Selgus kuupäev, millest alates läheb droonilennutamine Tallinnas palju lihtsamaks

Kasutaja Ronald Liive pilt
Ronald Liive
6 kuud 4 nädalat tagasi

AS Lennuliiklusteenindus tegi eile teatavaks uudise, mida on suur osa Eesti droonilennutajaid pikalt oodanud. Uudis on eriti positiivne neile lennutajatele, kes lendavad enamjaolt Tallinnas või Tallinna lähiümbruses. 

Alates 6. juulist hakkab Tallinna lähialas kehtima üheksas lennutsoon, mis on mõeldud kooskõlastuskohustuseta mehitamata õhusõidukite käitamiseks. Ehk teisisõnu: luuakse tsoon, milles võib drooni lennutada ilma lennuametilt spetsiaalset lennuluba küsimata.

Praegu peab taotlema aastase loa drooni lennutamiseks ning enne igat lendu lennu lennuametiga kooskõlastama ja saama eraldi lennuloa konkreetse koha ja aja jaoks. Alates juulist: pead taotlema aastase loa, aga tsoon 9-s lendamiseks ei pea eraldi konkreetse lendamise kohta lennuluba küsima ja lendu lennuametiga kooskõlastama.

Tsoon 9 on kaardil nn kikilipsust väljajääv ala. Seal võib edaspidi droone vähemate kooskõlastustega lennutada.
Tsoon 9 on kaardil nn kikilipsust väljajääv ala. Seal võib edaspidi droone vähemate kooskõlastustega lennutada.

Kuigi lennutamisega seonduv bürokraatia muutub senisest märgatavalt lihtsamaks, on käitajal endiselt kohustus hoida end kursis Tallinna lähiala puudutava infoga (lennundusteabe kogumik (AIP), AIP Lisad ning NOTAM-id).

Droon peab olema silmaga nähtav ning teistele lennumasinatele peab teed andma

"Mehitamata õhusõidukit tohib käitada maksimaalselt 0.14 NM (250 m) raadiuses käitajast ning peab olema terve lennu vältel käitajale nähtav (otsenähtavus). Mehitamata õhusõiduk peab teed andma kõigile mehitatud õhusõidukitele. Mehitamata õhusõiduki käitamisel peab olema tagatud mõistlik omahajutus teiste õhusõidukitega," teatab Lennuliiklusteeninduse AS.

Kui drooniga kaob side ära või see hakkab lendama kontrollimatult, peab käitaja sellest kohe teavitama Lennuliiklusteeninduse AS-i vahetusevanemat telefonil 625 8254. 

Endiselt on keelatud drooni lennutamine kinniste territooriumide, avalike ürituste ja rahvakogunemiste kohal, kui see pole territooriumi valdaja või ürituse korraldajaga eelnevalt kooskõlastatud.

Avafoto: Ronald Liive

Testid: Jah, osta!

Jah!Jah!

Testid: Ei, ära osta!

Ei!Ei!