Tallinn kavandab 50 000 eurost äppi, mis annab ülevaate linnaplaneeringust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
estonia-912315_1920.jpg

Tallinna linnaplaneerimise amet plaanib luua äppi, mille abil saaksid linnakodanikud tutvuda planeeritavate arendustega ning nende kohta tagasisidet jätta. Planeeritava äpi maksumus on 50 000 eurot.

Äpis hakataks kuvama infot Tallinna linnaplaneerimise ameti registris olevate planeeringute kohta. Eelkõige keskendub rakendus nende planeeringute info kuvamisele, mille koostamine on antud ajahetkel töös ehk, mida ei ole veel kehtestatud või menetlus pole lõpetatud. Arendatavas nutilahenduses saab kuvada infot konkreetse projekti struktuurplaani kohta.

Tallinna linnaplaneerimise ameti geomaatika teenistuse direktori Ivari Rannama sõnul jõuab info rakendusse Tallinna planeeringute registrist või lisatakse see sinna otse rakenduse abil.

Linnakodanik saab äpisarvamust avaldada

“Kodanikel on võimalus tutvuda fookusala kohta käivate materjalidega ning nende osas edastada asukohapõhine kommentaar, mis võib olla nii avalik kui ka suunatud vaid ametkonnale. Esimeses järjekorras kasutatakse arendatavat lahendust materjalide visualiseerimiseks ja arvamuste kogumiseks varasemalt kirjeldatud projekti ala,”ütles Rannama.

“Ala linnaruumilisele terviklahenduse visioonile oodatakse sisukaid linnaruumilisi ettepanekuid ning selle alusel on kavas vaadata üle vastav lahendus ning teha kaalutud muudatused ja avalikustada need,”lisas ta.

Rannama sõnul peaks loodav nutilahendus kujunema uue kaasamismeetodi vahendiks, mille abil saab igaüks avaliku ruumi projektidest ja planeeringutest lihtsat asukohapõhist, sealhulgas ka visuaalset, infot ning fookuses oleva ala osas arvamust avaldada.

“Nutilahenduse peamised eesmärgid on tõsta inimeste teadlikkust linna arengutest ning neid linnaplaneerimises kaasa rääkima kutsuda. Lahenduse üheks eesmärgiks on ka sellise kaasamismeetodi testimine. Lahenduse eesmärgipärase toimivuse puhul võiks projekti käigus valmiv nutilahendus tulevikus olla kasutatav aktiivseks kogukonna kaasamiseks kogu linna kontekstis,”ütles ta.

“Konkreetse projekti ala kontekstis on linna poolne kasu eelkõige vastava piirkonna linnaruumilisele terviklahendusele parem tutvustamine kodanikele, suurema kaasatuse saavutamine ning seeläbi kvaliteetsema lahenduse ja linnaruumi loomine projektialal,”sõnas Rannama.

Liitrealsus võib asja veelgi paremaks teha

Rakenduses hakatakse infot kuvama asukohapõhiselt, seda nii kaardil kui ka loendina. Tulevikus võib rakenduse juurde lisandudaka liitreaalsuse võimalus, mis lubaks kavandatava ehitise justkui virtuaalselt enda ette ehitada.

“Lahenduse ühe võimaliku tulevikku täiendava arendusvajadusena on lähteülesandes nimetatud liitreaalsuse komponent. See on aga funktsionaalsus täiendavate arendustundide eest realiseeritavate funktsionaalsuste loendis, kus on mitmeid teisi võimalikke funktsionaalsusi. Seega selle realiseerimise võimalikkus ja otstarbekus selgub hanke tööde käigus,”ütles Rannama.

Rakendus ei ole odav

Rannama sõnul on rakenduse arendamiseks kavandatud 49000 eurot, mis on arvestatud ilma käibemaksuta. Täpne maksumus aga veel alles selgub.

Rakendus peaks avalikkusele kasutatavaks saama selle aasta 1. oktoobril.

Nutilahendus valmib Baltic Urban Lab projekti raames, mis on rahvusvaheline koostööprojekt, mis loob ja katsetab uusi kaasamismeetodeid alakasutatud alade planeerimiseks ja arendamiseks Kesk-Läänemere piirkonna linnades.

Foto: Scanpix/PM/Liis Treimann

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.