Statistikanohikutele: jälgi reaalajas, mida eestlased raamatukogust laenutavad

Kasutaja Geenius pilt
Geenius
1 aasta 1 kuu tagasi

Kes laenutas just Põltsamaal "Tõe ja õiguse"? Või Põlvas Marxi "Kapitali"? Seda näeb otse internetist. Nimelt on raamatukogude info- ja kataloogisüsteemi veebis põnev rakendus, mis võimaldab jälgida reaalajas raamatute laenutamist Eestis. Kokku saab jälgida 475 erineva raamatukogu infot, mis kasutavad kataloogisüsteemina programmi RIKS.

Iga kord, kui keegi kuskilt Eesti raamatukogust raamatu laenutab, tuleb kaardil ette hüpikaken. Aken annab infot raamatu kohta, kus see laenutati, mis soost oli laenutaja ja mis oli tema vanus. See tähendab, et kaardil on võimalik Eesti raamatukogu külastajate kohta huvitavat statistikat uurida.

Naised laenutavad nädala alguses raamatuid

Näiteks on võimalik teada saada, et enim raamatuid laenutatakse Narva keskraamatukogust, peamised laenutajad on naised ja suurem osa laenutusi tehakse nädala esimesel poolel lõuna ajal. Kõige aktiivsemad laenutajad on kooliõpilased ja 50-70 aastased inimesed. Pärast keskkooli lõppu kahaneb huvi raamatukogude vastu märgatavalt ja hakkab vanuse kasvuga jälle tõusma.

Võimalik on vaadata ka viimase aasta kõige populaarsemaid teoseid. Kolm 2015. aasta enim laenutatud raamatut olid:

  1. Erik Tohvri „Ühe katuse all“
  2. Vahur Kersna „Ei jäta elamata“
  3. Helju Petsi „Elu läheb edasi“

Uuri kaarti siit ja vaata, mida põnevat sina leiad.

 

Avafoto: ekraanitõmmis

Testid: Jah, osta!

Jah!Jah!

Testid: Ei, ära osta!

Ei!Ei!