Riigi idufirma-investeeringuid jääb juhtima senine meeskond

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
5128524436_75737e63c1_o.jpg

Riigi riskiraha ehk idufirmadesse tehtud investeeringute avaliku konkursi korras leitud valitsejaks jääb senine meeskond. Nimelt valitiEesti Arengufondi ja SmartCapi korraldatud erafondivalitseja konkursi võitjaks Tera Ventures. Tegu on Eesti turul tegutsemist alustava riskikapitalifondivalitsejaga, kuhu kuuluvad SmartCapi senised investeeringutejuhid Andrus Oks, Stanislav Ivanov ning nõunik James Patrick McDougall.

Valiku langetasEuroopa investeerimispanga (EIB) ettepanekul määratud sõltumatu valikukomitee.EIBesindaja Bruno Robino sõnul olid kõigil teises voorus pakkumise teinud meeskondadel omad tugevused. Tera Ventures’i kui võitja tugevustena toodi välja pakkumise finantstingimuste atraktiivsus ning selge pikaajalise visiooni olemasolu nii portfelliettevõtete väärtuse kasvatamise kui enda rolli osas Eesti riskikapitalimaastikul. Samuti tunnustati meeskonna häid teadmisi kohalikust riskikapitaliturust ning seda, et tegu on end varasemalt tõestanud ja kokkutöötanud meeskonnaga, mis on era- ja riskikapitalifondidesse investeerimisel investorite jaoksüks võtmeküsimusija fondivalitseja pikaajalise juhtimisvõimekuse näitaja.

Suvine konflikt sai lahenduse

Tänavu suvel podisesparas konflikt selle üle, kes riigi 33 miljoni euro ulatuses läbi SmartCapi tehtud investeeringuidvalitsema hakkab. Idufirmad – teiste seas Jobbatical, Lingvist, Realeyes, Monese, Sportlyzer ja teised – avaldasid senisele Andrus Oksa meeskonnale toetust lausa ministritele saadetud pikas kirjas. Kuigi nüüdseks on vahetunud isegi valitsus, jõudis fondivalitseja konkurss tulemuseni, midaidufirmad ise kõige paremaks pidasid.

Tera Ventures investeeribinvesteerib portfelli ka omakapitali, mis näitas EIB jaoks, et neil on oluline lisamotivatsioon portfelli väärtust maksimaalselt kasvatada. SmartCapi fondijuht Sille Pettai sõnul algavad nüüd läbirääkimised reorganiseerimise tehniliste detailide osas, see peaks lõppema järgmise aasta kevadel. Samas on teiseks ja kolmandaks jäänud kandidaatide pakkumisedootel juhuks, kui Tera Ventures’ga läbirääkimisedebaõnnestuvad.

Kokku osales konkursil kuus meeskonda, kellest neli kvalifitseerusid teise vooru ning said sellega võimaluse tutvuda olemasoleva otseinvesteeringute portfelliga, kujundada strateegia investeeringute edasiseks haldamiseks ning teha lõpliku pakkumise EIB ettepanekul määratud valikukomiteele. Edasipääsenud meeskonnad olid kõik pikaajalise era- või riskikapitali taustaga, mille koosseisu tugevdasid rahvusvahelised liikmed.

Reorganiseerimise järgselt jätkab sõltumatu erafondivalitseja investeerimistegevust varasemate põhimõtete järgi – investeeringuid portfelliettevõtete omakapitali tehakse üksnes koos teiste erainvestoritega. Konkursi võitja peab investeerima uude fondi omakapitali ning juhtima seda turutingimustel. Uuele erafondivalitsejale ei anta üle seni väljutud investeeringutest saadud tulu ega osalusi, millest Arengufond või SmartCap väljub enne uue fondivalitseja tegevuse algust.

SmartCapiteatel saab selle konkursigaläbi järjekordne etapp Eesti Arengufondi ja SmartCapi tegevuse reorganiseerimisest. Varasemalt on reorganiseerimise osana juba toimunud seiretegevuse üleandmine Riigikogu Kantselei juurde moodustatud Arenguseire Keskusele ja Eesti idufirmade tugiüksuse Startup Estonia tõstmine KredExi koosseisu ning hetkel on SmartCapis juba uue fondifondi kontseptsiooni raames käimas kiirendifondidesse investeerimise protsess.

Foto:Gunarsg/Flickr/CC

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.