Sony Z5 Premiumi arvustus: kas 4K-ekraan telefonis on argument?

Kasutaja Henrik Roonemaa pilt
Henrik Roonemaa
1 aasta 1 nädal tagasi

Novembri alguses kirjutasime Sony Z5 arvustuse ja leidsime, et ei saa sellele telefonile anda ostusoovitust, sest tarkvaraga oli probleeme ning hind 729 eurot liiga kallis. Kuu ajaga on Z5 hind kukkunud 100 euro või mõne veebipoe hinnakirja kohaselt lausa 150 euro võrra, nii et nüüd on ta Nexus 6P-ga samas hinnas.

Küll aga on võimalik maksta Sony Z5 eest ka lausa 849 eurot. Selle telefoni nimi on Sony Z5 Premium ning ta erineb tavalisest Z5-st peaaegu ainult ekraani poolest. Z5 Premiumi ekraan on tavalise Z5 5,2 tolli asemel 5,5-tollise diagonaaliga, aga olulisem on see, et tegu on 4K-ekraaniga.

Nii ongi, Sony on telefoni sisse pannud ekraani, mille resolutsioon on 2160 x 3840 pikselit ehk lühidalt öeldes absurdne. Või kas on?

300 on piisavalt, aga 800?

Kui Steve Jobs maailmale Apple’i retina-ekraani tutvustas, nimetas ta seda “retinaks” just seetõttu, et tema väitel ei erista inimsilm normaalkauguselt enam pikseleid, kui nende tihedus on 300 pikselit tollile või kõrgem. Ehk teisisõnu, kui telefoni ekraan teha sellest tihedamaks, siis inimesed ei saa aru, et see on parem.

Sellest ajast peale on ekraanide pikselitihedus aga ainult kasvanud. Näiteks iPhone 6 Plusi puhul on see praegu 401, Google Nexus 6P puhul lausa 515 ning tabeli tipus on Samsung Galaxy S6 ja S6 Edge 577 pikseliga tolli kohta.

Sony Z5 Premiumil on see number 806. Vaata et kolm korda rohkem kui omaaegne Apple’i välja öeldud inimsilma eraldusvõime ja kui hüpe 300 pealt näiteks 500 peale on tegelikult silmaga näha küll, siis hüpe 500 pealt 800 peale tekitab tõesti küsimusi.

Muidugi on muljetavaldav, et nad sellise ekraani suutsid telefoni sisse suruda ning et telefoni protsessor kogu seda pikselihulka jaksab normaalselt jooksutada ja et telefoni aku peab ikka päeva täiesti vabalt vastu, aga vaata et isegi kaks.

Tegelikult hoopis Full HD

Aga selle saavutamiseks on pidanud Sony Z5 Premiumis mitmeid kompromisse tegema. Enamuse aega toimib telefon tegelikult Full HD režiimis. Esiteks nõuab see protsessorilt ja akult vähem kui pidev 4K-pilt ning teiseks ei toeta Android 5 menüüd 4K-resolutsioone, Sony telefonil jällegi ei ole veel Android 6 uuendust.

Päris 4K-režiimi lülitab telefon sisse vaid mõnedes äppides, näiteks enda albumiäpis ja videoäpis, kui see tuvastab Full HD-st kõrgema resolutsiooniga video. GSMArena tuvastas ka, et näiteks YouTube’i äpil lubab telefon töötada 4K-režiimis, aga äpp ise jällegi ei näita 4K-videosid, maksimaalseks telefoni striimitavaks resolutsiooniks on ikka 1080p.

Külma päikselise talveilmaga tehtud pilt soost tundub esmapilgul väga tore: varjudes on detaili, taevas pole ära põlenud ning hirmsat töötlust ka fotol ei märka.

Nendes äppides, kus 4K-sisu on tõesti 4K-ga saadaval, on aga väga keeruline lihtsalt peale vaadates vahet teha, kas 4K on ikka nii palju parem ja detailsem. Ekraan on lihtsalt liiga väike ja pikselid niivõrd kokku surutud, et silm lihtsasti vahet teeks. Kui väga väga põhjalikult puurida ja teine telefon võrdluseks kõrval on, siis näeb fotodes rohkem detaili küll, aga kui paljud meist istuvad tunde telefonide ees ja jõllitavad ühte-kahte fotot, et sealt pikseleid otsida?

Vahva, et sa olemas oled

Z5 Premiumi näol on tegemist pigem tehnilise demoga, et 4K-ekraan telefonis on võimalik. Mingit mõistlikku põhjendust selle ostmiseks ei ole, eriti veel, kui arvestada, et Z5 pahupooled on ka Premiumis endiselt olemas.

Tarkvara kohati uimerdab, fotod on enamjaolt head, aga mõned töötleb ta pildistamise hetkel automaatselt nii ära, et detailidest jääb järgi vaid laialimääritud pasta. Miks? Ei tea, algoritm otsutas. Ja ekraan ise tundub liialt vähe kontrastne ja ka liiga tume. Jah, Premium on ka veekindel, aga see on tema miinuste kõrval vaid üks väike pluss.

Vasakul Sony Z5, paremal Nexus 6P, automaatrežiimid. Sony töötleb vaikimisi pildid 8 megapiksli peale, Nexus on 12,3 megapikslit.

Muidugi on väga lahe, et selline telefon on maailmas olemas, aga 849 euro eest saab praktiliselt ükskõik millise tipptelefoni ning kõik nad on paremad kui Z5 Premium. 4K-ekraan üksi ei suuda tekitada tunnet, et sa kasutad midagi väga erilist ja luksuslikku, mille eest tasuks nii palju raha maksta. Ja olgem ausad, kellele sa seda rääkima läheksid? Võtaksid peol Premiumi taskust välja ja prooviksid inimestele jutuga 4K-st muljet avaldada? Parem räägi, kuidas sa plaanid minna Tartu maratoni sõitma.

Kui nad oma tarkvara paremaks teevad, nii et uimerdamised ära kaovad ja fotod veidi paremaks lähevad, räägime uuesti. Seni aga tasub meeles pidada, et Nexus 6P maksab 200 eurot vähem ja tal neid probleeme ei ole. Mis siis, et Sony näeb palju parem välja.

 

Tehnilised andmed:

Sony Xperia Z5 Premium
Hind: 849 €
Müügil: küsi poodidest
Võrgud: 2G, 3G, 4G
Protsessor: Qualcomm Snapdragon 810, kaheksatuumaline,
Ekraan: 5,5 tolli, 2160 x 3840 pikselit,
Mälu: 32 GB, 3 GB RAM, microSD pesa
Kaamera: 23 MP, laserautofookus, LED-välk, 4K-video, esipaneelil 5,1 MP
Ühendused: WiFi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 A2DP LE, A-GPS, Glonass
OS: Android 5.1.1
Aku: 3430 mAh
Mõõtmed: 15,4 x 7,6 x 0,78 cm
Kaal: 180 g

Testid: Jah, osta!

Jah!Jah!

Testid: Ei, ära osta!

Ei!Ei!