsteem. Selle puhul rõhutatakse küll kõlarite optimaalset paiknemist, aga võiks ju küsida, et kas teistes kinodes on siis tegemist kõlarite mitteoptimaalse paigutusega? Ka istekohtade arv on vähenenud. Kui 1964. a mahtus kinosaali 1015 inimest, siis nüüd on selleks arvuks ainult 322. Tõsi, istumiseks on ruumi rohkem ja tagumikualune mugavam.

Foto: Gregor Sibold

Külastades Kosmose IMAX saali tasub kindlasti meeles pidada, et parima kinokogemuse saamiseks peaksid istuma täpselt viienda või kuuenda rea keskel, et ekraan ka tõesti kogu vaatevälja täidaks. Kui see sul õnnestub, siis on tõesti tegemist enneolematu kogemusega ja paralleele võiks ehk tuua Oculus Rifti virtuaalreaalsuse komplektiga, kus pilt täidab kogu vaatevälja.

Samas jääb häirima resolutsioon, mis peaks nii suue ekraani puhul olema vähemalt 8K. Ka 3D filmide vaatamine on häiriv, sest natukenegi pead kallutades, mida nii suure ekraani puhul võib tihti ette tulla, kaotab 3D kiiresti oma efekti.

Seega võib IMAX pakkuda kinokogemust, mida mujalt ei saa, aga ainult juhul, kui jälgida eelmainitud soovitusi. Keskmisest oluliselt kallima kinopileti hinnaga on seda siiski raske soovitada.

Avafoto: Kino Kosmose fassaad. (Tanel Meos/Geenius.ee)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.