Microsoft tegi oma kõigi aegade esimese sülearvuti ja see on väga üllatav

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Microsoft Surface Book
Foto: Microsoft

Apple ja Microsoft hakkavad kõrges vanuses järjest enam ühte nägu minema. Kõigepealt tegi Apple iPad Pro, mis on väga sarnane Microsoft Surface’i nimelisele tahvelarvutile ning nüüd kuulutas Microsoft välja oma kõigi aegade esimese sülearvuti nimega Surface Book, mis aga jällegi on väga sarnane Apple’i MacBook Pro-le.

Kui vaadata, millises üsna õnnetus seisus on Windowsi-sülearvutite tootmine praegu, siis on täiesti arusaadav, miks Microsoft on sisuliselt sunnitud minema seda teed, et oma visiitkaardid endale ise peab tegema. Maailmas ei ole just palju arvutitootjaid, kes tahaksid ja suudaksid Surface Booki laadse toote välja tuua. Ühtne magneesiumsulamist korpus, suur, üliterav ja hea eemaldatav ekraan, 12 tundi aku vastupidavust, suur klaasist puuteplaat, superhea taustavalgustusega klaviatuur ning kõigele lisaks veel eraldi NVIDIA graafikakaart, mis võimaldab töödelda videot ja jooksutada mänge peaksid tegema Surface Bookist kindlalt ühe parima Windowsi-arvuti, aga Microsoft ise usub, et ka ühe parima sülearvuti maailmas üldse.

Surface Booki üheks omanäolisemaks osaks on arvutit ja ekraani liitev hing, mis näeb välja nagu mõne roboti kombits filmist “Matrix”. Katsuge siis meeles pidada, et selle uue asja nimi on “dynamic fulcrum hinge”, äkki tulevikus vaatab mõnest kataloogist vastu. Kui alguses said paljud inimesed esitlusest kuidagi niimoodi aru, et see usjas hing võimaldab pöörata ekraani arvuti peale ka tagurpidi, siis hiljem selgus, et see pole tegelikult nii. Hing paindub ikka umbes sama palju kui tavaliste sülearvutit hinged, aga tema mõte on hoopis teine: muuda sülearvuti pindala laual veidi suuremaks, nii et kui sa ekraani avad, ei kukuks terve arvuti ümber. Kuna ekraan on eraldatav, siis on selle sees ka aku, see teeb ta raskemaks ja nii ongi alati selliste arvutite puhul probleem, kuidas avada ekraan normaalse nurga alla ilma, et arvuti selili vajuks. Uus hing roomab mööda lauda natuke arvutist eemale ja toetab ekraani. Väike probleem on aga see, et arvuti ei sulgu täielikult — hinge ja korpuse vahele jääb arvutile kaant peale pannes päris korralik õhuvahe. Mõnda see ilmselt häirib kohutavalt, mõnda üldse mitte.

https://youtube.com/watch?v=XVfOe5mFbAE

Ekraan ise on 13,5-tolline, puutetundlik ning resolutsiooniga 3000 x 2000 pikselit. Esitlusel käinud ajakirjanikud üldiselt kiitsid seda väga ja kuigi resolutsioon tundub natuke veider, siis ju sellega on kõik hästi. Osa arvuti akust on ekraani sees, osa klaviatuuri sees, kahepeale kokku annavad nad Microsofti väitel Surface Bookile jõudu kuni 12 tunniks. Kallimatel mudelitel on klaviatuuri sees ka veel eraldi NVIDIA graafikakaart, mis peaks jooksutama mänge, aga mis kaart see täpselt on, seda Microsoft veel ei öelnud.

Traditsiooniliselt on Windowsiga sülearvutitel olnud mõned nõrgad kohad, mida Surface Book loodetavasti parandab, aga kindel saab selles olla siis, kui seda ise näeme. Esimene nõrk koht on olnud kehva tundlikkusega ja ebakindlad puuteplaadid, mis võrreldes Apple’i omadega ei kannata mingit kriitikat. Surface Bookil on suur klaasist puuteplaat, mis peaks olema küll väga hea. Teine probleem on olnud jahutus: isegi kallite Windowsiga sülearvutite ventilaatorid hakkavad iga väiksema asja peale kuuldavalttööle, samal ajal kui MacBookide ventilaatoreid normaaloludes ei kuulegi. Kuna Surface Booki terve korpus on magneesiumsulamist, siis toimib see ilmselt ka arvuti jaoks radiaatorina, nii et ehk on ka ventilaatoriprobleem saanud lahenduse.

Kui palju Surface Book Eestis maksma hakkakb ja millal siia saabub, pole teada, aga USAs saab seda tellida alates 26. oktoobrist. Kõige odavam mudel maksab 1499 dollarit (128 GB SSD, 8 GB mälu, Core i5, Intel HD graafikakaart). Kes tahab Nvidia graafikakaardiga mudelit, peab välja käima tervelt 2699 dollarit, selle eest saab veel 512 GB SSD, 16 GB mälu ja i7 protsessori.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.