Kultuuriministeerium andis Tele2-le liiga soodsate lepingute tõttu disklahvi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
saarineni_maja_valjast.jpg

Kui mobiilioperaatorid on varem teinud riigihangetesimeodavaid pakkumisi,siis nüüd on Tele2 teenuse liiga soodsalt pakkumise eest lausariigihankelt kõrvale jäetud.

Nimelt teatas Tele2 tegevjuht Argo Virkebau esmaspäeval, et firma onkultuuriministeeriumi korraldatud mobiilsideriigihankelt diskvalifitseeritud.

Kultuuriministeeriumi poolt läbiviidav sideteenuse riigihange soovib osta mobiiltelefoniside teenust 44-le inimesele, lauatelefoniside kõneteenust orienteeruvalt 72-le inimesele ja interneti püsiühenduse teenust hankija asukohta.

Hanke tingimustes seisab, et pakkuja peab enne pakkumuse tegemist olema kolme aasta jooksul edukalt teostanud kolm lepingut koos teenuse osutamisega, nendeväärtus peab olema100000 eurot ilma käibemaksutalepingu kohta. Neid eelnevaid kolme lepingut nimetatakse referentsideks ja just nende puudumise tõttu ei taha kultuuriministeerium Tele2-lt teenust osta.

Tele2 tegevjuhi Argo Virkebau sõnul on olukord absurdne. "Kui meie poolt tehtud hanke kogupakkumine oli 15000 euri, siis peavad meil referentsid olema 100000 eurosed. Täna pole mobiilisektoris pea üldse enam selliseid kliente, kes 100000 eurotoma mobiiliteenuse eest maksaks,“ rääkis Virkebau Geeniusele. Ta lisas, et jääb arusaamatuks, kas riik tahab raha kokku hoida või tehakse hankeid lihtsalt nalja pärast, sest lõpuks kvalifitseerus riigihankele pakkumist tegema vaid Telia.

Kultuuriministeeriumi õigusosakonna ja IT büroo esindajate sõnul esitas Tele2 kolm lepingut, milledest ühe tingimustele vastavus seati kahtluse alla. Olukorra selgitamise asemel esitas firma uue lepingu, mis oli hanketingimustega vastuolus. "Pärast pakkumuste esitamise tähtaega aga ei ole pakkujal lubatud esitada selgituste küsimise käigus täiesti uusi, ka uute lepingute andmeid), mida esialgses pakkumuses nimetatud ei olnud. Seega ei ole Tele2 täitnud vähemalt kolme varasema lepingu nõuet (üks algselt esitatud kolmest lepingust ei ole nõutud mahuga) ja pakkuja tuli jätta hankel kvalifitseerimata," ütles ministeeriumi esindaja Geeniusele.

Tavatult suurt referentsi nõuet põhjendas ministeerium hea tava ning aastase kuluga. "

Heaks tavaks on küsida kvalifitseerumiseks lepinguid, mis on olnud võrreldava mahuga, kui planeeritav hange.
Ministeeriumi iga-aastane prognoositav maht on 25 000 eurot. Riigihankes kuulutati välja, et sõlmitakse leping pikkusega neli aastat. Sellest tulenevalt tõusis ka pakkuja “näidislepingute” maht."

Täiendatud 28.06.2016 9:45 Kultuuriministeeriumi kommentaariga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.