Nutikat taimekasvatit tootev Eesti ettevõtte valmistub osalema maailma suurimal tehnikamessil

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
natufia.jpg

Paar aastat tagasi lõid prantslane Gregory Lu ning eestlane Lauri Kapp ettevõtte Natufia Labs OÜ, mis alustas tööd nutika taimekasvataja arendamisega. Tänaseks on jõutud selleni, et ettevõtte tootevalikus on välimuselt külmkappi meenutav Natufia Kitchen Garden.

Tallinnas arendatud ning ehitatud nutikas taimekasvataja on suunatud nii kodukasutajale kui ka restoranidele. Kodukasutajaüks masin pakub pidevat rohelise toidu saaki nelja liikmelisele perele. Restoranidele on lisaks maitserohelise ja idude kasvatamisele oluline ka seadme eksponeerimine restorani klientidele. "Nähes kuidas meie masin kasvatab kohapeal söödavat toitu loob see ekslusiivsust, eriti öko suunitlusega restoranides," sõnas Kapp.

Ainus Eesti ettevõte, kes on tulevasel CESil esindatud

Uudset nutikat taimekasvatajat esitleb Natufia 2017. aasta jaanuaris Las Vegases toimuval maailma suurimal tarbeelektroonikamessil CES. Natufia on sel korral ainus Eesti ettevõte, mis on messil esindatud.

Kuigi esmapilgul võib jääda mulje, et Natufia on ehitanud teise Eesti nutipotiClick & Grow koopia, siis nii see siiski ei ole.

Natufia on täisautomaatne ehk kasutaja ei pea sinna käsitsi vett lisama, see võetakse otse veevõrgust.Kasvati ülaosas on ruumi mitmete taimede jaoks ning selle all on inkubaator, kus saab taimi eelkasvatada. Teise klassi paneb Natufia masina ka taimekasvati hind, milleks on12 975 eurot. Praegu saab seadeldist eeltellida.

Natufia ühe looja, Lauri Kapi sõnul on esialgu nende põhituruks USA ning seetõttu otsustati võtta osa USAs toimuvast messist. Ka pärast messi keskendutakse toote müümisele teisele poole suurt lompi.

EAS toetas nutikataimekasvati ehitamist

Kapi kinnitusel on kasvati kasutamine lihtne ning kuigi see võib esmapilgul tunduda kallis, siis pärast esmast kulutust ei järgne sellele suuri väljaminekud. Kaasasutaja sõnul maksab üks taim alla ühe euro.

Kuna kasvati on Wi-Fi abil ühendatud internetiga ning seda saab juhtida üle mobiiliäpi võib seda nimetada ka üheks järjekordseks asjade interneti tooteks. Kuna tegu on täisautomaatse kasvatiga, siisäpp pigem seadme töö kohta olulise info lugemiseks. "Samas on äpi näol tegemist ka täisfunktsionaalse kasutajaliidesega, kuigi kogu keerukus on tavakasutaja eest ära peidetud," täpsustas Kapp.

Oma suurusest tulenevalt tähendab seadme hooldamine seda, et omanik ei pea seda Natufiale tagastama vaid ettevõtte saadab kliendijuurde tehniku, kes teostab vajalikud hooldustööd.

Taimekasvati arendust on kahel korral toetanud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus. Ettevõtte algusaastal toetas EAS neid 4000 ning tänavu märtsis 20 000 euroga.

Kui nüüd mõnel taimekasvatajal peaks tekkima mõte, et seal annaks mugavalt kasvatada kanepitaimi, siis Kapi sõnul on selleks olemaspalju efektiivsemaid ja soodsamaid lahendusi.

Fotod: Natufia

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.